کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 09 بهمن 1398   Wednesday 29 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 دی 1395

صفحه خبر: بین الملل

اوباما نشان داد باید یک سیاهپوست باشی تا معنای دموکراسی و تبعیض را بفهمی!
نطق وداع


آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: نزدیک به ۱۸ هزار نفر آمریکایی که برای شنیدن نطق وداع اوباما گرد هم آمدند و دریافتند مهم ترین دغدغه اولین و شاید آخرین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا تبعیض است و در ادامه دموکراسی زیرا اوباما خاطرنشان می شود که نابرابری شدید(تبعیض) اصول اولیه دموکراسی را از هم خواهد گسیخت.
کارنامه هشت ساله باراک اوباما را می توان به صورتی بسیار فشرده و خلاصه شده به شرح ذیل آورد اما در نهایت باید دید و پرسید که دلیل تاکید چندین باره اوباما بر تبعیض و دموکراسی چیست؟ آیا اوباما چون سیاهپوست است توانسته این چالش بزرگ و این نقطه ضعف ویران کننده را تشخیص دهد یا دلایل دیگری هم دارد اما آن چه در آن هیچ ابهامی وجود ندارد آن که اوباما به دلیل شناخت کافی داشتن از ترامپ به شدت نگران این دو مقوله است، دو مقوله ای که ترامپ بدان اعتقاد چندانی ندارد!

هشت سالی که خیلی زود گذشت!
۲۳۰ سال از تاسیس دولت آمریکا می‌گذشت. روز ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹، باراک اوباما به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا وارد کاخ سفید شد. تحلیلگران معتقدند که اوباما در عرصه اقتصاد موفقیت‌های بسیاری داشت. او با تزریق ۸۰۰ میلیارد دلار به شریان‌های اقتصاد آمریکا موفق به نجات صنایع خودروسازی کشور شد و نرخ بیکاری را از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۴،۶ درصد رساند. اما تلاش‌های دولت اوباما برای مقابله با بحران اقتصادی کشور و بهبود ناشی از سیاست‌های پولی و مالی دولت او تاثیر تعیین کننده‌ای در وضعیت زندگی مردم آمریکا به دنبال نداشت.
بیمه درمانی شاید ماندگارترین میراث اوباما محسوب شود، میراثی که قطعا از سوی ترامپ دستخوش تغییراتی خواهد شد زیرا زمانی که اوباما به قدرت رسید بیش از ۱۵ درصد آمریکایی‌ها بیمه درمانی نداشتند. اوباما با اصلاح قانون بیمه این کشور کوشید بخش بیشتری از جامعه آمریکا را زیر پوشش بیمه درمانی قرار دهد. در پایان کار، او موفق شده بود تعداد کسانی که فاقد بیمه‌ درمانی هستند را به ۹ درصد کاهش دهد. ولی همین اصلاحات باعث افزایش عوارض بیمه در کشور شد. کمتر از یک سال از پیروزی اوباما می‌گذشت که کمیته نوبل جایزه صلح را برای تلاش‌های اوباما به او اهدا کرد. اما حملات پهپادها و کشته شدن غیرنظامیان در اثر این حملات انتقادهای بسیاری برانگیخت.
به ظاهر پیروزی اوباما در عرصه نبرد با تروریسم کشتن رهبر القاعده بود. در ماه مه ۲۰۱۱ در جریان یک حمله برنامه‌ریزی شده، آمریکا موفق به کشتن اسامه بن لادن شد. اما سازمان القاعده پس از آن نیز به عنوان یک جریان تروریستی به حیات خود ادامه داد.
از دیگر چالش های پیش روی اوباما بحران اوکراین بود که باعث سردی و تیرگی مناسبات آمریکا و روسیه شد. تیرگی مناسبات دو کشور در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا به اوج خود رسید. آمریکا روسیه را متهم به حملات هکری کرده و مدعی است که این کشور در انتخابات آمریکا مداخله کرده است. اوباما در واپسین روزهای زمامداری خود تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه تصویب کرد و در همین رابطه اقدام به اخراج ۳۵ دیپلمات روسیه از آمریکا کرد که نشان می دهد این دو کشور همچنان در حال و هوای جنگ سرد به سر می برند. در زمینه مهاجران، اوباما مایل بود که به ۴ میلیون از کسانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند، اجازه اقامت بدهد. سیاستی که در اثر مخالفت دادگاه عالی این کشور اجرایی نشد.

شروع 4 ساله دوم
اوباما اما موفق شد در نوامبر سال ۲۰۱۲ برای دومین بار انتخابات آمریکا را به سود خود رقم بزند. او تلاش برای حفظ محیط زیست و حل مشکل مهاجران غیرقانونی را از جمله برنامه‌های دوره دوم ریاست جمهوری خود اعلام کرده بود. در بحث سیاست های بین المللی محافل سیاسی داخل آمریکا معتقدند سیاست‌های ناپیگیر اوباما در سوریه باعث افزایش نقش روسیه در این کشور شده است زیرا اگرچه اوباما ابتدا بشار اسد را تهدید به حمله نظامی کرده بود اما سیاستی که عملا اجرا نشد به این نتیجه منتهی شد که سوریه عملا به یک چالش بزرگ برای آمریکا و متحدانش تبدیل شود. بسیاری از منتقدان سیاسی اوباما بر این باورند که در اثر خطاهای سیاسی اوباما در سوریه، دولت این کشور موفق شده کنترل خود را بر حلب احیا کند.
در همین عرصه یعنی سیاست بین الملل عادی سازی مناسبات دیپلماتیک با کوبا به ظاهر یکی از موفقیت‌های سیاست خارجی دولت اوباما بود با این وجود که بسیاری از جمهوریخواهان مخالف عادی سازی مناسبات آمریکا با کوبا بودند.
یکی دیگر از دستاوردهای دولت اوباما در عرصه سیاست خارجی توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران است. اوباما موفق شد چالش عظیم هسته ای را با نشست ها و گفتگو ها به یک فرصت پیش رو تبدیل کند فرصتی که شاید دیگر تکرار آن ممکن و میسر نباشد.
اوباما به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا تصمیم داشت از مشکلات نژادپرستانه در آمریکا بکاهد. اما در دوران زمامداری او حملات مرگبار پلیس آمریکا به شهروندان سیاهپوست بارها اعتراضات گسترده سیاهپوستان این کشور را به همراه داشت! و در نهایت یکی از وعده‌های دولت اوباما بستن زندان گوانتانامو بود. اوباما ظرف ۸ سال زمامداری خود موفق به اجرای این برنامه نشد. اما شمار زندانیان گوانتانامو در این مدت کاهش یافت و از ۲۴۲ زندانی به ۵۵ زندانی رسید. حال قرار است که ظرف روزهای آینده ۲۰ زندانی دیگر نیز آزاد شوند.

آن چه در نطق وداع گذشت
باراک اوباما برای آخرین بار در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا خطاب به شهروندان سخنرانی کرد. او با دفاع از دستاوردهای ۸ ساله ریاست‌جمهوری‌اش از مردم آمریکا خواست تا از نظام دموکراسی در کشور دفاع کنند. باراک اوباما در آخرین نطق خود در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا از مردم این کشور خواست تا اتحاد با یکدیگر را از دست ندهند، زیرا به گفته او دموکراسی در آمریکا تنها زمانی می‌تواند عمل کند که "همگی ما صرف‌نظر از وابستگی حزبی یا منفعت خاص کمک کنیم تا حس سرنوشت مشترک را که در حال حاضر نیاز فوری به آن داریم، بازگردانیم." نزدیک به ۱۸ هزار نفر برای شنیدن نطق وداع اوباما که در شهر شیکاگو ایراد شد، گرد آمده بودند. رئیس‌جمهوری آمریکا از "نابرابری شدید" در کشور انتقاد کرد و هشدار داد که این موضوع موجب از هم گسیخته شدن اصول اولیه دموکراسی می‌شود. اوباما در این سخنرانی که ده روز مانده به پایان دوران دوم ریاست‌جمهوری‌‌اش صورت گرفت، از شهروندان خواست تا به افکار متفاوت احترام بگذارند زیرا در غیراینصورت اجماع و مصالحه‌‌کاری ناممکن خواهد بود.
اوباما در این سخنرانی ۵۰ دقیقه‌ای تنها یک بار با ذکر نام از دونالد ترامپ، جانشین آینده خود یاد کرد. او نسبت به روا داشتن تبعیض علیه اقلیت‌ها همچون سیاه‌پوستان، مهاجران و مسلمانان هشدار داد و گفت، سفیدپوستان باید بپذیرند که آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در جریان اعتراضات خود خواهان آن نبودند که با آنان "برخوردی ویژه" شود، بلکه می‌خواستند تا با آنها به صورتی "برابر" برخورد شود.

چرا دموکراسی؟ چرا تبعیض؟!
پاسخ به این دو سوال خیلی ساده اما خیلی ظریفانه است! ساده زیرا اوباما بیش از هر شخصیتی حالا به خوبی می داند که درد آمریکا نه ثروت است، نه شغل است، نه بیمه درمانی است و نه احساس بزرگی و ابرقدرتی! اوباما با گوشت و پوست و استخوانش حس کرده و شاید لمس هم کرده باشد که درد آمریکای قرن 21 تبعیض است؛ تبعیضی که دموکراسی مورد ادعای آمریکایی ها را به سخره گرفته است. اوباما راست گفته است! آمریکا دچار دموکراسی دروغین اما تبعیضی دردناک و واقعی است و شاید این دو در آغاز دوران ترامپیسم! چالش ها را افزون تر و دردسرهای آمریکایی ها را بیشتر و بیشتر کند.
--------------------------
باراک اوباما در آخرین نطق خود در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا از مردم این کشور خواست تا اتحاد با یکدیگر را از دست ندهند، زیرا به گفته او دموکراسی در آمریکا تنها زمانی می‌تواند عمل کند که «همگی ما صرف‌نظر از وابستگی حزبی یا منفعت خاص کمک کنیم تا حس سرنوشت مشترک را که در حال حاضر نیاز فوری به آن داریم، بازگردانیم»
------------------------------
اشک های اوباماغیر منطقی است اشک ریختن اوباما را به ترک کاخ سفید ربط بدهیم اما منطقی است این اشک ها را بدان سوی هدایت کنیم که به آینده آمریکا و سرنوشت سیاهپوستان منتهی شود!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام