کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1397   Monday 23 April 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

آفتاب یزد بر روی سرور های قدرتمند هاست ابری پارس پک میزبانی می شود

زمان انتشار: 22 دی 1395

صفحه خبر: سیاسی

بدرقه باشکوه رفیق دیرین انقلاب توسط مردم
به عشق‌هاشمی


آفتاب یزد - مریم علیزاده منصوری:‌روز گذشته سیلی عظیم و گسترده خیابان‌های پایتخت را فرا گرفت؛ سیلی متشکل از مردم ایران برای رساندن سلام آخر به آیت الله....
تمامی‌نسل‌ها گرد هم آمدند و اصولگرا و اصلاح‌طلب در یک قاب قرار گرفتند تا به اتفاق، برای بزرگداشت یکی از شاخص ترین و به معنای واقعی کلمه « عزیزترین» چهره‌های نظام مانور ارادت دهند. بی‌شک آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در زمره معدود چهره‌هایی در جمهوری اسلامی‌به شمار می‌رود که مشایعت کنندگانش به سوی خوابگاه ابدی را نه تنها مسئولان لشکری و کشوری که مردمان سرزمینش تشکیل می‌دادند؛ مردمانی که نه متولد آمار تریبون‌های رسمی‌بلکه شخصیت‌هایی حقیقی بودند که تصاویر برآمده از مراسم تشییع آیت‌الله، گواه واقعی بودن آنهاست.
داغ بر دل نشسته براثر درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی آنچنان سوزناک و عمیق بود که بیش از سه میلیون نفر از سراسر این مرز و بوم در پایتخت تجمع کردند و روز سه‌شنبه بیست و یکم دی ماه 1395 را به برگی از تاریخ پرفراز و نشیب ایران زمین تبدیل کردند تا آیندگان با تورق تقویم‌هایشان هنگامی‌که به روز بیست و یکم دی ماه رسیدند، تصویر مردی در برابر دیدگان‌شان ظاهر شود که زمانی آحاد مردم ایران داغدار فقدانش بودند و با انبوه حضورشان در مراسم تشییع پیکرش یادش را گرامی‌و ارج نهادند.

وعده آخرین دیدار؛ هشت و نیم صبح

شبکه‌های مجازی یک بار دیگر نقش دعوت کنندگان مردم برای حضور در رویداد مهمی‌را ایفا کردند. اما این بار از ملت ایران برای بدرقه و خداحافظی دعوت به عمل آوردند. برای بدرود با بزرگ مردی که به قول ناطق نوری هرچه می‌گذرد فقدان او بیشتر حس می‌شود. از نخستین ساعات اعلام زمان برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله هاشمی آحاد مردم ایران یکدیگر را برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله دعوت می‌کردند و عنوان دعوت‌نامه‌هایشان را هم گذاره «وحدت ملی» گذاشته بودند. وعده دیدار روز سه شنبه بیست و یکم دی ماه ساعت هشت و نیم صبح در مقابل درب دانشگاه تهران بود. در حالی که اندوه فقدان آیت الله بر آسمان پایتخت مستولی یافته بود، زن و مرد، پیر و جوان، اصولگرا و اصلاح‌طلب به طرح وحدت و آشتی ملی لبیک گفتند و برای مشایعت پیکر آیت الله کینه‌ها را کنار گذاشته و مشی آیت الله یعنی اعتدال را پیش گرفتند. از نخستین ساعات بامداد دیروز شرکت‌کنندگان در صف بازرسی بدنی برای ورود به صحن شبستان نماز جمعه در محوطه دانشگاه تهران مقابل درب‌های ورودی دانشگاه تجمع کرده بودند. در اصلی دانشگاه به ورود آقایان اختصاص یافته بود و خانم‌ها می‌بایست از در ِ خیابان شانزده آذر به شبستان دانشگاه تهران ورود می‌کردند. ساعت ۸ و ۱۰ دقیقه داخل محوطه دانشگاه، صف‌های متعددی از نمازگزاران برای ورود به صحن اقامه نماز تشکیل شد و عوامل انتظامات مستقر در صحن دانشگاه به تدریج جمعیت را از طریق راهروهایی که در ‌‌‌نهایت به داخل شبستان منتهی می‌شد؛ هدایت می‌کردند. نکته جالب توجه آن است که پیش از ورود به صحن شبستان؛ نمازگزاران برای آخرین بار به نوبت مورد بازرسی بدنی قرار می‌گرفتند و از ورود هرگونه پوسترو نوشته ممانعت می‌شد. از همین روی حجم قابل ملاحظه‌ای از پوسترها درکنار ایستگاه بازرسی تلنبار شده بود. با حضور تدریجی نمازگزاران و متراکم‌تر شدن صفوف آن‌ها در شبستان مراسم با قرائت قرآن و نوحه‌خوانی آغاز شد. اما به دلیل ازدیاد جمعیت، یادگار امام سید حسن خمینی نتوانست در دانشگاه تهران حاضر شود. در ساعت 10 صبح نماز میت توسط رهبر معظم انقلاب برپا شد. در صف پشت سر رهبری برای اقامه نماز، از حسن روحانی رئیس جمهوری و روسای قوای مقننه و قضائیه گرفته تا سران نظامی‌و لشکری، جملگی حضور یافتند اما این بار یار دیرین رهبری و امام خمینی (ره) و شاخص‌ترین اعتدالگران نظام پشت سر رهبری نایستاده بود بلکه در مقابل ایشان آرمیده و به خواب ابدی فرو رفته بود...

حضور نسل سوم و چهارم
پس از اقامه نماز میت، جمعیت فوج فوج راهی خیابان دانشگاه به سمت مرقد مطهر امام (ره) شدند. به خصوص حضور نسل سوم و چهارم انقلاب بسیار ملموس و محسوس بود. تراکم جمعیت در خیابان انقلاب به قدری بود که حصار‌ها و نرده‌های کشیده شده در وسط خیابان انقلاب شکسته شدند. آنطور که یکی از شاهدان عینی مراسم گفته است، برخی‌ها فریاد الله اکبر در این مراسم سر می‌دادند که به مدت 7 سال، از بستن هرگونه تهمت و افترایی به او واهمه نداشتند. اما انگار صدایشان در خروش اندوهناک مردم گم شده بود... انبوه حضور پر شور مردم به قدری بود که خودرو حامل پیکر آیت الله به سختی از میان جمعیت عبور می‌کرد تا راهی مرقد مطهر امام (ره) شود. تصاویر به دست آمده از این مانور ارادت نشان می‌دهد که مردم با به دست گرفتن پوسترها و پلاکاردهای « مرد تاریخ تا آخر زنده است» و «خدا حافظ رفیق» فریاد‌های «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، خامنه‌ای رهبر صاحب عزاست امروز»، « هاشمی راهت ادامه دارد»، «روحانی تسلیت تسلیت»، « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی‌صاحب عزاست امروز» ،«عزا عزاست امروز، هاشمی عزیز ما پیش خداست امروز»، «عزا عزاست امروز هاشمی مبارز پیش خداست امروز»، «بهشتی، مهمان برایت آمده، هاشمی خدانگهدار تو» و«حسین حسین شعار ماست هاشمی افتخار ماست» سر می‌دادند و یاسر و مهدی هاشمی هم به مردم پیوستند و مردم به ابراز همدردی با آنها پرداختند.

این حال بد بی تو....
همزمان با عزیمت جمعیت به سوی مرقد امام (ره) برای انجام مراسم خاکسپاری، حرم مطهر نیز به تدریج مملو از جمعیت می‌شد و حاضران منتظر ورود خودرو حامل پیکر آیت الله بودند تا برای آخرین بار به او سلام دهند. کم کم حرم مطهر پر شد از خیل عظیمی‌از مردم ایران. انبوه جمعیت به قدری بود که دو تن از روحانیون بزرگ حال‌شان بد شد و مورد معالجه توسط وزیر بهداشت قرار گرفتند. آیت الله حسن صانعی و آیت الله امامی‌کاشانی به دلیل ازدیاد جمعیت وضعیت نامساعدی پیدا کردند و توسط تیم پزشکی وزیر بهداشت از صحن حرم مطهر خارج شدند.

و سرانجام آیت الله آرمید....
سیدحسن خمینی یادگار امام(ره) ، محمد هاشمی برادر آیت الله، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی لاریجانی رئیس مجلس ، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید و محسن هاشمی فرزند ارشد آیت الله برای دفن پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در داخل ضریح حضور یافتند. به دلیل ازدحام جمعیت در حرم امام و عدم امکان تردد حاضران برای گرفتن وضو امکان اقامه نماز جماعت در حرم وجود نداشت. برای همین هم افراد به صورت فردی نماز ظهر و عصر خود را اقامه کردند.
لحظه خداحافظی فرارسید، پیکر آیت‌الله را به داخل ضریح آوردند. فاطمه از اندوه هنگام خاکسپاری بیهوش شد و آیت‌الله در کنار یار دیرین خود آرام گرفت....

سپاس از حضورتان....
خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با انتشار اطلاعیه‌ای از حضور مردم در مراسم تشییع آن مرحوم قدردانی کردند.
به گزارش ایسنا، متن کامل این پیام به شرح زیر است:
«بسمه تعالی»
لحظه لحظه امروز در بدرقه شکوهمند و مردمی‌پدر در تاریخ این سرزمین ثبت شد؛ وداع مردم با مردی که برای مردم زیست، برای مردم مجاهدت کرد و سرافرازی مردم را می‌خواست و چه زیبا همین مردم سرافرازش کردند. تهران شاهد حضور بی‌نظیر و خارج از شمار انسان‌هایی بود که به بدرقه بزرگمرد قرن ایران ‌زمین آمده بودند. امروز تنها وداع با هاشمی نبود؛ مردم با مظلومیت بهشتی، تفکر مطهری، آزاداندیشی طالقانی و شجاعت و صلابت خمینی کبیر وداع کردند.
امروز تجلی وفای به وعده الهی بود، وعده‌ای که خداوند به بندگان صالحش در صبر و پایمردی و مجاهدت داد و امروز به بهترین شکل، آن را برای هاشمی محقق کرد. چشمان ظاهر هاشمی اگرچه امروز بسته بود اما میلیون‌ها چشم تر دیدند چگونه خدا به صبر او در برابر تیرهای زهرآگین تخریب و تهمت، جزایی نیکو داد و به این مجاهد نستوه آبرو بخشید.
پدرمان فرزند قرآن بود و در آخرین فصل از عمر خود، از نصر الهی وعده می‌داد و حضور مردم را منشا و مظهر این پیروزی می‌دانست. و سرانجام مردم آمدند و چه باشکوه آمدند؛ اذا جاء نصرالله والفتح و رایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا.
عصاره عمر‌هاشمی، اعتدال و وحدت بود و رحلتش نمایشگاهی بی‌نظیر از اثبات حقانیت اعتدال و ضرورت وحدت پدید آورد. همانگونه که در حیاتش مردم‌مدار بود، رحلتش نیز مردم‌مدار شد.
هاشمی‌مدافع مظلومین و دغدغه‌مند گشودن انسدادها در حیات جامعه بود، قوام نظام را در وحدتی حداکثری و بودن همه با هم می‌دانست و امروز شاهد بودیم، همه با هم برای او آمدند. امروز احساس کردیم تنها ما در فراق پدر ننشسته‌ایم که میلیون‌ها نفر برای رحلت پدری بی‌بدیل به سوگ نشسته‌اند. اما چگونه می‌توانیم هاشمی را زنده ندانیم در حالی که امتداد تفکر او را در چشمان غمگین و خیل انبوه بی‌شمار مردمانی می‌بینیم که مانند هاشمی می‌اندیشند و مانند او دغدغه سرافرازی ایران با اعتدال و آرامش را دارند.این سرزمین، هرچند بزرگمردی نستوه را از دست داد که جلوتر از زمان خود بود و همواره به آینده می‌اندیشید اما در مقابل، صاحب نسلی شده است که پای در راه ساختن ایرانی بهتر نهاده‌اند.
امروز ایران فرزندی بزرگ، مردم پدری آینده‌نگر و رهبر انقلاب دلسوزترین رفیق خویش را از دست داده‌ است؛ اما همان گونه که لحظه لحظه حیات هاشمی راهگشای کشور بود، وداع و بدرقه بی‌نظیر مردم نیز می‌تواند سرمایه‌ای بزرگ برای ایران و مبدا بازگشت جامعه به مسیر اعتدال و وحدت باشد.
در پایان، زبان‌مان قاصر است از آنکه سپاس خود را از سیل الطاف مردم قدرشناس ایران، مسئولان نظام به ویژه رهبر انقلاب، مراجع عظام تقلید، علما و نخبگان، رهبران سایر ادیان و مذاهب و مردم و مسئولان کشورهایی که با همدردی و همراهی تحمل این ضایعه بزرگ را برای ما آسان‌تر ساخته‌اند اعلام نماییم.
پیکر خسته این مجاهد نستوه در کنار مراد او خمینی کبیر به آرامشی ابدی رسید اما عشق هاشمی به مردم، مرگ او را ناممکن ساخته است. هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است، هاشمی زنده است تا ملت زنده‌اند و راه هاشمی پاینده خواهد ماند.
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما
-------------------------
تمامی‌نسل‌ها گرد هم آمدند و اصولگرا و اصلاح‌طلب در یک قاب قرار گرفتند تا به اتفاق، برای بزرگداشت یکی از شاخص ترین و به معنای واقعی کلمه « عزیزترین» چهره‌های نظام مانور ارادت دهند. بی‌شک آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در زمره معدود چهره‌هایی در جمهوری اسلامی‌به شمار می‌رود که مشایعت کنندگانش به سوی خوابگاه ابدی را نه تنها مسئولان لشکری و کشوری که مردمان سرزمینش تشکیل می‌دادند
--------------------
آنطور که یکی از شاهدان عینی مراسم گفته است، برخی‌ها فریاد الله اکبر در این مراسم سر می‌دادند که به مدت 7 سال، از بستن هرگونه تهمت و افترایی به او واهمه نداشتند. اما انگار صدایشان در خروش اندوهناک مردم گم شده بود


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام