کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 بهمن 1395

صفحه خبر: صفحه یک

سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی است که این واقعه تاریخی تاثیرگذار مورد مطالعه بیش از پیش قرار گیرد. شاید در سال های گذشته در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی بیش از آنکه به تحلیل انقلاب اسلامی اختصاص یابد به تجلیل آن پرداخته شده است. از این رو ضروری است قریب به 40 سال، جنبه های تحلیلی آن هم از نظرگاه معرفتی در بازشناخت ریشه ها و عوامل موثر و نیز دستاوردها و پیامدهای این تحول تاریخی قوت گیرد.
علت اصلی عقب ماندگی و بدبختی مردم برخی ملل جهان، در سرسپردگی و وابستگی حکومت های
آنها به استکبار جهانی است و راه رهایی از این بدبختی، کسب استقلال است و انقلاب اسلامی مردم ایران با هدف «انقلاب علیه تحقیر» توانست بساط رژیم سرسپرده پهلوی را برچیند و در این میان تاثیر وجه مردمی بودن آن بر دیگر وجوه آن غلبه دارد. آنچه که روشن است انقلاب اسلامی محصول هم افزایی تمامی نیروهای اجتماعی آن دوره بود که در برابر قدرت سیاسی مستقر
قرار داشتند و هریک به اندازه وزن خود در سقوط رژیم پهلوی سهم ونقش ایفا کردند، به همین دلیل اجزای مختلف توده ملت تحت تاثیر این اجماع نیروهای اجتماعی به سرعت بسیج شده و در میدان مبارزه با رژیم نقش ایفا کردند. از این روست که انقلاب اسلامی ایران مردمی ترین انقلاب جهان نام گرفته است.
قیام مردم ایران در سال 57 متکی بر تجربه نهضت‌های پیشین از مشروطه تا نهضت ملی و
تا 15 خرداد و مجموعه مبارزات مذهبی و سیاسی و حتی چریکی صورت گرفته است و عمده‌ترین
محور مشترک مطالبات همه نیروهای سیاسی و اجتماعی رهایی از استبداد مطلق و اتکای امور بر رای و نظر مردم بوده است و این را می‌توان از دیدگاه‌ها و اعلامیه‌ها و بیانیه‌های گروه‌های مختلف فکری، سیاسی ، مذهبی و اجتماعی معترض به رژیم پهلوی دریافت.
جنبه مردمی انقلا‌ب اسلامی علت محدثه آن بوده است و طبیعی است که چنانچه تداوم و استمرار آرمان‌ها و اندیشه ها نضج یافته در انقلاب اسلامی مطلوب باشد همان علت محدثه باید علت مبقیه نیز باشد. با توجه به این مقدمه باید اذعان کرد که « تجلیل از انقلاب اسلامی» و برپایی «جشن و جشنواره‌ها» و برگزاری «یادمان‌ها و یادبودها» اگرچه ضروری است اما باید در کنار آن با روشنگری منصفانه، بی‌طرفانه و علمی و مبتنی بر روش های آموزشی موثر ذهن و اندیشه نسل هایی که تجربه انقلاب اسلامی و ...
مبارزه علیه رژیم پهلوی در سال 57 را درک نکرده اند با روح انقلاب اسلامی هم داستان نمود و این تجلیل را به مورد تحلیل در نسل‌های دوم وسوم انقلاب درونی کرد. در غیر این صورت برگزاری مراسم و برپایی یادبودها رفته رفته از جنبه‌های مردمی تهی شده و تبدیل به بخشی از مراسم‌های رسمی و دولتی می‌گردد و چنانچه انقلاب اسلامی دولتی شود در هر زمان به میزانی که دولت و ملت از هم فاصله بگیرند ملت نیز از انقلاب اسلامی فاصله خواهند گرفت. در این میان و در جهتی کاملا معکوس کسانی سر برآورده اند که نه تنها این مسئله را درک نکرده اند بلکه عامدا و برپایه تئوری‌هایی که در تضاد کامل با روح انقلاب اسلامی قرار دارند کمر همت به زدن ریشه جنبه‌های مردمی انقلاب اسلامی که در شعار «جمهوری اسلامی» تجلی یافته و نهادینه شده است، بسته اند. جمهوریت نظام نهادینه کردن جنبه‌های مردمی انقلاب اسلامی است و هرگونه مقابله با آن در حقیقت مقابله با روح مردمی نظام است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام