کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 اسفند 1398   Tuesday 25 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 فروردین 1394

صفحه خبر: اقتصادی

احمد خرم:
احتمال دارد کاهش قیمت دربازارهایی مانند ارز و طلا و مسکن وجود داشته باشد که به اعتقاد من موقتی است
جمشید پژویان:
بازارمسکن تحت تاثیرمذاکرات و تحریم‌ها نبود اما به هر حال این بازار هم مانند سایر بازارها تحت تاثیر شرایط کلی اقتصاد کشور است
حسام عقبایی:
بازار مسکن یک بازار بین‌المللی ندارد که بگوییم مثل ارز و طلا وابسته به بازار جهانی است
آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: پس از بیانیه هسته ای لوزان، شاهد واکنش مثبت بازارهای مختلف به مذاکرات هسته ای بودیم به گونه ای که قیمت‌های سکه و ارز تا حدی کاهش و شاخص بورس رشد قابل ملاحظه ای یافت. البته با توجه به اینکه این تحولات قیمتی تا چه میزان هیجانی بوده باید گفت اقتصاد ایران این روزها، ثبات و آرامش را تجربه می‌کند اما همچنان یک بازار و صنعت مهم همچنان راکد است؛ بخش مسکن که یکی از موتورهای محرکه اقتصاد کشور است بیش از دو سال است که در رکود به سر می‌برد به گونه ای که خرید و فروش در این بازار کم بوده و نه فروشندگان حاضر به فروش با قیمت کمتر هستند و نه خریداران رغبت زیادی برای خرید دارند و حالا با توجه به تفاهم لوزان، شاید انتظار افت محسوس قیمت‌ها را دارند. اما آیا واقعا تفاهم لوزان بر بازار مسکن اثرگذارخواهد بود. آفتاب یزد در این باره به بررسی نظرات چند تن از کارشناسان پرداخته است:
مسکن رونق می‌گیرد اما...
عضو کابینه دولت اصلاحات با اشاره به تاثیر به تفاهم رسیدن ایران و گروه 1+5 در بازار مسکن،‌ گفت:‌‌ بازار مسکن در سال جاری پس از دو الی سه سال رکود به سمت رونق پیش می‌رود وتفاهماتی در لوزان بین ایران و گروه 1+5 انجام شد که به رونق دامن می‌زند.احمد خرم در گفتگو با ایلنا ادامه داد:‌ تفاهمات و برداشته شدن مرحله به مرحله تحریم‌ها باعث می‌شود ‌این بازار سریع‌تر از بازه زمانی تعریف شده و معمول به رونق برسد.وی افزود:‌این انتظار وجود دارد که در سال جاری رونق این بازار آغاز شود و خرید و فروش در بازار مسکن به حالت قبل از رکود برگردد. خرم در پاسخ به این سوال که آیا احتمال کاهش قیمت در معاملات مسکن در 3 ماه آینده وجود دارد،‌ تاکید کرد:‌ ممکن است و احتمال دارد کاهش قیمت در بازارهایی مانند ارز و طلا و مسکن وجود داشته باشد که به اعتقاد من موقتی است.
مسکن تحت تاثیر مذاکرات نیست
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بازار مسکن کمترین تاثیر را از تفاهمات مذاکرات هسته‌ای داشته است گفت: مسکن سه ماه آینده را بدون هیجان می‌گذراند. جمشید پژویان اظهارداشت: تفاهم یا توافق ایران با گروه 1+5 ارتباط چندانی با حوزه مسکن ندارد و بازار مسکن تحت تاثیر مذاکرات و تحریم‌ها نبود اما به هر حال این بازار هم مانند سایر بازارها تحت تاثیر شرایط کلی اقتصاد کشور است. وی با بیان اینکه بازار مسکن تحت تاثیر درآمدهای نفتی و قیمت مصالح بوده است گفت: هر زمان که سرریزهای درآمدهای نفتی ایجاد می‌شود تا حدودی بازار مسکن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و همچنین با نوسان قیمت مصالح هم نرخ مسکن در بازار دچار نوسان می‌شود. پژویان تاکید کرد: تصور نمی‌کنم این انتظار وجود داشته باشد، این تفاهم‌ باعث شود مردم به بازار طلا و ارز هجوم ببرند و در نتیجه تقاضا برای مسکن در یک مقطع کوتاه مدت کاهش یابد.این کارشناس اقتصادی کشور ادامه داد: معتقدم در سه ماه آینده اتفاقی در حوزه مسکن نخواهد افتاد که باعث کاهش یا افزایش قیمت‌ها شود.
توافق لوزان بر بازار مسکن اثر ندارد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره تاثیر توافقات هسته‌ای بر بازار مسکن اظهار داشت: توافق لوزان مطمئنا می‌تواند در موضوعات اقتصادی ایران اثرگذار باشد. حسام عقبایی افزود: ما مناقشات سیاسی و اتفاقات بین‌المللی را نمی‌توانیم بی‌تاثیر در تحولات اقتصادی و اجتماعی بدانیم، ولی اینکه مذاکرات به چه میزان می‌تواند در اقتصاد مسکن و بازار مسکن اثرگذار باشد، باید بگویم در کوتاه ‌مدت خیلی توقع اثرگذاری نمی‌بینم. وی تصریح کرد: بازار مسکن، بازاری است که حدود۲۵۰ شغل با آن درارتباط هستند و قاعدتا باید چند ماهی از این مقوله بگذرد تا ببینیم آیا تاثیری در قیمت مصالح ساختمانی، صدور پروانه‌های ساختمانی و... می‌گذارد یا خیر و آن زمان می‌توانیم درباره قیمت صحبت کنیم. عقبایی متذکر شد: به عقیده من، بهار سال ۱۳۹۴، بهار بازار مسکن خواهد بود وخیز خروج از رکود با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. وی عنوان کرد: من می‌توانم بگویم در اردیبهشت امسال رکورد خواهیم زد و حجم معاملات چشمگیرخواهد بود و شاهد خروج از رکود خواهیم بود. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه بازار مسکن رونق می‌گیرد و این رونق به اقتصاد کشور کمک می‌کند، گفت: من به مردم این آرامش را می‌دهم که دغدغه نداشته باشند و ما در بهار امسال شاهد افزایش قیمت و سونامی قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود.عقبایی در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون با توجه به توافق هسته‌ای، مردم انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند. آیا این اتفاق در بازار مسکن می‌افتد؟ اظهار داشت: ما ازاواخر خردادماه امید داریم که این اتفاق بیفتد و کاهش قیمت هم داشته باشیم؛ فقط باید علاوه بر مناقشات بین‌المللی، طرح‌های عملیاتی بازار مسکن در کشور نیز اجرایی شود. وی خاطرنشان کرد: در واقع بازار مسکن یک بازار بین‌المللی ندارد که بگوییم مثل ارز و طلا وابسته به بازار جهانی است، بلکه ما باید توازن میان عرضه و تقاضا را برقرار کنیم.رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: مطمئنا اگر توازن میان عرضه و تقاضا به یک سمت و سویی برود که حداقل بتواند تولید را بالا ببرد، می‌توانیم منتظر کاهش قیمت مسکن در بعضی از بخش‌ها باشیم. عقبایی عنوان کرد: در مجموع می‌توانم بگویم ما رونق در بازار مسکن و افزایش معاملات را خواهیم داشت تا ببینیم وضعیت سایر شاخص‌های تاثیرگذار در بازار مسکن به چه سمت و سویی می‌رود.وی در پاسخ به این پرسش «افکارنیوز» که رونق در بازار مسکن منجر به افزایش قیمت نمی‌شود؟ گفت: در ذهن عوام بله، این‌گونه است.رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران متذکر شد: وقتی به عوام می‌گویند رونق، گرانی در کنار آن است. در واقع فرهنگ عمومی جامعه به این سمت و سو رفته که وقتی یک کالایی رونق پیدا می‌کند، رشد و گرانی نیز در کنار آن قرار می‌گیرد.وی خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده مسکن در حدی است که اگر یک سود حداقل ۱۵ درصدی نیز برای آن در نظر بگیریم، ظرفیت افزایش قیمت فعلا در بازار وجود ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام