کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 08 بهمن 1398   Tuesday 28 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 دی 1395

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی:"من، عفت مرعشی، همسر عالم مجاهد، روحانی وارسته، سیاستمدار نامی ایران زمین، تربیت‌یافته مکتب اهل بیت (ع)، انسان شریف و بزرگوار حضرت آیت‌الله آشیخ اکبرهاشمی رفسنجانی هستم."
اینها را در "پا به پای سرو" نوشته. همان کتاب خاطراتش. آخر او نیز مانند همسرش اهل خاطره نویسی است و ثبت آثار .
عفت مرعشی را همه می‌شناسند او همسر همان عالم مجاهد آشیخ اکبر است! برخلاف زنان تمام روسای جمهور ایران پس از انقلاب او را بیشتر می‌شناسیم و تاثیرگذارتر می‌دانیم. لااقل اگر نه به خاطر همسر آیت الله ؛ بلکه به خاطر 5 فرزندی که برخی از آنها سرشار از سیاست و حاشیه اند ...
بعد از رحلت آیت الله، عفت مرعشی این روزها دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. به خاطر دلنوشته‌ها؛ به خاطر نقل قول‌هایی که از او می‌شود.
دو روز پیش بود که سیدحسن خمینی در صفحه اینستاگرامش نوشت که عفت مرعشی به همسر از دست رفته‌اش در کنار تابوت او گفته: "بى معرفت مگر قرار نبود مرا تنها نگذارى؟ حالا من بى تو چه کنم؟"
و بعد از آن یک عکس که در صفحات مجازی منتشر شد ، عکسی که آدم را به دور از نگرش‌های سیاسی منقلب می‌کند. یک میز صبحانه، به رسم عادت 58 سال زندگی مشترک، و تصویری مغموم از عفت مرعشی که بدون هاشمی، نخستین صبحانه تنهایی‌اش را می‌خورد ... با یک ظرف خالی در کنار یک صندلی خالی ... همان صندلی که زمانی آیت‌الله بر آن می‌نشست و ظرف صبحانه ای که او در کنار همسر
می‌خورد ولی حالا او در دل نوشته ای نسبت به توضیح این عکس گفته :
«به عادت هر روز صبح بشقابی برایش روی میز صبحانه گذاشتم. نگاهش کردم. آشیخ اکبر آقا چهره اش امروز از همیشه نورانی تر بود...
مست بگذشتی و از خلوتیان ملکوت
به تماشای تو آشوب قیامت برخاست
آسوده بخواب مرد بزرگوار...»
هرچند به مانند سایر کشورها، جایگاه بانوی اول، جایگاهی تعریف شده در کشور نیست و کسی هم به عنوان همسر رئیس جمهور بودن؛ وظایف حقوقی و مشخصی در قبال کشور ندارد . اما عفت مرعشی همسر آیت‌الله، برخلاف باقی همسران سیاستمداران، بارها نامش از اول انقلاب تاکنون به میان آمده. او از
دوستان نزدیک همسر امام (ره) بوده. درست مثل آیت‌الله که یاور امام(ره )
لقب گرفت. مرعشی همراه و همگام با مبارزات انقلابی آیت الله هم بود.
**ناجی آیت الله
اما شاید اولین باری که نام او رسانه‌ای شد مربوط باشد به همان اوایل انقلاب؛ زمانی که ناجی جان آیت الله شد. یکجورهایی هاشمی تا آخر عمر جانش را مدیون او بود. ماجرا همان ماجرای سال 58 و گروه فرقان و تلاش برای ترور آیت الله هاشمی است؛ دو نفری که می‌خواستند هاشمی را به رگبار ببندند ولی عفت مرعشی مانع این کار شد و جان آیت الله را نجات داد.
عفت مرعشی از آن پس یکی دوبار در سفرهای سیاسی خارج از کشور در کنار آیت‌ الله دیده شد و البته گفته می‌شود زمانی که رابطه ایران و عربستان به خاطر کشتار حجاج در مکه به هم ریخت او پا پیش گذاشت تا این رابطه از سرگرفته شود چنانکه خود او گفته:
«بعد از جریان کشتار حجاج ایرانی در سال ۶۶، به تنهایی به عربستان سفر کردم. در این سفر، خانم ملک عبدالله میهمانی داد و یک عده را دعوت کرد و جلسه گذاشت. آنها از من خواستند که میهمانی را بپذیرم و من هم پذیرفتم. وقتی پذیرفتم روابط برقرار شد».
عفت مرعشی هرچند برخلاف قبل از انقلاب به طور مستقیم در عرصه سیاست همراه با هاشمی نبود، اما در برخی پشت پرده‌ها حداقل در حد توان و یا نیاز نقش داشت، یک وقت‌هایی هم البته به دفاع شجاعانه از فرزندانش می‌پرداخت.
**رابطه احساسی آیت الله و همسرش
هرچند همسر هاشمی در سال‌های اخیر چندین بار دیگر با اظهارنظرهای خود یا نوشتن نامه‌های خاص رسانه‌ای شد، اما امروز با رحلت آیت‌الله هاشمی و ابراز احساسات غیرسیاسی او نسبت به همسرش است که مورد توجه قرار گرفته. رابطه‌ای متفاوت با رابطه تمامی سیاسیون ایران با همسرانشان.
اگر به کتاب خاطرات آیت‌الله و عفت مرعشی، نگاه کنیم نیز پی به نوع ارتباط ناگسستنی این دو با یکدیگر می‌بریم، ارتباطی که نشان می‌دهد عفت مرعشی و آیت الله فارغ از نگاه‌های رسمی و غیرسیاسی با یکدیگر؛ مثل بقیه آدم‌ها و یا شاید خیلی عاشقانه‌تر از خیلی از آدم‌های معمولی زندگی می‌کنند.
ادامه از صفحه اول:
نه تنها عفت مرعشی در کتابش همواره از آیت‌الله می‌گوید، بلکه نگاهی به کتاب خاطرات‌ها‌شمی هم بیانگر آن است که آیت الله نیز همواره از همسر خود و خاطرات با او صحبت کرده است؛ ماجرایی که در میان همه مردان سیاست ایران بی سابقه است.
**رابطه‌ها‌ باهم
مرعشی در گفتگویی درباره خصوصیات آیت‌الله می‌گوید: "‌ها‌شمی بعضی وقت‌ها گوشت تلخه ولی بیشتر وقت‌ها گوشت شیرینه."بیان همین کلمات نشان از نوع رابطه صمیمی این دو با هم به دور از تشریفات است.
عفت مرعشی حتی در فیلم تبلیغاتی انتخاباتی‌ها‌شمی در سال 84، حضور داشت. آیت‌الله در آن فیلم زنان ایرانی را اسوه همه زنان می‌داند و به این نکته اشاره می‌کند که هر وقت در زندگی و تصمیم‌گیری‌هایش به مشکل جدی برمی‌خورد در کنار همسر خود؛ عفت! زمانی را خلوت کرده و با او مشورت می‌کند تا کمی آرام بگیرد و بیشتر بتواند فکر کند.
نگاهی به رفتارهایی که‌ها‌شمی نسبت به خانواده خود از جمله همسرش نشان می‌دهد بیانگر آن است که آیت‌الله و خانواده او علی‌رغم همه مسائل، همواره رابطه احساسی خاصی داشته‌اند، رابطه‌ای که شاید نمونه آن را بتوان در فیلم وداع آیت الله با فرزندش مهدی، زمانی که او به زندان می‌رفت، تعبیر کرد.
بارها نقل قول فرزندان‌ها‌شمی این بوده که او در همه موارد با خانواده‌اش مشورت می‌کرده است و البته آن طورکه فاطمه‌ها‌شمی رفسنجانی، پیشتر به آفتاب یزد گفته بود: "پدر همیشه به فرزندان یاد داده بود تا با هیچکسی که علیه آنها یا خانواده حرف زد، دهن به دهن نشوند !"
به نظر می‌آید زندگی خانوادگی آنها زندگی ساده‌ای بود آن طور که محسن‌ها‌شمی هم در برنامه دیروز تلویزیون گفت: بعد از پیروزی انقلاب چیزی بر دارایی‌های قبل از انقلاب‌ها‌شمی افزوده نشد و در خانه استیجاری زندگی می‌کردند."
عفت مرعشی هم که همواره او را شیخ اکبر صدا می‌کرد و یا فاطمه‌ها‌شمی که نقل است که گفته: "تو مرا یکبار هم دعوا نکردی."
شاید‌ها‌شمی نگاه خاصی به خانواده‌اش داشته و همین موضوع است که باعث می‌شود تا عفت مرعشی نیز بیش از سایر همسران شخصیت‌های رئیس جمهور مطرح شود.
**صندوقدار گنجینه اسرار آیت الله
اما واکنش‌های این روزهای عفت مرعشی به رحلت آیت الله باعث شد تا از شهربانو امانی نماینده سابق مجلس و از دوستان و نزدیکان خانواده آیت‌الله در اینباره بپرسیم. وی به آفتاب‌یزد گفت: «سال 75 زمانی که نماینده مجلس پنجم بودم ایشان به عنوان همسر رئیس‌جمهور، بلندقامت و چارشانه و توانمند و گام به گام و دوشادوش آیت‌الله‌ها‌شمی از او حمایت می‌کردند. البته او در سال‌های قبل از انقلاب هم یک لحظه آیت‌الله را تنها نگذاشتند. توان فردی او و نوع تربیتش باعث شد تا حضرت آیت‌الله در شرایط مبارزاتی سخت، به کمک او هم مبارزات را پیش بگیرد و هم اینکه به امور خانوادگی خویش بپردازد".
امانی خاطرنشان کرد: «اگر آیت‌الله گنجینه اسرار نظام و کشور است، عفت مرعشی صندوقدار گنجینه اسرار آیت الله است.»
وی افزود: «هر چند بیشتر ارتباطات من با فرزندان ایشان از جمله فائزه و فاطمه است اما باید بگویم خانم مرعشی سرو بلند قامت صبوری هستند که در تمام رنج‌ها مخصوصا این اواخر که بحث حبس فرزندانش پیش آمد، ایستادگی کردند. یک مادر آزار خودش را تحمل می‌کند اما برای فرزندانش نمی‌تواند! عفت مرعشی همان صبری را دارد که آیت الله داشت. »
امانی درباره واکنش‌های احساسی این روزهای همسر آیت‌الله گفت: «بی‌تردید عفت مرعشی غمخوار و سنگ صبور آیت‌الله در طی همه این دهه‌ها بود و این نشان‌دهنده همدل بودن این دوست.
زمانی که عفت خانم مریض و بستری شدند، آن زمان خیلی‌ها به فکر آیت‌الله‌ها‌شمی افتادند که اکنون در بیماری همسر چگونه می‌تواند امور را پیش ببرد.»
امانی ادامه داد: «خانه عفت مرعشی در سال‌های اخیر مامن خیلی از مادرانی بود که وضعیت فرزندانشان چون فرزند او بود. وی پای در‌ددل‌هایشان می‌نشست. خانم مرعشی در برهه‌های مختلف و عرصه‌های متعدد سیاسی و فرهنگی و اجتماعی تلاش می‌کرد و آیت‌الله در کنار او بیشتر از هر جایی در آرامش بود.»
**دعا کنید من را هم ببرند
امانی ادامه داد: «بعد از رحلت‌ها‌شمی وقتی به خانه ایشان رفتیم خانه مرعشی دائم می‌گفت: «دیدید مرا تنها گذاشت. او هیچ جا تنها جایی نمی‌رفت! دعا کنید من را هم ببرند!»
وی درباره پیش‌بینی رفتار مرعشی بعد از رحلت آیت‌‌الله و اینکه ممکن است او وارد عرصه سیاست شود یا خیر؟ گفت: «خانم مرعشی نیز مانند آیت‌الله تنها برای خود و فرزندانش نیست و علی‌رغم اینکه قامت این سرو خم شده است اما مطمئنم ایشان به عنوان همدل و همزبان آیت‌الله و بر طبق درس‌هایی که در طول این سال‌ها در کنار آیت‌الله آموختند و تجربه‌ای که در زندگی مشترک کسب کردند قطعا علاوه بر حس مادرانه‌اش، تلاش می‌کند تا فقدان آیت‌الله را پر کند، او باید پاسخگوی این همه لطف مردم به‌ها‌شمی باشد. وی نمی‌تواند از مسئولیت بسیار سنگینی که آیت‌الله بر دوش شخص ایشان و مردم گذاشته‌اند، شانه خالی کنند. مطمئنم نه مردم، ایشان و فرزندانش را تنها نمی‌گذارند و نه ایشان مردم را. »
----------------------
عفت مرعشی را همه می‌شناسند؛ او همسر همان عالم مجاهد آشیخ اکبر است. برخلاف زنان تمام روسای جمهور ایران پس از انقلاب او را بیشتر می‌شناسیم و تاثیرگذارتر می‌دانیم. لااقل اگر نه به خاطر همسر آیت‌الله، بلکه به خاطر 5 فرزندی که برخی از آنها سرشار از سیاست و حاشیه اند...
----------------------
شهربانو امانی:
اگر آیت‌الله گنجینه اسرار نظام و کشور است، عفت مرعشی صندوقدار گنجینه اسرار آیت الله است


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام