کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 08 بهمن 1398   Tuesday 28 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 دی 1395

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: هاشمی چند روزی است که آرام خفته است و ما ماندیم و آینده ایرانی که پیشروی ماست. بی‌تردید کشور یکی از قهارترین کارگردانان بازی سیاست را از دست داده است و اکنون ما مردم به دور از مدد این کارگردان باید بازی کنیم! رحلت هاشمی در کنار اندوه، پرسشهای بسیاری را نیز به همراه داشته است. به‌خصوص در اوضاعی که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون، او را کسی می‌دانستند که از تریبون‌های رسمی کشور می‌تواند حرف دلشان را بزند. با این اوصاف اکنون بسیاری نگران جریان اصلاحات و سرنوشت آن، پس از آیت‌الله هستند و همین طور انتخابات آینده ریاست جمهوری و حسن روحانی. سرنوشت اصلاح طلبان در پساهاشمی موضوع گفتگوی ما با علی‌ تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس است.

آقای تاجرنیا! دغدغه بسیاری این است که اصلاح‌طلبان در نبود شخصی چون هاشمی که می‌توانست نظرات متفاوت را بیان کند چه خواهند کرد؟ آیا با این اوصاف جناح اصولگرا یکه‌تاز عرصه سیاست در آینده کشور خواهد شد و جناح اصلاح‌طلب را به حاشیه می‌برد؟
بدون شک آقای هاشمی وزنه بسیار بزرگی به نفع اصلاح‌طلبان و عدالتخواهان بود. با توجه به سبقه ایشان هم در بین روحانیت سنتی و هم در بین جایگاهی که در نسل جوان دارد، کسی نمی‌توانست او را حذف کند و برخورد مخالفان با وی نیز ثمره‌ای نداشت. برای همین وجود هاشمی منشا یک حاشیه امن برای اصلاح‌طلبان بود، منتهی آنچه امروز مورد توجه است، گفتمان اصلاح‌طلبی است و اگرچه یکسری از شخصیت‌ها یا بنیانگذارانی هستند که رهبران این گفتمان یا حرکت عدالتخواهی محسوب می‌شوند، ولی قاطبه مردم، اصلاح‌طلبی را پذیرفته‌اند، بنابراین اگرچه فقدان ایشان یک ضایعه بزرگ است، اما اینگونه نیست که نبود فیزیکی آقای هاشمی به اصلاح‌طلبان آسیب بزند یا آن را تضعیف کند بلکه گفتمان ایشان زنده است و مردم هم راه خود را می‌دانند.

فوت آقای هاشمی با دو نوع برداشت می‌تواند در انتخابات 96 تاثیرگذار باشد، نخست رفتار احساسی مردم نسبت به این موضوع که قاعدتا باعث افزایش رای مردم به روحانی می‌شود، دوم نبود هاشمی به عنوان بزرگ‌ترین هوادار روحانی که می‌تواند تاثیر سوء و باعث کاهش آرای حسن روحانی در پس از انتخابات باشد.
به هر حال نبود آقای هاشمی یک خسارت برای شخص آقای روحانی و گفتمان اصلاح‌طلبی است. اما فکر می‌کنم مسیر و راه‌ هاشمی ادامه دارد. همین الان برخی از چهره‌های اصولگرا که انسان‌های منصفی هستند را نگاه کنیم، می‌بینیم که به‌راحتی انتقادات و نقطه‌نظراتشان را نسبت به بخش‌هایی از اصولگرایان و کسانی که باعث چنین وضعیت دوقطبی در کشور شده‌اند را مطرح می‌کنند، بنابراین من فکر می‌کنم انتخابات ریاست جمهوری آینده با همراهی و حمایت تمامی جریانات اصلاح‌طلب و بخش‌هایی خاص از چهره‌های متنفذ و صاحب اثر اصولگرا قطعا به نفع آقای روحانی و عقلانیت ادامه پیدا خواهد کرد. مطمئن هستم همان طور که وجود آقای هاشمی باعث خیر بوده است عروج ایشان هم باعث خیر در کشور و تقویت گفتمان اصلاح‌طلبی مردم می‌شود و بیش از گذشته نیز
مردم به روحانی اقبال نشان می‌دهند.

فضای خاصی که طی سال‌های اخیر بر کشور حکمفرما بوده است و مطالباتی که گروهی از مردم مدنظرشان بوده، چقدر با درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی فراموش خواهد شد؟
آقای هاشمی اثرات بسیار خوب و مهمی داشتند و جمعیتی که در تشییع جنازه ایشان حاضر شدند جمعیتی هستند که طی این سال‌ها بر همان مسیر خود ثابت‌قدم و وفادارند و اگرچه با توجه به شرایط کشور رفتارشان را رفتار متعادل‌تری کرده‌اند، ولی فکر نمی‌کنم مردم از آن آرمان‌هایی که برای کشور دارند و آقای هاشمی نیز بر آن تاکید داشتند عقب بنشینند. گفتمان اصلاح‌طلبی و گفتمان عقلانی گفتمانی نیست که با رفتن آقای هاشمی از بین برود. باز هم تاکید می‌کنم حضور ایشان قطعا کمک‌کننده به این جریان بود و رفتنشان قطعا خسارت است، خسارتی که بیشتر از آنکه برای اصلاح‌طلبان باشد برای کشور است، ولی من امیدوارم با ظرفیت‌هایی که در کشور به‌واسطه همین روشنگری‌ها ایجاد شده است، همچنان راه عقلانیت ادامه پیدا کند.

خیلی‌ها درباره جانشینی آقای هاشمی در مجمع صحبت می‌کنند. سرنوشت مجمع چه می‌شود؟
آقای هاشمی شخصیتی بودند که خود ایشان، به مجمع جایگاه و وزن می‌دادند. در کشور ما یکسری افراد و اشخاص هستند که می‌توانند به یک نهاد و جایگاه معنا داده و آنجا را صاحب اثر کنند. این موضوع را نمی‌توان انکار کرد. آنچه باعث می‌شد کشور در تندبادها حفظ شود این بود که در راس این مجمع یک شخصیتی قرارگرفته بود که دغدغه اصلی‌اش حفظ انقلاب و آرمان‌های آن بود، بنابراین پس از رحلت هاشمی نیز هر کسی که می‌تواند به ویژگی‌های هاشمی نزدیک‌تر باشد، می‌تواند راس مجمع را حفظ کند.
----------------------
- اینگونه نیست که نبود فیزیکی آقای هاشمی به اصلاح‌طلبان آسیب بزند یا آن را تضعیف کند بلکه گفتمان ایشان زنده است و مردم هم راه خود را می‌دانند
- مطمئن هستم همان طور که وجود آقای هاشمی باعث خیر بوده است عروج ایشان هم باعث خیر در کشور و تقویت گفتمان اصلاح‌طلبی مردم می‌شود و بیش از گذشته نیز مردم به روحانی اقبال نشان می‌دهند
------------------------
پس از رحلت هاشمی هر کسی که می‌تواند به ویژگی‌های هاشمی نزدیک‌تر باشد، می‌تواند راس مجمع را حفظ کند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام