کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 20 مرداد 1399   Monday 10 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 دی 1395

صفحه خبر: سیاسی

«حسین موسویان» معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی می‌گوید: بین تحلیلگران برجسته جهان اجماع وجود دارد که با برجام، ایران از «آوار سنگین‌ترین تحریم‌ها‌ی تاریخ معاصر» جان سالم به در برد.
در ادامه بخش‌هایی از گفتگوی این مذاکره‌کننده پیشین هسته‌ای ایران را با ایرنا می‌خوانید:
- (در رابطه با تاثیرات مثبت برجام) تحریم‌ها‌ی هوانوردی آمریکا رفع شد.
- با برجام راه صادرات فرش، صنایع دستی، خاویار وخشکبار ایران به آمریکا باز شد واکنون انجام می‌شود.
- وزارت خزانه داری آمریکا گشایش‌ها‌ی جدید زیادی در صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران فراهم کرد.
- ایران توانست اصل و فرع طلب مربوط به خریدهای نظامی قبل از انقلاب را وصول کند. آمریکایی‌ها‌ 7/1 میلیارد دلار نقد با یک هواپیما به ایران منتقل کردند.
- آمریکا و به تبع آن جهان غرب بعد از انقلاب همواره با برخورداری ایران از تکنولوژی صلح آمیز هسته‌ای مثل نیروگاه هسته‌ای مخالفت می‌کردند. با برجام، جهان در مورد همکاری و صدور فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای به ایران یکپارچه شد. امروز ایران می‌تواند دهها نیروگاه هسته‌ای داشته باشد. این تحول مهم درحدی پیش رفت که ایران برای اولین بار توانست آب سنگین به آمریکا صادر کند.
- شگرف ترین تحول این بود که آمریکا رسما وجود صنعت غنی سازی و آب سنگین در ایران را پذیرفت.
- آمریکا قبلا با حضور ایران درمذاکرات بین‌المللی سوریه مخالفت می‌کرد که بعد از برجام دست از این مخالفت برداشت. این در واقع به رسمیت شناختن جایگاه منطقه‌ای ایران توسط آمریکا بود.
- برجام موجب شکاف بزرگی در روابط آمریکا با اسرائیل(رژیم صهیونیستی)وعربستان و متحدان عربش شد. این دوجبهه همواره مخالف بهبود روابط ایران و آمریکا بوده و حتی خواستار حمله نظامی آمریکا به ایران بودند.
- تقریبا بین تحلیلگران برجسته جهان اجماع وجود دارد که با برجام، ایران از «آوار سنگین‌ترین تحریم‌ها‌ی تاریخ معاصر» جان سالم به در برد، ضمن اینکه نفس قرارگرفتن شش قدرت جهان در یک سوی میز و ایران در سوی دیگر و نهایتا پذیرش غنی‌سازی و آب سنگین ایران از سوی همه قدرت‌ها‌ی جهانی و لغو قطعنامه‌ها‌ی تحریم سازمان ملل، وزن منطقه‌ای و جایگاه بین‌المللی ایران را بسیار ارتقا داد.
- برجام در مورد یک موضوع بود وآن هم هسته‌ای. تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران هم این بود که فقط در مورد هسته‌ای مذاکره شود. سایر اختلافات ایران و آمریکا به قوت خود باقی است
و در دوره ترامپ هم ممکن است تشدید شود. دست ایران و آمریکا هم برای تحریم علیه یکدیگر در سایر زمینه‌ها‌ باز است. بعد از برجام، آمریکا تحریم‌ها‌ی جدیدی علیه ایران داشت. ایران هم بعد از برجام، تحریم‌ها‌ی جدیدی علیه آمریکا داشت مثل ممنوع کردن ورود خودروهای ساخت آمریکا. احتمالا کنگره آمریکا تحریم‌ها‌ی ظالمانه جدید با عناوین حقوق بشر و تروریسم تصویب و ترامپ هم وتو نکند. بعد از انتخابات اخیر آمریکا و قبضه قدرت توسط جمهوری‌خواهان، «طراحی‌ها‌ی مربع ضد ایران» برمبنای فشار بر تهران بدون نقض برجام تغییر پیدا کرد. آنها می‌خواهند از این مسیر ایران را عصبانی و وادار به نقض برجام کنند تا مجددا شرایط گذشته درمورد اجماع بین‌المللی علیه ایران را احیا کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام