کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 22 مرداد 1399   Wednesday 12 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 دی 1395

صفحه خبر: صفحه یک

در انتخابات 92، حسن روحانی با شعار اعتدال ‌و عقلانیت موفق به فتح پاستور شد و دوران جدیدی در زمینه مدیریت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران بوجود آورد. اصولگرایان و محافظه‌کاران که در رقابتی نفس‌گیر با تمام قوا میدان را به روحانی و اصلاح‌طلبان واگذار کرده بودند به تخریب دولت پرداختند، چراکه گفتمان بر آمده از اعتدال مانع تداوم انحصار‌طلبی برخی و اصولگرایان خاص در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شده بود. با به خطر افتادن منافع دلواپسان و اصولگرایان خاص، پروژه تخریب دولت تدبیر ‌و ‌امید و زمزمه‌های یک دوره‌ای بودن دولت حسن روحانی توسط آنان کلید خورد. دولت تدبیر ‌و ‌امید با همه سنگ‌اندازی‌ها و کارشکنی‌های مخالفان توانست در زمینه پرونده هسته‌ای، مهار تورم، رشد اقتصادی و کاهش تنش‌های سیاسی کارنامه نسبتاً قابل قبولی از خود ارائه دهد.
هرچه به انتخابات 96 نزدیک‌تر می‌شویم، تلاش دلواپسان و محافظه‌کاران برای القای ناتوانی روحانی در عمل به وعده‌هایش بیشتر و بیشتر می‌شود.این‌ روزها، اقلیت خاص و رسانه‌های دلواپس برای نا‌امید کردن مردم از دولت روحانی، به تخریب برجام و دستاوردهای آن پرداخته‌اند.
حسن روحانی دولت یازدهم را در شرایطی تحویل گرفت که رشد اقتصادی کشور منفی بود و صادرات نفت به موجب تحریم‌های بین‌المللی بسیار کاهش یافته بود. تورم شتاب فزآینده‌ای به خود گرفته بود و روابط با کشورهای اروپایی و خصوصاٌ کشورهای عربی خاورمیانه به خاطر سیاست‌های ناصحیح دولت دهم متشنج شده بود.
به باور کارشناسان و صاحب‌نظران، موفق‌ترین جنبه عملکرد دولت یازدهم در حوزه سیاست‌خارجی و روابط بین‌الملل می‌باشد. یکی از دستاوردهای مهم روحانی در حوزه سیاست‌خارجی، توافق هسته‌ای با ۶ قدرت جهانی بود. توافقی که با مذاکرات فشرده، طولانی و پس از حدود یک دهه میسر شد. به واسطه توافق اتمی بسیاری از تحریم‌های کشورهای غربی و آمریکا لغو گردید و لغو تحریم‌های هسته‌ای زمینه بازگشت ایران به جامعه بین‌الملل را فراهم کرد.
بررسی کارنامه اقتصادی دولت روحانی نشان می‌دهد، دولت یازدهم در شاخص‌هایی چون کنترل نقدینگی، بهبود وضعیت تولید و افزایش رشد اقتصادی موفق عمل کرده و سیاست‌های دولت برای خروج از رکود و کاهش تورم موفقیت‌آمیز بوده است. در حالیکه در سال‌های اخیر بهای نفت به پایین‌ترین سطح خود رسیده بود و همه کشورهای نفت‌خیز و تولیدکنندگان نفت دچار مشکل شده بودند، دولت روحانی از توافق اتمی برای تثبیت جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی استفاده کرد و صادرات نفت پس از وقفه‌ای طولانی افزایش قابل توجهی پیدا کرد.تیم اقتصادی دولت یازدهم توانست با مهار تورم فلج کننده 40 درصدی، رشد منفی اقتصادی را متوقف کرده و علی‌رغم افت شدیدقیمت نفت، رشد منفی را مثبت کند.
انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک است و به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران و تحلیلگران، روحانی اعتدال‌گرا شانس اول برنده شدن در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری است. برخی دلواپسان و گروههای خاص با سیاه‌نمایی‌های مطلق و همیشگی برای تخریب دولت و دستاوردهایش تلاش
می‌کنند تا شاید بتوانند زمینه را برای منصرف کردن روحانی از کاندیداتوری آماده کنند. آنها تنها راه موفقیت خود را تهاجم‌ همه جانبه علیه روحانی و تخریب ناجوانمردانه دولت اعتدال می‌دانند.
بی‌شک در دولت تدبیر ‌و ‌امید هم نقاط ضعفی بوده است، اما دلواپسان باید بدانند که بازگشت به دوران قبل از روحانی غیر‌ممکن است و دلسرد و ناامیدکردن مردم باعث ریخته‌شدن آرای روحانی به سبد اصولگرایان و محافظه‌کاران نخواهد شد. با تمام سیاه‌نمایی‌ها و تخریب‌ها، مردم به حل مشکلات امیدوارند چراکه رویکرد کلی دولت اعتدال، رویکرد منطقی، کارشناسانه و عمل‌گرایانه است. با تمام اینها باید پذیرفت که برای تداوم موفقیت اعتدال‌ و عقلانیت و ادامه آن در چهار سال دوم، روحانی باید کاندیدا شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام