کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 فروردین 1399   Friday 3 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 خرداد 1394

صفحه خبر: اجتماعی

کمی بیشتر از یک ماه از زمان اعلام سازمان نظام وظیفه کشور مبنی بر ارسال پیامک رد یا قبول درخواست متقاضیان خرید غیبت سربازی از طریق سامانه پیامکی 1100 می گذرد و این در حالی است که برخی متقاضیان در فرآیند پرداخت جریمه دچار سردرگمی شده‌اند. سازمان وظیفه‌عمومی نیروی انتظامی 14اردیبهشت ماه اعلام کرد: از طریق پیامک، رد یا قبول درخواست متقاضیان پرداخت جریمه اعلام می‌شود و افراد به مدت 10روز فرصت دارند فرآیند لازم را برای دریافت کارت انجام دهند، در غیر این صورت اینگونه تلقی خواهد شد که آنها از درخواست خود انصراف داده‌اند و باید در صورت نیاز بار دیگر ثبت‌نام کنند.
همچنین براساس اعلام این سازمان، افراد واجد شرایط پرداخت جریمه باید از زمان دریافت پیامک به مدت یک هفته به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه و یک برگه مبانی محاسبه جریمه را دریافت کنند که در این برگه مدت غیبت، همسر و تعداد فرزندان و سایر اطلاعات فرد مشخص شده است.
این در حالی است که برخی متقاضیان با دریافت پیامک، حتی گام‌های نخست فرآیند پرداخت جریمه را طی نکردند. به عنوان نمونه محمد یکی از متقاضیانی است که 10سال از خدمت سربازی غیبت داشته، پیامکی با این مضمون دریافت کرده که «متقاضی محترم با توجه به وجود سابقه اعزام فعال، از شما جهت ادامه رسیدگی به وضعیت درخواست جریمه غیبت خود، ظرف حداکثر 5روز به حوزه وظیفه عمومی محل سکونت مراجعه فرمایید.»
این متقاضی خرید خدمت سربازی می‌گوید: در حالی این پیامک را دریافت کردم که در تعطیلات 14 و 15خرداد ماه قرارگرفتیم، از سوی دیگر وقتی به نظام وظیفه محل سکونتم یعنی در چالوس مراجعه کردم، آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفتند هیچ‌گونه ابلاغی در این زمینه به ما اعلام نشده است.
محمد ادامه می‌دهد: به نظام وظیفه ساری مراجعه کردم که آنها نیز گفتند به نظام وظیفه چالوس اعلام کنید که طی ارسال نامه‌ای بگویند که متقاضی، اعزامی به کجا است که در نهایت من را به پادگان «دوآب» معرفی کردند.وی اضافه می‌کند: به پادگان «دوآب» رفتم در حالیکه چندین نفر مثل من به آنجا آمده بودند و پادگان دوآب دیگر آموزشی نبود و از این موضوع هیچ‌گونه اطلاعی نداشتند، در نهایت با نظام وظیفه ساری تماس گرفته و آنها گفتند که باید این موضوع را از تهران پیگیری کنید.محمد با بیان اینکه به پلیس + 10 مراجعه کردم، می‌گوید: آنها نیز اعلام کردند که باید نظام وظیفه فرآیند خرید غیبت را انجام دهد.
این متقاضی اضافه می‌کند: مادرم مریض و در بیمارستان بستری است، از سوی دیگر دارای زن و فرزند هستم، در مدت چند روز حدود 200، 300هزارتومان برای
رفت و آمد هزینه کردم، این هزینه مهم نیست، اما تمام مراحلی را که طی کرده‌ام، بیهوده بوده و اقداماتی که انجام داده‌ام، سرانجامی نداشته است.
علی یکی دیگر از متقاضیان نیز نسبت به فرآیند پرداخت جریمه غیبت انتقاد دارد و می‌گوید: در زمان ثبت‌نام فکر نمی‌کردم چنین فرآیندی داشته باشد، من کشاورز هستم و در طول روز وقت کم می‌آورم، ای‌ کاش به سربازی رفته بودم تا برای خرید آن سردرگم نمی‌شدم.
وی که ساکن محمودآباد است، می‌گوید: به نظام وظیفه ساری رفتم اما آنها ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند و کسی پاسخگوی ما نیست.
رئیس سازمان نظام وظیفه کشور چه می‌گوید؟
رئیس سازمان نظام وظیفه کشور می‌گوید: در فرآیند پرداخت خرید غیبت سربازی دو نوع پیامک به متقاضیان با عنوان واجد شرایط بودن و پیامک دیگر با عنوان واجد شرایط نبودن ارسال می‌شود.
سردار حمید صدرالسادات ادامه می‌دهد: اطلاعات متقاضیان در سیستم ثبت شده، به عنوان نمونه، فردی که هفت سال غیبت داشته، شرایط استفاده از قانون خرید خدمت سربازی را ندارد، افرادی که شرایط استفاده از این قانون را دارند با طی فرآیند لازم به هیچ مشکلی برخورد نخواهند کرد. وی می‌افزاید: در سابقه اعزام خدمت افراد قید شده که این افراد اعزام به خدمت فعال داشته، به خدمت رفته یا نرفته‌اند یا حتی فراری بوده‌اند. صدرالسادات می‌گوید: براین اساس افرادی که پیامک را دریافت می‌کنند مبنی بر اینکه ظرف پنج روز خود را به نظام وظیفه معرفی کنند، منظور این است که به نظام وظیفه‌ای مراجعه کنند که تاریخ اعزام آنها را اعلام کرده است. به گزارش ایرنا، وی در پاسخ به این سوال که تکلیف عده‌ای که در طول غیبت از سربازی هیچ‌گونه مراجعه‌ای به نظام وظیفه برای اعزام نداشته‌اند، اما پیامک را دریافت کرده‌اند، چیست؟ می‌گوید: این دسته از افراد باید منتظر ثبت‌نام مجدد خرید خدمت سربازی باشند که در آینده مرحله دوم ثبت‌نام اعلام خواهد شد.
جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح:
احضار مشمولان معاف از خدمت صحت ندارد
جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه خبر احضار مشمولان معاف از خدمت صحت ندارد، گفت: سرچشمه انتشار چنین خبرهایی، شبکه های معاند ضدانقلاب و بعضا رسانه‌های زرد است.
سردار موسی کمالی در گفتگو با آنا، در پاسخ به شایعاتی مبنی بر احضار مشمولان معاف از خدمت اظهار کرد: این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و سرچشمه انتشار چنین خبرهایی شبکه‌های معاند ضدانقلاب و بعضا زرد است.
وی افزود: قوانین و مقررات جاری در خصوص بحث سربازی در حال اجراست و در حال حاضر هیچ تصمیمی در خصوص افزایش مدت خدمت سربازی، فراخوان سرباز جدید یا کاهش معافیت‌ها وجود ندارد.
جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه هیچ تصمیم جدیدی در این باره ابلاغ نشده است، عنوان کرد: هموطنان در این باره نگرانی نداشته باشند، زیرا ستاد کل هر روند جدیدی در خصوص سربازی را در رسانه‌های گروهی مطرح خواهد کرد.
به گفته سردار کمالی، مشمولان سربازی می‌توانند آخرین اطلاعات در خصوص مسائل مرتبط با سربازی را از سایت فرهنگی سرباز و سایت پلیس پیگیری کنند.
در روزهای اخیر مطلبی تحت عنوان «تکمیل یگان‌های نیروهای مسلح و احضار احتمالی معافان سربازی و کسانی که کسری خدمت به آنها تعلق گرفته» در شبکه‌های اجتماعی موبایلی دست به دست می‌شود که در این شایعه دلیل چنین درخواستی، «نزدیکی نیروهای داعش به مرز‌های ایران و احتمال جنگ» عنوان شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام