کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 25 تیر 1398   Tuesday 16 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 آذر 1395

صفحه خبر: سیاسی

واکنش‌های متفاوت به دستور رئیس‌جمهور روحانی به ظریف و صالحی در خصوص برجام
نظام راضی-دلواپسان ناراضی
--------------------------------
آفتاب یزد- گروه سیاسی: خیلی ها از حسن روحانی توقع آن را داشتند که سکوت نکند و در برابر تمدید تحریم‌های ایسا از خود واکنش نشان دهد . روحانی هم سکوت نکرد، هم از پشت تریبون به کرات از این گفت که آمریکا برجام را نقض کرده است و هم درعمل هیئت 8 نفره نظارت بربرجام را تشکیل داد و هم اینکه در نامه‌ای به ظریف و صالحی؛ ظریف را پیگیر امور حقوقی نقض برجام از سوی آمریکا کرد و نیز به صالحی دستور مطالعه طراحی و تولید سوخت پیشران هسته‌ای را داد. دستوری که بسیاری آن را آمادگی ایران برای بازگشت به قبل از برجام توصیف می‌کنند.
حتی بسیاری می‌پنداشتند که با این دستور ممکن است معادلات کشورهای1+5 درباره برجام پیچیده شده و توافق هسته ای وارد فصل تازه و البته تنشی جدی شود.
**اعتراف
اما از قرار معلوم درایت روحانی در واکنش مناسب به تحریم‌های داماتو، بهانه را از دست آمریکایی‌ها گرفت. تا جایی که آمریکا ضمن دریافت پیام ایران و تهدید دیپلماتیک حسن روحانی، معترف شد که "پیشران هسته‌ای" را نمی‌توان نقض برجام برشمرد. آنچنان که جان کربی سخنگوی وزارت خارجه در اینباره گفت: " اعلامیه حسن روحانی به خودی خود نقض توافق نیست. من فکر می کنم که ما چیز زیادی درباره این تصمیم نمی‌دانیم."
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز با تاکید براینکه اعلامیه ایران برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای دریایی تداخلی با برنامه‌ جامع اقدام مشترک ندارد پیام حسن روحانی را دریافت کرد، چرا که سخنگوی کاخ سفید در ادامه به موضوع تمدید تحریم‌های ایسا اشاره می‌کند و می‌گوید: "تمدید قانون تحریم‌های ایران توافق هسته‌ای را نقض نمی‌کند ما هم به صورت علنی و هم به صورت خصوصی این موضوع را با مقامات ایرانی مطرح کرده‌ایم. رئیس جمهور اوباما از همان ابتدا گفته بود چیزی که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، امضا نخواهد کرد."
در این گفته‌ها خیلی خوب پیداست که سخنگوی کاخ سفید نیک می‌داند که دستور حسن روحانی پاسخی بوده به آمریکایی‌ها و تمدید قانون داماتو!
**بی‌تدبیر نبود
واکنش حسن روحانی بی‌تردید واکنشی بدون تدبیر و بی برنامه نبوده است و البته آخرین واکنش ایران نیز نسبت به کارشکنی آمریکا در برجام نیست. آنچنان که علی اکبر ولایتی از اعضای هیئت نظارت برجام گفته است: "دستور رئیس‌جمهور به آقایان ظریف و صالحی اولین قدم ایران در پاسخگویی به نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها بود ولی قطعاً آخرین آن نخواهد بود."
نکته‌ای که نشان می‌دهد سایر مسئولین نیز، همگام و همراه با حسن روحانی و نامه او هستند.
**
بازهم دلواپسان
اما از قرار معلوم پیام روحانی در دستور اخیرش را مخالفین داخلی دولت یا دریافت نکرده‌اند و یا نمی‌خواهند دریافت کنند. در حالی که بسیاری می‌پنداشتند اقدام حسن روحانی لااقل برای مدتی کوتاه می‌تواند آتش هجمه‌های دلواپسان علیه او را خاموش کند تا دیگر وی متهم به دوستی با دشمن و انفعال و خیانت نشود. اما از آنجایی که مرغ دلواپسین یک پا دارد! آنها حتی دستور رئیس جمهور به صالحی و ظریف درباره نقض برجام از سوی آمریکا را نیز به سخره گرفته‌اند و تنها ساعاتی پس از آنکه این دستور منتشر شد تمام قد تلاش کردند تا دستور روحانی را صرفا کاغذی بی‌ثمر و بلااستفاده توصیف کنند و آن را اقدامی بدانند که بود و نبودش هیچ فرقی ندارد. رسانه‌های اصولگرا اکنون به جای آنکه برای آمریکا یقه بدرانند و با اقدامی حکیمانه و با درایت به دولت یاری رسانند، رگ گردن خود را برای مسئولین دولت ایران کلفت کرده‌اند و عزم‌شان را جزم ساخته اند تا پای تیم خودی را لگد کنند.
توقعات
مثلا کافی است سری بزنید به سرمقاله کیهان که ضمن بیهوده خواندن این اقدام، "توقف همکاری‌های داوطلبانه و سپس توسعه سریع برنامه هسته‌ای برای رسیدن به ظرفیت 190 هزار سو"را جزو نخستین واکنش‌های لازمی که باید رئیس‌جمهور انجام می‌داد برمی‌شمرد. یعنی کیهانی‌ها دقیقا نقض برجام از سوی ایران را طلب می‌کنند!
این در حالی است که حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است: " نباید در نقض برجام پیشقدم شویم، باید منتظر بمانیم ببینیم برجام را پاره می‌کنند یا خیر."
اما ظاهرا برای عده‌ای صحبت‌های مراجع نیز فقط گهگداری که به صلاح است باید ملاک قرار بگیرد!
کار به جایی رسیده که حتی عده ای از دلواپسان از دولت و تیم مذاکره کننده می‌خواهند تا دست به استغفار بزنند و بابت اشتباهات گذشته شان از خدا طلب بخشش کنند. نمونه‌اش فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت احمدی نژاد که خطاب به ظریف گفته:" دیر است، ولی برای عاقبت به ‌خیری او می‌گویم. خوب است که بیاید از حاج قاسم سلیمانی در حوزه دیپلماسی پشتیبانی کند و از اینکه راه کشتی کمک به یمن را کج کردند پوزش بخواهند."
فریدون عباسی، رجانیوز، کیهان و .... همه اما یک خط دیگر را هم دنبال می‌کنند، اینکه دستور رئیس جمهور به صالحی درباره پیشران هسته ای ،
ماده 7 ، مصوبه 9 ماده‌ای در مهرماه 94 مجلس شورای اسلامی است که گفته بود:...
فریدون عباسی، رجانیوز، کیهان و.... همه اما یک خط دیگر را هم دنبال می‌کنند، اینکه دستور رئیس جمهور به صالحی درباره پیشران هسته ای، ماده 7، مصوبه 9 ماده‌ای در مهرماه 94 مجلس شورای اسلامی‌است که گفته بود:" دولت و قوای مسلح کشور موظفند به‌ منظور حراست از امنیت و منافع ملی کشور و حمایت از متحدین در مقابله با تروریسم، تدابیر لازم را نسبت به تقویت توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی‌ایران در همه زمینه‌های آفندی و پدافندی از جمله هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و ایجاد پدافند در مقابل حملات هسته‌ای و «ساخت پیشران‌ها»، باطری‌های هسته‌ای،... با قوت و جدیت برنامه‌ریزی و اقدام کنند."
رسانه‌های جریان راست پس از دستور حسن روحانی در مورد موضوع پیشران هسته‌ای، می‌خواهند بگویند که رئیس‌جمهور در این دستور، تنها مصوبه سال گذشته مجلس را اجرایی کرده و هیچ چیز جدیدی در دستور وی به صالحی پیرامون پیشران هسته ای وجود ندارد.
**ادبیات دولت!
از موضوعات دیگری که اکنون دلواپسین آن را به سخره می‌گیرند، اشاره روحانی در دستورش به مطالعه و تحقیق راجع به پیشران هسته‌ای است! آنچنان که یکی از کانال‌های وابسته به خبرگزاری اصولگرا نوشته:" دیگه آمریکا ادب شده با این جواب قاطع! یعنی ما اجازه تحقیق هم نداشتیم؟"
حتی عده‌ای از این دلواپسین از به کار رفتن " لفظ "تعلل و اهمال آمریکا در برجام" که در دستور حسن روحانی آمده نیز شاکی هستند! لابد این رسانه‌ها توقع داشتند تا همان ناسزاها و ادبیات سخیف خودشان در یک نامه رسمی، سیاسی و دیپلماتیک از زبان حسن روحانی به نگارش دربیاید.
**پاسخ درست
استراتژی جدید دلواپسان در بی ارزش جلوه دادن دستور رئیس جمهور و حمله به او ما را بر آن داشت تا از احمدشیرزاد نماینده سابق مجلس و استاد و دکترای فیزیک بنیادین در اینباره بپرسیم. وی به آفتاب یزد گفت: "آمریکایی‌ها در قبال مصوبات اخیر کنگره می‌گویند تا زمانی که موضوعی عملا اتفاق نیفتاده نقض برجام نیست، ایران نیز با صدور دستور طراحی پیشران هسته‌ای دست به اقدام عملی نزده است و قرار هم نبود که بزند، روحانی پاسخ آمریکا را به همان اندازه که لازم بود، داده است."
وی افزود:" رئیس جمهور آمریکا گفته که آنچه مربوط به تحریم‌های هسته ای در تمدید تحریم‌های داماتو هست را امضا نخواهد کرد. کما اینکه می‌بینیم کمپانی «رویال داچ شل » با ایران قرارداد امضا کرد و بعد از تمدید داماتو نیز مورد تهدید قرار نگرفت حتی خود آمریکایی‌ها قرارداد بوئینگ را با ایران امضا کردند.پس تاکنون اتفاق بدی به صورت عملی رخ نداده است. "
**نابسامانی
وی افزود:" اما جریان آن است که در فضای برجام نوعی نابه سامانی و عدم تعادل ایجاد شده که عامل این موضوع هم آمریکایی‌ها هستند درست مثل آن می‌ماند که دو طرف میدان جنگ در آتش بس هستند، اما یک طرف تفنگ‌هایش را پر می کند و اسلحه اش را از ضامن درمی آورد و می‌گوید تا زمانی که شلیک صورت نگرفته، نقض آتش بس هم شکل نگرفته است! نفع ما و همه کسانی که در راستای این تنش زدایی هسته ای قرار گرفتند این است که تفنگ‌ها از حالت آماده شلیک خارج شده به روی ضامن برود و از گلوله خالی شود."
شیرزاد درباره دستور حسن روحانی به صالحی و ظریف اظهار کرد:"من فکر می‌کنم کاری که آقای روحانی انجام داد تصمیم شخص او نبوده بلکه پیش از این هیئت نظارت برجام تشکیل شد، شورایعالی امنیت ملی نیز در جریان تصمیم روحانی قرار گرفته بود."
**حسن نیتی ندارند
وی در پاسخ به اینکه آیا واکنش رئیس جمهور را باید واکنشی مناسب و تاثیرگذار دانست؟ گفت: "هر عکس العملی باید متناسب با عمل باشد. این که بعضی‌ها بخواهند تندتر بروند و یا فراتر از آنچه که اکنون دولت انجام داده عمل کنند، فرآیند عاقلانه‌ای نیست. باید متوجه باشیم که روحانی باید در به کار بردن کلماتش از واژه‌های درست و منطقی استفاده کند، قرار نیست که روحانی تعابیری را که «کیهان» و برخی دلواپسان می‌پسندند در نامه‌های مهم و رسمی دیپلماتیک استفاده کنند.»
وی درباره حمله ای که به دستور رئیس جمهور به صالحی و ظریف از سوی مخالفین او می شود پاسخ داد: «اینکه یک عده بخواهند در چنین زمینه‌ای با دولت درگیر شوند به ضرر منافع ملی ماست، در اینجا نباید دولت را تضعیف کنیم.»
وی افزود: «دلواپسین در شرایطی بحرانی، علیه خودمان عمل می‌کنند. متاسفانه حسن نیتی در نقدهایشان نیز نیست.»
شیرزاد خاطرنشان کرد: «اینکه در داخل کشور دو صدا وجود داشته باشد اتفاق بدی نیست و در همه جای دنیا وجود دارد ولی اینکه صدای مخالفین برجام همواره در شرایطی بلند شود که از آن طریق دولت را تضعیف کنند خوشایند نیست و نشان می دهد که این عده به فکر بهره برداری‌های جناحی‌اند و ذره‌ای به کشور نمی‌اندیشند به عبارتی منافع ملی برای این افراد کمتر اهمیت دارد و آنها در جهتی قدم برمی‌دارند که به سود کشور نیست."
این استاد دانشگاه ادامه داد: «البته اینکه آنها نظر خودشان را بگویند ایرادی ندارد اما باید آن را به گونه‌ای ابراز کنند که کمک به کشور باشد و نه اینکه صرفا هدف‌شان تخریب دولت باشد.»
وی درباره صحبت‌هایی مثل آنچه فریدون عباسی مطرح کرده و گفته "موضوع پیشران هسته‌ای قبل‌تر در مصوبه مجلس بوده و چیز جدیدی نیست تا حدی که نامه رئیس جمهور صرفا یک نمایش است"، گفت: «آقای عباسی هم رشته‌ای من است. ایشان متخصص هسته‌ای است که اشتباها به سمت سیاست کشیده شد. بهتر است در مسائل سیاسی وارد نشوند. عباسی متخصص هسته ای است ولی در مقوله سیاسی بینش مناسبی ندارد.»
وی افزود: «فرض بگیریم که موضوع پیشران هسته ای در مصوبه مجلس هم بوده است اما در چنین شرایطی که حسن روحانی باید نسبت به آمریکا واکنش مناسبی نشان دهد، می‌بایست او را یاری کنیم. اینکه عده ای از داخل کشور تیغ رئیس جمهور و تقابلی که او اکنون با این نامه علیه آمریکا انجام داده است را در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای کند می‌کنند نهایت بی‌سلیقگی و بی‌انصافی است. بسیاری از مصوبات مجلس در حد مصوبه می‌مانند حتی اگر پیشران هسته‌ای را از مصوبات مجلس تلقی کنیم باید خوشحال بود که رئیس جمهور نسبت به آن دستور صادر کرده است. از طرفی منافع ملی ایجاب می‌کند که دستور رئیس جمهور را در فضای رسانه ای به عنوان یک تقابل جدی رسانه ای علیه اقدام آمریکا تلقی کرد.»
----------------------------------------
در حالی که بسیاری می‌پنداشتند اقدام حسن روحانی لااقل برای مدتی کوتاه می‌تواند آتش هجمه‌های دلواپسان علیه او را خاموش کند تا دیگر وی متهم به دوستی با دشمن و انفعال و خیانت نشود. اما از آنجایی که مرغ دلواپسین یک پا دارد! آنها حتی دستور رئیس جمهور به صالحی و ظریف درباره نقض برجام از سوی آمریکا را نیز به سخره گرفته‌اند
---------------------------------------
احمد شیرزاد: اینکه عده ای از داخل کشور تیغ رئیس جمهور و تقابلی که او اکنون با این نامه علیه آمریکا انجام داده است را در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای کند می‌کنند نهایت بی‌سلیقگی و بی‌انصافی است
------------------------------------
رسانه‌های اصولگرا اکنون به جای آنکه برای آمریکا یقه بدرانند و با اقدامی‌حکیمانه و با درایت به دولت یاری رسانند، رگ گردن خود را برای مسئولین دولت ایران کلفت کرده‌اند و عزم‌شان را جزم ساخته‌اند تا پای تیم خودی را لگد کنند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام