کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 01 بهمن 1397   Monday 21 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1394

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد- گروه زندگی: دکترمهران همتی فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی ازدانشگاه شیراز، کارشناسی ارشدIT و کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از دانشگاه امیرکبیر می‌باشد. وی همچنین دارای مدرک معتبری از قبیل مسترشیپ لیزرتراپی و افسر ایمنی لیزر از
دانشگاه آخن آلمان، فلوشیپ ارتودنسی از آمریکا AOS، CLCC، مسترشیپ و فلوشیپ ایمپلنت و فلوشیپ آکادمی بین المللی دندانپزشکی ADI و در نهایت در بهمن 93 به عنوان اولین و تنها فرد ایرانی موفق به اخذ مدرک بین المللی تدریس سیستم‌های دندانپزشکی دیجیتال گردید.وی اکنون اولین مطب دندانپزشکی دیجیتالی- لیزری را راه‌اندازی کرده است؛ تکنولوژی که دستیابی کشور ما به آن در کنار 14کشور پیشرفته دنیا از جمله آمریکا و آلمان موفقیتی شگرف به حساب می‌آید. گفتگوی ما به وی را درباره دندانپزشکی دیجیتالی- لیزری، مزیت‌ها و. .. در ادامه بخوانید.
رشته هایی که تحصیل کرده اید در نگاه اول غیرمرتبط به نظرمی رسند. مهندسی پزشکی، IT، دندانپزشکی لطفا در خصوص ارتباط آنها بیشتر توضیح دهید.
امروزه مهندسی پزشکی نقشی تاثیرگذاربرسرعت ودقت درمان ها داشته و کنترل روند درمان نیزتوسط سیستم‌های دیجیتال ارزیابی می‌گردد. بعد از طی دو رشته ارشد IT و ارشد مهندسی پزشکی، دوره‌های آموزش تکمیلی در ISCD (انجمن بین المللی دندانپزشکی کامپیوتری ) گذرانده شد. به عبارت دیگر دندانپزشکی دیجیتال به طورمعمول دریک رشته دانشگاهی تدریس نمی‌شود، زیرا ماحصل تلفیق تکنولوژی، صنعت و علم دندانپزشکی است. با توجه به همپوشانی لایه‌های مختلف علوم، ضروری است که شخص در زمینه مدیریت نیز تحصیلاتی داشته باشد تا بتواند از تمامی ابعاد علم و تکنولوژی بهره مند گردد. بنابراین آنچه در گذشته به عنوان علاقه مورد توجه قرار می‌گرفت امروزه نیاز است.
در خصوص دندانپزشکی دیجیتال و ارتباط آن با مهندسی پزشکی توضیح دهید.
مهندسی پزشکی دامنه وسیعی دارد. ازسیستم‌های لیزر CAD/CAM، CNC، پرینترهای سه بعدی تا مواد مختلفی که بتوان با هم تلفیق نمود و بازسازی بافت را با دیدگاه مهندسی انجام داد. به عبارت دیگر بعد از حذف بافت آسیب دیده (لیزر)، از ناحیه عکسبرداری می‌شود. سپس قسمت مورد نیاز توسط کامپیوتر طراحی می‌گردد (CAD). قسمت طراحی شده با ماشین‌های CNC تراشیده شده (CAM) و برروی دندان نصب می‌گردد.همانطورکه ملاحظه کردید آشنایی دندانپزشک با اصول مهندسی جهت انجام تمامی موارد فوق ضروری است.
آنچه اشاره شد کاربرد مهندسی پزشکی در ترمیم دندان یا روکش بود. آیا در کاشت دندان یا ایمپلنت نیز کاربرد دارد ؟
بله، صد درصد ؛ می‌توان با کمک نرم افزار محل دقیق نصب ایمپلنت را مشخص نمود. سپس بدون نیاز به کنارزدن لثه (بیرون افتادن استخوان) محل ایمپلنت را داخل استخوان به قطردلخواه (با کمک لیزر) آماده نمود. آلیاژاصلی ایمپلنت تیتانیوم است. امروزه با کمک علم مهندسی ساخته شده که ترکیب تیتانیوم وزیرکونیوم می‌Roxolid پزشکی آلیاژ جدیدی به نام باشد. حسن این آلیاژ جدید قدرت و استحکام بالا است. می‌توان ایمپلنت ها را باریک تر و کوتاه تر ساخت و بسیاری از جراحی هایی که سابقاً نیاز به پیوند استخوان داشتند را به راحتی و به سادگی انجام داد. بنابراین می‌توان از آخرین دستاوردهای تکنولوژی مطلع بود و بهره برداری نمود.
تا کنون ازکاربردهای مهندسی پزشکی دردرمان صحبت شد. آیا در خصوص تشخیص هم تاثیری داشته است؟
شما در جریان زندگی عادی و روزمره بارها این مطلب را شنیده اید که : تقریباً هر سه یا چهار سال یکبار به تمامی دندان ها رسیدگی نموده ام اما همیشه هم گرفتارم! انگار داستان پوسیدگی دندان‌های من تمام نمی شود.
آیا این اشخاص بهداشت را رعایت نمی کنند یا هنگام درمان موضوعی پنهان می‌ماند؟
به عقیده بنده، یکی از نکاتی که حائز اهمیت است، پوسیدگی هایی است که در دندان وجود دارد اما تشخیص داده نمی شود؛ اگرحدودا 35 تا 40 درصد ماده معدنی دندان از بین رفته باشد، پوسیدگی با چشم شخص با مهارت و ورزیده قابل رویت و تشخیص است، اگر بافت ناحیه ای از دندان حدود 25 درصد از بین رفته باشد به لحاظ علمی آن ناحیه پوسیده محسوب می‌شود ولی حفره نیست بنابراین تشخیص داده نشده و درمان هم نخواهد شد. در این مقطع بیمار از مطب دندانپزشکی ترخیص شده در حالیکه هنوز چندین ناحیه دندانی پوسیده دارد که یقیناً طی سه یا چهار سال آینده (بسته به وضعیت بهداشت شخصی) مانند یک میوه خام، با گذشت زمان رسیده شده و شخص همواره درگیر پوسیدگی و ترمیم دندان خواهد بود. با کمک فناوری دیجیتال می‌توان همه جوانب دندان را به دقت کنترل و تصویر رادیوگرافی را پردازش نمود. به عبارت دیگر میزان مواد معدنی دندان از صفر تا صد تعیین شده و قسمت پوسیده را می‌توان مشخص وبه درمان مناسب اقدام نمود. بنابراین دراین قسمت از نرم افزارهای پردازش تصویر استفاده می‌شود. البته از نور(لیزر) نیز می‌توان در تشخیص پوسیدگی استفاده کرد.
آیا سیستم دیجیتال در بهبود تراش بافت دندان و حذف پوسیدگی تاثیری داشته است؟
بله، با کمک سیستم‌های دیجیتال؛ تراش دندان وحذف پوسیدگی کاملا کنترل می‌شود. تراش دندان و تماس فرزبا دندان می‌تواند سبب ایجاد ترک‌های ریزی بر روی بافت دندان شده و با گذشت زمان اثرات سوء خود را نشان دهد. در حال حاضر دو سیستم پیشرفته جهت تراش دندان طراحی شده است:
• سیستم میکروموتور ( توربین تراش دندان توسط نیروی برق حرکت می‌کند)
• سیستم لیزر
درسیستم‌های قدیمی ابزار تراش دندان با نیروهای هوا به کار می‌افتادند (پنوماتیک). در آن شرایط عملا کنترلی بر سرعت و تورک (Torque) فرز تراش دندان وجود نداشت. درسیستم میکروموتورمی توان سرعت و تورک فرز را برای انجام درمان‌های مختلف از قبیل تراش دندان، حذف پوسیدگی، تراش مینا، تراش عاج و حتی پالیش (صیقلی نمودن) دندان اختصاصی تنظیم نمود و درمان مورد نظر را با حداکثر احتیاط انجام داد. حتی فرزهایی که جهت استفاده در سیستم دیجیتال طراحی شده اند؛ با فرزهای عادی متفاوت بوده، سرعت و تورک آنها تعریف شده است. بنابراین استفاده از ابزار مناسب با سرعت و کنترل دقیق سبب ایجاد حداقل درد هنگام درمان و حداقل حساسیت پس از درمان می‌شود. ناگفته نماند که لیزر Er Cr YSGG نیز یکی از آخرین دستاوردهای تکنولوژی است که تراش بافت دندان و حذف پوسیدگی با حداکثرظرافت انجام شده وایمن ترین روش حذف پوسیدگی است. کنترل سیستم لیزرنیز کاملا با کمک ابزار دیجیتال انجام می‌شود.
با استفاده ازتجهیزات دیجیتالی- لیزری؛ درمان دندان چگونه انجام می‌شود؟
ابتدا پوسیدگی دندان با کمک نرم افزار تشخیص پوسیدگی مشخص می‌شود. در نظر داشته باشید در صورت نیازبه بی حسی، با کمک سیستم دیجیتال تزریق بی حسی انجام می‌شود. مزیت این سیستم کنترل مداوم زمان و سرعت تزریق و میزان ماده بی‌حسی است و شخص کمترین درد و ناراحتی را حین تزریق بی حسی احساس خواهد نمود. با کمک دستگاه تشخیص رنگ دیجیتالی رنگ قسمت‌های مختلف دندان تعیین می‌گردد و ترمیم همرنگ بقیه دندان ها انجام می‌شود تا زیبایی نیز در کنار کیفیت تامین گردد. بافت پوسیده به کمک لیزر کاملا حذف شده و شکل حفره دندان با سیستم تراش میکروموتور طراحی و آماده می‌گردد. در این مرحله وجود پوسیدگی توسط دستگاه تشخیص پوسیدگی نوری کنترل می‌شود. بافت پوسیده هنگام تابش نور این دستگاه (طول موج مخصوص) قرمز شده و قابل تشخیص می‌گردد. بعد از اطمینان خاطر از حذف تمامی بافت‌های پوسیده و آسیب دیده مرحله تصویربرداری و تکمیل قسمت صدمه دیده دندان آغاز می‌شود. با کمک دستگاه CEREC، تصویربرداری و طراحی دندان با دقتی در حد 25 میکرون انجام شده و خطاهای انسان و مواد قالبگیری و لابراتوار کاملا حذف می‌شود سپس دندان طراحی شده (CAD) درماشین CNC تراشیده می‌شود(CAM) و بعد از چند دقیقه دندان آماده نصب است. قطعه ساخته شده به دندان چسبانده می‌شود ( Dentistry Adhesive).
بنابراین کل مراحل درمان ریشه، جراحی لثه (درصورت لزوم)، ترمیم تاج و روکش به جای 4 الی 5 جلسه درمانی طی 2 الی 3 ساعت تکمیل خواهد شد.
مواد مصرفی چگونه است؟
موادی که جهت ساخت ترمیم دندان و روکش به کار می‌روند از انواع سرامیک بوده و در کارخانه ساخته می‌شوند. تصاویر میکروسکوپی ذیل گویای مطلب می‌باشد:
سرامیک ساخته شده در کارخانه
سرامیک ساخته شده در لابراتوار
همانطورکه مشاهده کردید سرامیک تولید شده در کارخانه یکنواخت بوده و توزیع مولکولی یکسانی دارند. درصورتیکه سرامیک ساخته شده در لابراتوار (حتی در بهترین شرایط) توزیع ناهمسانی داشته و در آن حباب هوا دیده می‌شود. برخی افراد دندان‌های خود را بسیار سخت و محکم برروی هم می‌سایند (دندان قروچه– فشردن دندان ها به هم). این ساییدن به قدری قوی است که امکان شکسته شدن دندان ها یا روکش نیز وجود دارد. خوشبختانه سرامیک هایی ساخته شده است که توان تحمل فشاری حدود 1100 مگاپاسکال را داشته و در این موارد به خوبی قابل استفاده است.
جراحی لثه با لیزر چگونه است؟
لیزربسیاری ازباکتری ها و میکروب ها را از بین می‌برد. در جراحی لثه غالبا ترکیبی از لیزر اربیوم، لیزردیود با طول موج 980 و لیزر دیود با طول موج 940 استفاده می‌شود. به جای بریدن و حذف بافت لثه؛ با تابش لیزر باکتری ها از بین رفته و رشد سلول‌های لثه تحریک می‌شود. بنابراین هنگامیکه لثه با لیزر درمان می‌شود درمقایسه با جراحی و بریدن لثه، ظاهری زیباتر و سالم تر خواهد داشت. آفت و تبخال نیز به راحتی توسط لیزر درمان می‌شوند؛ یا کاملا حذف شده و یا طول درمان کاهش می‌یابد.
نمونه لثه درمان شده با تیغ جراحی
نمونه لثه درمان شده با لیزر
درمان ریشه (عصب کشی) با لیزر چگونه انجام می‌شود؟
همانگونه که دردرمان بیماری لثه توضیح داده شد، استفاده از طول موج‌های مختلف لیزرسبب از بین رفتن باکتری ها می‌شود. این باکتری ها به هیچ وجه با تکنیک‌های رایج درمان ریشه (عصب کشی) از بین نمی روند و فقط نور لیزر می‌تواند به دلیل نفوذ در بافت دندان و استخوان آنها را از بین ببرد. حتی عفونت‌های شدید نیز به راحتی توسط لیزر کنترل می‌شوند و نه تنها امکان ادامه درمان در یک جلسه مهیا می‌شود بلکه به دلیل از بین رفتن میکروب ها طول عمر دندان درمان شده نیز افزایش می‌یابد.
با توجه به اینکه تعداد محدودی از کشورها موفق به داشتن سیستم دندانپزشکی دیجیتالی هستند، چطور این مطب دیجیتالی در ایران توسط شما تاسیس شد؟
این همان سیستمی است که تلفیقی از چند رشته تخصصی می‌باشد و قبلا در مورد آن توضیحاتی داده شد. در طی 15 سال گذشته (بعد از فارغ التحصیلی) همزمان با گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی به پیشرفت تکنولوژی نیز توجه کرده و سعی نمودم در کنارعلم دندانپزشکی، تکنولوژی آنرا نیزرهبری و هدایت نمایم مهمترین نکته در استفاده از تکنولوژی مدیریت آن می‌باشد. از حدود سال 1382 ضرورت حضور IT درکنار تکنولوژی دندانپزشکی احساس می‌شد و IT آینده در گرو دیجیتال و افسون صفرویک بود! بنابراین تحصیل در رشته IT را شروع کردم. با افزایش منابع مطالعاتی وارتباط بیشتر با صاحبان صنعت درمان خصوصا واحدهای R&D؛ چشم انداز جدیدتری از آینده شکل گرفت. لیزر، نور و سلول درمانی؛ انگار تکنیک‌های آینده درمان به سمت استفاده از منابع طبیعی و ساخت بافت‌های مورد نیاز با کمک سلول حرکت می‌کرد. تحصیل در رشته مهندسی پزشکی را آغاز نمودم. به تدریج به واسطه ارتباط قوی تر با شرکت‌های پیشرو در جریان تحقیقات و تولیدات قرار گرفتم و با شرکت در سمینارها و کنگره‌های بین المللی آخرین دستاورد آنها را بررسی و با مسئولین مربوطه در آن خصوص گفتگو و تبادل اطلاعات نمودم. این تحقیقات و تلاش ها به این نقطه رسید که هم اکنون می‌توان به بیماران مراجعه کننده به مطب نه تنها برنامه درمانی کاملی ارائه نمود بلکه در زمینه بهداشت فردی و پیشگیری نیز آخرین دستاوردها را عرضه کرد. این متد و بهره گیری از تکنولوژی یقینا آرامش بیشتر و دقت مضاعفی را برای بیماران عزیز ایجاد می‌کند. درخصوص تکنولوژی پیشگیری؛ یکی ازتکنیک‌های جالب، بررسی وضعیت باکتری‌های ایجادکننده پوسیدگی دندان است. دراین تست اختصاصی تعداد و وضعیت باکتری‌های مضر مشخص می‌شود و شخص از میزان ریسک وضعیت پوسیدگی خود آگاه شده و مراقبت‌های ویژه‌تری با توجه به وی طراحی و اجرا خواهد گردید.
درباره هزینه‌های این تکنولوژی جدید توضیح دهید.
درابتدا باید بگویم مسلما به دلیل استفاده از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از مواد خوب وارداتی هزینه این درمان درمقایسه با روش‌های درمان رایج دندانپزشکی بیشتراست اما اگرکمی حسابگرانه به این مسئله نگاه کنید متوجه می‌شوید که دندانپزشکی دیجیتالی- لیزری خیلی هم گران نیست زیرا در حالت عادی برای درست کردن چند دندان بیمار مجبور است چندین بار به مطب دکتر برود، ویزیت و هزینه دارو بدهد. او حتی مجبور است چندین روز زمان هزینه کند در حالیکه در این روش خراب‌ ترین دندان‌ها نهایتا سه ساعت وقت احتیاج دارد آنهم طی یک جلسه. این روش به ویژه برای کسانیکه از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند مقرون به‌صرفه است چون هزینه مسافرخانه یا هتل ندارد و بیمار تنها یکبار مراجعه می‌کند.
سخن پایانی.
استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا باید در جامعه فرهنگ‌ سازی شود. از سوی دیگر پزشکان به ویژه دندانپزشکان نباید از تکنولوژی هراس داشته باشند چراکه در صورت استفاده صحیح، تکنولوژی هم به نفع بیمار است، هم پزشک و هم در وقت و انرژی صرفه جویی می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام