کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 دی 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – علی اکبر سمیعی: به رغم آنکه بخش تعاون یکی از سه بخش مهم اقتصاد کشور بوده و در قانون اساسی نیز به صراحت به آن اشاره شده است اما هنوز نتوانسته آن طور که از این بخش انتظار می‌رود نقش خود را در اقتصاد و کشور ایفا کند. این در حالی است که پتانسیل‌ها‌ و ظرفیت‌ها‌ی بخش تعاون آنقدر زیاد است که می‌تواند فرصت‌ها‌ی شغلی فراوانی را ایجاد کند. البته با وجود این پتانسیل‌ها‌، اشتغالزایی در تعاونی‌ها‌ آمار مطلوبی ندارد.۲۹۰۰ تعاونی و اتحادیه در ۱۰ ماهه نخست سال جاری به ثبت رسیده‌اند که در مرحله بهره‌برداری و فعالیت هستند. تعاونی‌های ثبت شده در سال جاری برای حدود ۵۰ هزار و ۵۸۵ نفر اشتغالزایی داشته‌اند.به گزارش مهر، واحد آمار و برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران عملکرد تعاونی‌های کشور در ۱۰ ماهه امسال را منتشر کرد که بر اساس آن و به استناد آمار موجود در سامانه آماری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون بیش از ۹۶ هزار شرکت تعاونی و حدود ۶۷۰ اتحادیه تعاونی فعال در کشور فعالیت دارند. تعداد اعضای این تعاونی‌ها بیش از ۴۲میلیون نفر است که ۱۰ میلیون نفر در تعاونی‌های متعارف عضویت دارند و حدود ۳۲ میلیون نفر آن‌ها مربوط به تعاونی‌های سهام عدالت می‌شوند. این تعاونی‌ها برای بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده‌اند.در حال حاضر شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی در ۱۵ گرایش اقتصادی نظارت و هماهنگی، تامین نیاز تولیدکنندگان، تامین نیاز صنوف خدماتی، تامین نیاز مصرف‌کنندگان، تعاونی‌های نوع جدید، چندمنظوره، حمل‌و‌نقل، خدمات، صنعتی، عمرانی، فرش دستباف، کشاورزی، مسکن و معدنی فعالیت دارند.

مشکل سنتی بودن تعاونی‌ها‌
در این باره جعفر قادری اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با آفتاب یزد یکی از مشکلات تعاونی‌ها‌ی کشور را سنتی بودن آنها عنوان و تصریح کرد: در همه جای دنیا تعاونی‌ها‌ی متحول شده و از تعاونی‌ها‌ی سنتی به تعاونی‌ها‌ی فراگیر ملی و شرکت‌ها‌ی تعاونی سهامی و یا اشکال نوین دیگری تبدیل شده اند ولی متاسفانه در کشورمان تعاونی‌ها‌ همچنان سنتی هستند. از طرف دیگر نه تنها امتیازاتی برای تعاونی‌ها‌ در نظر نگرفته ایم. باید برای تعاونی‌ها‌ انگیزه لازم را ایجاد کرد.قادری گفت: البته امتیازات برای تعاونی‌ها‌ باید متناسب با تعداد اعضای آن باشد. در حال حاضر به عنوان مثال یک تعاونی هفت نفره با یک تعاونی چندین هزار نفره به لحاظ برخورداری از امتیازات تفاوت چندانی با هم ندارند. این اقتصاددان با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش تعاون متولی مشخصی ندارد، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتوانسته به وظایف خود در بخش تعاون عمل کند و بسیاری از مشکلات این بخش همچنان لاینحل باقی مانده است. اکنون انگیزه‌ای برای تشکیل تعاونی‌ها‌ی جدید وجود ندارد و دلیل آن هم مسائل و مشکلات ریز و درشتی است که در بخش تعاون وجود دارد. شرایط به گونه‌ای است که اگر 7 نفر که بخواهند یک تعاونی را تاسیس کنند اگر به جای تاسیس تعاونی یک شرکت سهامی خاص تاسیس کنند امتیازاتی که از آن بهره مند می‌شوند بسیار بیشتر از تشکیل تعاونی‌ها‌ خواهد بود. بنابراین من فکر می‌کنم اگر تعاونی‌ها‌ به این شکل بخواهند کار خود را ادامه دهند شاید اگر تعطیل شوند بهتر باشد.وی با اشاره به اینکه اشکالات موجود در قانون تعاون باید برطرف شود گفت: متاسفانه ما شاهد بوده ایم دولت‌ها‌ به جای اینکه به تعاونی‌ها‌ پر و بال داده و از آنها حمایت کنند دخالت خود را در تعاونی‌ها‌ بیشتر می‌کنند.در زمان دولت قبلی اصلاح قانون تعاون ارائه شده بود و دولت فعلی نیز همان اصلاحیه را بدون کم و کاست، به مجلس تقدیم کرد. این اصلاحیه نه تنها مشکلات تعاونی‌ها‌ را حل نخواهد کرد بلکه این مشکلات را بیشتر هم خواهد کرد. تا زمانی که این اشکالات در بخش تعاون باشد نباید انتظار داشته باشیم که اشتغالزایی فراوانی در تعاونی‌ها‌ ایجاد شود. وی افزود: به نظر من هم باید مشوق‌ها‌یی را برای تعاونی‌ها‌ در نظر گرفت و هم موانع و مشکلات قانونی را برای آنها رفع کرد. از طرف دیگر اگر در تعاونی‌ها‌ تخلفی صورت گرفت باید با آنها برخورد کرد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستقیما برای برخورد با تخلفات تعاونی‌ها‌ ورود پیدا کند.قادری گفت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی وظایف متعددی دارد و شاید معقول نبود که این همه وظیفه به این وزارتخانه محول شود ولی تفکیک بخش تعاون از این وزارتخانه هم دردی را دوا نخواهد کرد بنابراین وزارتخانه باید وظایف خود را درخصوص تعاونی‌ها‌ را به خوبی انجام دهد.

سهم 3 درصدی تعاون از اقتصاد
از سوی دیگر مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد: مهمترین مشکل بخش تعاون مشکل فرهنگ سازی آن است.در کشور ما به لحاظ فرهنگی روی تعاونی‌ها‌ کار نشده است. وی افزود: براساس افق 1404 باید 25 درصد از سهم کل اقتصاد مربوط به بخش تعاون باشد.این یک عدد خیلی بزرگ است که نشان می‌دهد اراده کشور سوق دادن اقتصاد کشور به بخش تعاون و خصوصی است که واقعیت این است که این موضوع محقق نشده است.به نظر من سهم بخش تعاون واقعی از اقتصاد بیشتر از 3 درصد نیست. بنابراین اینکه سهم بخش تعاونی این قدر پایین است چگونه می‌توان انتظار داشت که اشتغالزایی بالایی ایجاد کند. لاهوتی گفت:مجلس در همه قوانین مربوط
از بخش تعاون حمایت لازم را کرده اما همچنان سهم تعاون از کل اقتصاد کم است. وی افزود: طبیعی است که هر چه کمیت تعداد تعاونی‌ها‌ افزایش یابد اشتغالزایی این بخش هم افزایش می‌یابد. البته یک نکته‌ای هم وجود دارد و آن این است که اکثر تعاونی‌ها‌ی به دنبال کارهای بزرگ اقتصادی نیستند که باید با راهکارهایی آنها را به انجام فعالیت‌ها‌ی اقتصادی بزرگ تشویق کرد.

ظرفیت بالای بخش تعاون
سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز در گفتگو با آفتاب یزد ظرفیت بخش تعاون برای اشتغالزایی را بسیار زیاد عنوان و تصریح کرد: آمار اشتغال در بخش تعاون، یک میلیون و هفتصد هزار نفر است. کلانتری گفت: بخش تعاون به ویژه تعاونی‌ها‌ی تولیدی و تعاونی‌ها‌ی خدمات، گردشگری و مسکن ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارند. به طور کلی ایجاد اشتغال در بخش تعاون یک چهارم ایجاد اشتغال در سایر بخش‌ها‌ی اقتصادی است.ما اگر سرمایه‌گذاری در بخش تعاون را توسعه دهیم بازدهی 4 برابری را نسبت به سایر بخش‌ها‌ خواهیم داشت. ضمن اینکه اشتغالزایی در بخش تعاون بیشتر معطوف به بنگاه‌ها‌ی کوچک و متوسط است که اشتغالزایی بالایی دارند.
------------------------------
یک اقتصاددان در گفتگو با آفتاب یزد:
تا زمانی که اشکالات در بخش تعاون باشد نباید انتظار داشته باشیم که اشتغالزایی فراوانی در تعاونی‌ها‌ ایجاد شود. هم باید مشوق‌ها‌یی را برای تعاونی‌ها‌ در نظر گرفت و هم موانع و مشکلات قانونی را برای آنها رفع کرد.
از طرف دیگر اگر در تعاونی‌ها‌ تخلفی صورت گرفت باید با آنها برخورد کرد
---------------------------
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با آفتاب یزد:
به نظر من سهم بخش تعاون واقعی از اقتصاد بیشتر از 3 درصد نیست. بنابراین اینکه سهم بخش تعاونی این‌قدر پایین است چگونه می‌توان انتظار داشت که اشتغالزایی بالایی ایجاد کند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام