کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 آذر 1395

صفحه خبر: سلامت

آفتاب یزد- مریم مظفری: با حضور معاون وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی، سازمانهای مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت و مدیر کل امور خیرین در یزد، همایش ملی خیرین برگزار می شود. به گزارش دانشگاه علوم پزشکی یزد، نشست با هیئت رئیسه، روسای دانشکده و شبکه های بیمارستان ها، نشست با خیرین سلامت، سمن‌ها و پیامگزاران سلامت از جمله برنامه های سفر یک روزه دکتر ایازی و دکتر نصیری به یزد است. همایش ملی خیرین چهارشنبه ٢۴ آذر ماه ساعت ١۴ در هتل صفائیه برگزار می شود.
**برخی تهرانی‌ها به "سیاه ششی" مبتلا هستند
سهراب‌پور با اشاره به علائم بیماری سیاه ششی گفت: متاسفانه این بیماری در ابتدا علائمی ندارد و تنها با برونکوسکوپی می‌توانیم این پدیده را مشاهده کنیم. حمید سهراب‌پور، فوق تخصص بیماری‌های ریوی، در خصوص بیماری سیاه ششی یا بیماری کارگران معدن به ایلنا گفت: بیماری سیاه ششی یا بیماری کارگران معدن از جمله بیماری‌های ریوی است که کارگران معدن به دلیل تنفس در محیطی آلوده به آن مبتلا می‌شوند که البته اخیرا پیشرفت‌هایی در تجهیزات ایمنی این کارگران به وجود آمده است. وی به شیوع این بیماری در بین ساکنین شهرهای آلوده مانند تهران اشاره و خاطرنشان کرد: این بیماری در بین ساکنین شهرهای آلوده شایع نیست ولی ما در برخی از معایناتی که از بیماران انجام می‌دهیم می‌بینیم که علائم این بیماری در دستگاه تنفسی آنها دیده می‌شود. این بیماری در شهرهای پرجمعیت و آلوده مانند تهران به مرور زمان اپیدمی می‌شود. افرادی که چندین سال در تهران زندگی کرده‌اند به مرور زمان مبتلا به بیماری سیاه ششی می‌شوند.
**علت خالی بودن فایل‌های ایران در یونسکو
سرپرست کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اینکه در فایل‌های یونسکو به عنوان مثال کشور عمان با وجود کوچکی دارای بروشورهای مختلفی به زبان‌های مختلف است، ولی متاسفانه فایل‌های ایران خالی است، به تشریح پیچیده‌ترین علم پرداخت. به گزارش تسنیم، سعدالله نصیری قیداری، سرپرست کمیسیون ملی یونسکو این مطلب را مطرح کرد و با غنی دانستن مردم شناسی ایران تصریح کرد: در معرفی این غنا و بزرگی آن بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم. وی با اشاره به رونمایی از یک سند یونسکو افزود: در هنگام مرور این سند ملاحظه کردم که آمارهای مربوط به ایران چقدر قدیمی است و این خوب نیست زیرا که به این نجابت و تواضع نمی‌گویند و باید داشته‌ها و فرهنگ غنی مان را در حوزه‌های مختلف به جهانیان نشان دهیم.
**ایدز؛ ریشه در فقر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد
آفتاب یزد- مریم مظفری: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در همایش روز جهانی ایدز گفت: پژوهش‌ها نشان می دهد که عوامل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، متغیر های تعیین کننده در ابتلا به بیماری ایدز هستند. محمد حسن لطفی گفت: بیماری ایذر در منطقه جنوب شرق آسیا در حال شیوع است و کشور ایران هم در این گستره درگیر این بیماری شده است. امروز الگوی ابتلا به بیماری ایدز از اعتیاد تزریقی به سمت روابط جنسی نامتعارف تغییر کرده کرده است. لطفی همچنین از تدوین برنامه عملیاتی چهارساله پیشگیری و کنترل ایدز و انجام سه نشست کشوری در این زمینه خبر داد و گفت: این نشست‌ها با هدف تعیین سهم سازمان‌های مختلف، آموزش و آگاهی بخشی به رابطین بهداشتی و مسئولین امر سلامت استانهای کشور برگزار شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام