کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 بهمن 1395

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: شاید جالب باشد که چرا هر سال همزمان با آغاز دهه فجر و جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی این پرسش مطرح می‌شود که «چه کسی وعده آب و برق مجانی را مطرح کرد؟» برخی معتقدند بنیانگذار انقلاب روز 12 بهمن در سخنرانی مشهور خود در بهشت‌زهرا(س) این موضوع را مطرح کرده است، اما وقتی در تاریخ و رسانه‌های آن زمان ریز می‌شویم مشخص می شود که این ادعا حقیقت ندارد. در واقع هیچ کجا از نطق امام خمینی(ره)، ایشان اشاره‌ای به موضوع فوق ندارند و غالب سخنان پیر جماران استوار بر رد نظام پهلوی و ریل گذاری مسیر انقلاب است، بنابراین مجددا این سوال شدت می‌گیرد که اگر امام‌خمینی(ره) این سخن را نگفته منشا آن کجاست. یکی از فعالان رسانه‌ای پاسخ روشن به این ابهام داده است. او سه مورد را در این رابطه ذکر کرده که بدین شرح است:
1- برخلاف این ادعا، امام در سخنرانی روز
12 بهمن در بهشت زهرا(س) حتی یک کلمه هم در این باره صحبت نکرده است.
2- اساسا امام چنین وعده‌ای نداده است بلکه برای اولین بار عباس امیرانتظام «سخنگوی دولت بازرگان» این مسئله را در اسفند 57 بیان می‌کند، کما اینکه مرور آرشیو روزنامه‌های اول انقلاب هم این ادعا را ثابت می‌کند.
3- امام خمینی(ره) در سخنرانی روز 12 اسفند 57 در قم می‌فرماید: شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را بردند اینها، دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم، دلخوش به این مقدار نباشید، روحیات شما را عظمت می‌دهیم، شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم، اینها شما را منحط کردند، اینقدر دنیا را پیش شما جلوه دادند که خیال کردید همه چیز این است.
--------------------------
با آغاز دهه فجر و جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی این پرسش مطرح می‌شود که «چه کسی وعده آب و برق مجانی را مطرح کرد؟» برخی معتقدند بنیانگذار انقلاب روز 12 بهمن در سخنرانی مشهور خود در بهشت‌زهرا(س) این موضوع را مطرح کرده است، اما وقتی در تاریخ و رسانه‌های آن زمان ریز می‌شویم مشخص می شود که این ادعا حقیقت ندارد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام