کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 دی 1395

صفحه خبر: صفحه یک

در آبانماه پس از برکناری فانی، دانش‌آشتیانی تکنوکراتی ۶۱ ساله و دانشیار دانشگاه خواجه نصیرالدین‌طوسی با آرایی نه‌چندان قاطع توانست از مجلس دهم رای اعتماد بگیرد و سیزدهمین کلیددار بزرگترین دستگاه اجرایی کشور شود. با توجه به تغییرات اخیر در کابینه دولت یازدهم که از قضا دولت‌مردان آن را در راستای تغییر نگاه دولت به فرهنگیان و مشکلات ساختاری آموزش‌و‌پرورش عنوان کردند، انتظار می‌رفت تغییرات مثبتی را در بودجه سال 1396 آموزش‌و‌پرورش شاهد باشیم. جامعه کثیر فرهنگیان انتظار داشتند که بودجه آموزش‌وپرورش در لایحه بودجه 1396 کل کشور از رشد قابل قبولی برخوردار باشد تا در نظام تامین مالی این نهاد مهم‌ و حساس چالشی ایجاد نشود. اما شوربختانه در میان بهت و ناباوری فرهنگیان بودجه 1396 آموزش‌و‌پرورش در مقایسه با بودجه سال قبل افزایش قابل توجهی پیدا نکرد تا در سال 1396 هم‌چنان فرهنگیان شاهد کسری بودجه و ناتوانی در پرداخت معوقاتشان باشند. بودجه پیشنهادی آموزش‌و‌پرورش برای سال 1396 فقط کفاف پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و پرسنل این وزارتخانه‌ را دارد و با توجه به عدم پیش‌بینی واقعی بودجه مورد نیاز آموزش‌و‌پرورش برای سال آتی، قطعاً آموزش‌و‌پرورش با توجه به بدهی‌هایی که اکنون دارد دچار مشکل می‌شود.
با نگاهی به لایحه ‌بودجه ارائه شده به مجلس و سهم آموزش‌و‌پرورش از این بودجه، به‌سادگی می‌توان فهمید که با افزایش 10 درصدی بودجه 1396 نسبت به سال قبل، عملاً مشکلات معیشتی فرهنگیان در سال آینده هم پا برجا خواهد بود.
همواره رشد بودجه آموزش‌و‌پرورش نسبت به رشد بودجه‌عمومی کشور بیشتر بوده و برای اولین بار در لایحه سال 1396 از این رویه تبعیت نشده است. در‌حالی که رقم کل بودجه سال 1396 نسبت به سال قبل 11 درصد رشد داشته است، سهم آموزش‌و‌پرورش نسبت به رشد بودجه‌عمومی کشور چیزی در حدود 6 درصد است که این افزایش ناچیز خود نشان از کم‌توجهی و خروج آموزش‌و‌پرورش از چرخه اولویت‌های دولت یازدهم دارد. به لحاظ ظاهری بودجه آموزش‌وپرورش در هر سال افزایش می‌یابد اما چون این افزایش متناسب با نرخ تورم نیست عملاً می‌توان گفت که هیچ افزایشی در بودجه این وزارتخانه صورت نگرفته و حتی با کاهش نیز مواجه شده است.
دانش‌آشتیانی بارها از برنامه‌های آتی خود برای حل مشکلات اقتصادی فرهنگیان و از طرح‌های کوتاه مدتش برای جذب منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت پاداش بازنشستگان آموزش‌و‌پرورش و سایر معوقات فرهنگیان سخن گفته بود. اما شوربختانه با تمام وعده‌هایی که پیش از رای اعتماد و در مجلس برای کسب رای اعتماد از نمایندگان داده بود عملاً نتوانست با لابی‌های پشت پرده و اعمال نفوذ بودجه بیشتری برای وزارتخانه‌اش جذب نماید تا یک‌بار دیگر شائبه سیاسی‌و‌انتخاباتی بودن انتصابش بیشتر به ذهن‌ها خطور نماید.
دانش‌آشتیانی با خاص و مهمتر دانستن مسئله آموزش‌و‌پرورش از مسئله برجام توانست در اذهان بخشی از فرهنگیان شبهه ایجاد نماید و آنان را به حل مشکلاتشان امیدوار نماید. اما اگر واقع‌گرایانه به برنامه‌ها و طرح‌های وزیر جدید آموزش‌و‌پرورش نگاهی بیندازیم باید اعتراف کرد که او در محقق نمودن وعده‌ها‌یش ناکام مانده است و به اهداف اصلی که مورد مطالبه‌ اکثریت فرهنگیان بود و از قضا از دلیل ناکامی فانی نیز بوده، نرسیده است.
این‌روزها در‌حالی که فرهنگیان در مشکلات اقتصادی غلت می‌زنند و در طول ماه‌های اخیر زیر فشارهای اقتصادی خمیده شده‌اند، دولتمردان از ارتقای منزلت اجتماعی و حل مشکلات فرهنگیان « سخن » می‌گویند و صدا‌و‌سیمای ملی با خبرهای آنچنانی‌اش حرص‌ فرهنگیان را در می‌آورد. مسلماً توسعه آموزش‌و‌پرورش و اصلاح ساختار ناکارآمد آن و ارتقای جایگاه اجتماعی فرهنگیان به صرف « شعار » میسر نمی‌شود و نیازمند تغییر و تحولات اساسی است. هدایت بزرگ‌ترین نهاد دولتی کشور و مهم‌ترین منبع مولد سرمایه فرهنگی و ارتقای سرمایه اجتماعی و زمینه ساز توسعه همه جانبه و پایدار کشور، نیازمند برنامه‌های راهبردی و بلند مدت، برنامه ریزی‌های کلان و روش‌های علمی است.
اگرچه دولتمردان اعتدال از حضور خود در دور دوم ریاست‌جمهوری تا حد بسیار بالایی یقین حاصل کرده‌اند، اما نباید فراموش کنند برنامه‌های تبلیغاتی و وعده‌ها باعث دلسردی و دل‌آزردگی بیشتر قشر آینده‌ساز و زحمتکش فرهنگیان خواهد شد. رویه‌ای که دولت یازدهم در مواجهه با مطالبات و مشکلات فرهنگیان در حال حاضر پیش گرفته است، در مجموع بازی دوسرباخت را برای دولت به ارمغان می‌‌آورد. فرهنگیان تبعیض و اجحاف را با تمام وجود لمس می‌کنند و شعارها و اقدامات شعاری وزیر و دولت روحانی باعث نارضایتی و بی‌اعتمادی بیشتر فرهنگیان به دولت یازدهم خواهد شد. قطعاً نارضایتی فرهنگیان به پایگاه رای روحانی در انتخابات آتی آسیب می‌زند و تعداد حامیان او را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و این احتمال وجود دارد.
از این رو رئیس‌جمهور و مردان تصمیم‌سازش باید فرصت‌ها و استفاده صحیح از آن‌ها را از دست ندهند و با تغییر رویکرد و با اقدامات عملی در بهبود اوضاع آموزش‌و‌پرورش و فرهنگیان و دانش‌آموزان بکوشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام