کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 بهمن 1398   Tuesday 18 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 دی 1395

صفحه خبر: اجتماعی

برخی کارشناسان بر این باورند که فرونشست‌ها‌ی زمین در دشت تهران همانند بمب ساعتی عمل می‌کنند که سبب شده اند زلزله خاموش همین حالا هم در حال بلعیدن پایتخت باشد.
براساس آمارها، سالانه دشت‌ها‌ی کشور 20سانتی‌متر نشست می‌کنند. در این بین دشت تهران از مناطقی است که فرونشست در آن به
بیش از این اندازه هم می‌رسد. مهدی تندگویان، عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در گفتگو با «شهرفردا» علت این پدیده را برداشت بی‌رویه از آب‌ها‌ی زیرزمینی در تهران، ساخت و سازهای بی رویه و بدون استاندارد که خود سبب شده آب به زمین نفوذ پیدا نکند، می‌داند.
مشکلات موجود در طی سال‌ها‌ی گذشته سبب شده تا زلزله خاموش در تهران رخ دهد، اما نه مسئولان توجهی به آن داشته باشند و نه حتی مالکانی که ساخت و سازهای جدید را در شهر انجام می‌دهند.
به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران هرچند پدیده فرونشست زمین در تهران نوظهور نیست و از سال‌ها‌ پیش رخ داده است، اما از نظر برخی کارشناسان این اتفاق برای تمامی دشت‌ها‌ی کشور افتاده حتی پیش بینی شده است که صدها سال دیگر خزر به خلیج فارس می‌پیوندد. بنابراین بخشی از علت فرونشست در تهران طبیعی است و نمی‌توان با آن مقابله کرد اما مقابله با آن بخش که به عوامل انسان ساخت همچون نابودی قنات‌ها‌ و برداشت‌ها‌ی بی رویه از آب‌ها‌ی زیرزمینی و ساخت و سازها بر می‌گردد در دستور کار شورای شهر تهران بوده و هست.
در همین راستا حفر چاه در تهران از سال‌ها‌ی پیش ممنوع شده و دیگر مجوزی برای این کار صادر نمی‌شود. هرچند در تهران باید حداقل 70متر حفاری شود تا به آب رسید. در کنار این اقدام احیای قنات‌ها‌ و نظارت بر ساخت و سازها نیز از
برنامه‌ها‌ی شورای شهر تهران بوده است. هرچند به هیچ وجه از روند نظارت‌ها‌ راضی نیستیم. زیرا نه شهرداری نظارت درستی بر استانداردسازی ساختمان‌ها‌ دارد و نه مالکان حاضرند که استانداردها را رعایت کنند. نظارت‌ها‌ی مهندسی هم وجود ندارد و به همین علت تهران روی بمب ساعتی قرار گرفته که هر لحظه امکان منفجر شدنش هست.
**
متهم ردیف اول فرونشست‌های تهران
احمد نادرزاده، محقق سازه و زلزله اما به «شهرفردا» می‌گوید که فرونشست‌ها‌ دلیلی زلزله تهران نیست. یعنی هرچند این پدیده سالهاست به دلایل مختلف از جمله برداشت از سفره‌ها‌ی آب زیرزمینی و گودبرداری‌ها‌ی غیر اصولی در تهران ایجاد شده اما در کل پایتخت روی گسل‌ها‌ی بسیار فعال زلزله واقع شده که معلوم نیست چه زمان شهر را به لرزه در می‌آورند.
وی تاکید می‌کند که سازه‌ها‌ی تهران همگی استاندارد هستند زیرا بر اساس آیین نامه‌ها‌ و قوانین ساختمانی روز جهان بنا می‌شوند و فقط در موارد محدودی که سازندگان تخلف می‌کنند می‌توان گفت استاندارد ساخت و ساز رعایت نشده است. با این وجود حتی اگر استاندارد هم نباشند ارتباطی با پدیده فرونشست ندارد. زیرا این پدیده سال‌ها‌ست برای تمامی نقاط کشور ایجاد شده و بیشتر در اثر عواملی چون استفاده بی رویه از آب‌ها‌ی زیرزمینی ایجاد شده است.
اینچنین که این محقق می‌گوید برداشت آب از سفره‌ها‌ی زیرزمینی هم برای ادامه حیات انسان‌ها‌ست و راه گریزی از آن نیست. بنابراین فرونشست زمین هم اتفاق می‌افتد و ارتباطی با ساختمان سازی‌ها‌ ندارد.
به گزارش شهرفردا، آمارها نشان می‌دهد که فرونشست زمین در تهران گاهی به 36 سانتی‌متر در سال هم می‌رسد. یعنی 90 برابر حد بحرانی که اتحادیه اروپا اعلام کرده است. هرچند برخی از کارشناسان آن را با ساخت و سازها بی‌ارتباط می‌دانند اما یکی از عوامل به وجود آمدنش بارگذاری‌ها‌ی بیش از اندازه در مناطق شهری است. اتفاقی که نه تنها بر تشدید وقوع زلزله دامن می‌زند بلکه باعث وارد آمدن خسارت به تاسیسات شهری و از بین رفتن خاک حاصلخیز نیز می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام