کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 آذر 1395

صفحه خبر: سلامت

یک متخصص جراحی عمومی‌با تاکید براینکه «لیپوساکشن» تخصص حرفه‌ای جراحان عمومی‌و جزو تکنیک‌های جراحی خصوصا در عمل ژنیکو ماستی وابدومینوپلاستیک است، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه جراحان پلاستیک سعی دارند با انحصار طلبی این تخصص اکثریت مردم به خصوصا مردم طبقه متوسط را از دریافت تخصصی این خدمت محروم کنند.دکتر مهدی‌ها‌شمی، متخصص جراحی عمومی‌با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن در جامعه رو به افزایش است، اظهار کرد: افزایش وزن و چاقی موجب بروز مشکلات روحی و روانی در افراد می‌شود به گونه‌ای که بسیاری از این افراد تمایل دارند در کمترین زمان از شر چربی‌ها‌ی اضافه خلاص شوند به همین دلیل «لیپوساکشن» را انتخاب می‌کنند.وی با تاکید براینکه انجام لیپوساکشن برای تمام افراد مبتلا به چاقی امکانپذیر نیست، عنوان کرد: تنها افرادی که دارای قد و وزن مناسب هستند و از طرفی نتوانسته‌اند به کمک ورزش و رژیم غذایی از شر چربی‌ها‌ی موضعی خلاص شوند می‌توانند جراحی زیبایی لیپوساکشن انجام دهند و این در حالی است که درصد عوارض لیپوساکشن بسیار کمتر از سایر جراحی‌های لاغری است.این عضو هیئت موسس انجمن جراحان عمومی ‌با بیان اینکه انجام لیپوساکشن توسط متخصصان و جراحان عمومی‌دیرینه‌ای ۲۰ ساله دارد، یادآور شد: امروزه با پیشرفت علم تکنیک لیپوساکشن پیشرفت کرده است و با استفاده از تکنولوژی لیزر، امواج التراسونیک و ویبراسیون این روش کامل تر شده و عوارض آن نیز کاهش یافته است.
**جراحان عمومی‌مبدع روش «لیپوساکشن»
هاشمی‌با تاکید براینکه مبدع این روش در دنیا جراحان عمومی‌بودند، گفت:لیپوساکشن در ابتدا توسط پروفسور ایلوز فرانسوی ابداع و به جراحان پلاستیک آموزش داده شد البته بعد از مدتی جراحان پلاستیک آمریکا تلاش کردند این علم را به انحصار خود درآورند اما موفق نشدند.
وی در ادامه تصریح کرد: در کشورهای آمریکایی و اروپایی انجمن جراحان عمومی‌زیبایی از انجمن جراحان پلاستیک به صورت مجزا به فعالیت می‌پردازد به گونه‌ای که جراحان عمومی‌هم به جراحی زیبایی می‌پردازند و جراحان پلاستیک به امور ترمیمی‌و زیبایی مشغول هستند اما متاسفانه این امر در کشور ما اجرایی نشده و در نهایت مشکلاتی را برای جراحان عمومی‌ایجاد کرده است.
انحصارطلبی جراحان زیبایی
برای انجام لیپوساکشن
این متخصص جراحی عمومی‌با تاکید براینکه جراحان عمومی ‌مبدع لیپوساکشن هستند، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما با توجه به افزایش حجم درخواست‌ها برای خارج کردن چربی‌ها‌ی موضعی بدن، جراحان پلاستیک حملاتی را علیه جراحان عمومی‌آغاز کردند و مدعی انجام دهنده تخصصی لیپوساکشن شده‌اند. وی افزود: اکنون جراحان عمومی‌ شاهد تخریب‌ها‌ و محکومیت‌های قضایی هستند که از سوی جراحان پلاستیک برای آنها آغاز شده و از طرفی وزارت بهداشت نیز با صدور بخشنامه‌هایی فعالیت جراحان عمومی‌را محدود کرده است.
**پایین بودن آمار شکایت از جراحان عمومی‌
هاشمی‌با توجه به آمار شکایت از جراحان عمومی‌و پلاستیک در مراجع قضایی، اظهار کرد: با توجه به آمار بالای مراجعه کنندگان به جراحان عمومی‌باید گفت میزان آمار شکایت از این متخصصان بسیار کم است که این امر می‌تواند نشان از تجربه و تبحر آنها باشد. وی افزود: اما متاسفانه جراحان پلاستیک در تلاش هستند با بزرگنمایی خطاهای ناچیز جراحان عمومی‌«لیپوساکشن» را به انحصار خود در بیاورند. این متخصص جراحی عمومی‌در ادامه تصریح کرد: متاسفانه این بزرگنمایی‌ها‌ باعث صدور بخشنامه‌های محدود کننده فعالیت برای جراحان عمومی‌از سوی وزارت بهداشت شده است.
**
محدودیت‌ها‌ی وزارت بهداشت برای جراحان عمومی‌
هاشمی‌درباره عوارض محدودیت‌ها‌ی ایجاد شده برای جراحان عمومی‌، افزود: با توجه به اینکه انجام خدمات زیبایی توسط جراحان پلاستیک بسیار گرانتر و پر عارضه تر از جراحان عمومی‌است، بسیاری از بیماران دچار سردرگمی‌می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با تاسیس انجمن علمی‌جراحان عمومی‌که توسط عده‌ای از جراحان نسل جوان و با همکاری جامعه جراحان ایران در حال تاسیس است بتوان بسیاری از سوتفاهم‌ها‌ را برطرف کرد و با برگزاری دوره‌ها‌ی آموزشی ویژه جراحان عمومی ‌این مسئله به صورت کامل حل شود البته باید گفت ماه گذشته دانشگاه علوم پزشکی گیلان اولین دوره را با حضور ۱۲۰‌جراح عمومی ‌برگزار کرده که این اولین قدم انجمن جراحان عمومی ‌در حال تاسیس برای ارتقای دانش پزشکان بوده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام