کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 آبان 1395

صفحه خبر: صفحه یک

در خرداد سال 74 دغدغه ارتقای معیشتی و رفاه فرهنگیان منجر به تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان شد. هدف اولیه صندوق ذخیره فرهنگیان افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی فرهنگیان بود. در حال حاضر صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به ۹۰۰ هزار نفر از معلمان است و از محل واریزی آنها و سهم دولت سرمایه خود را کسب کرده و به کارهای اقتصادی مشغول است. پس از حدود 20 سال صندوق ذخیره فرهنگیان به یک بنگاه بزرگ اقتصادی تبدیل شده است و شرکت‌های متعددی زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند.
شوربختانه به خاطر عدم شفافیت مالی و نبود نظارت کافی، صندوقی که می‌بایست در دوران بازنشستگی به یاری فرهنگیان بیاید، حالا به دغدغه اصلی آنان تبدیل شده است. دغدغه‌ای که حتی با استعفای اجباری فانی و وعده و وعیدهای آشتیانی از بین نرفت. پس از تایید و تکذیب‌های فراوان بالاخره اصل «تخلف» در این بنگاه اقتصادی متعلق به فرهنگیان پذیرفته شد.
معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم تودیع و معارفه فانی و آشتیانی با اعلام اینکه در بنگاه‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان از جمله بانک سرمایه تخلفاتی صورت گرفته است، خواستار پاسخگویی هیئت مدیره شد. شاید اسحاق جهانگیری فراموش کرده است که هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان از طرف هیئت امنا انتخاب می‌شود و مسئولیت انتخاب هیئت امنا با وزیر آموزش‌و‌پرورش به عنوان رئیس هیئت امناست. هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان از نظر نظارتی نقش مجمع‌عمومی را به نیابت از فرهنگیان دارد. بی‌شک اولین کسی که باید به خاطر تخلف در بنگاه‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخگو باشد «وزیر آموزش‌وپرورش و هیئت امنای انتصابی» است!
وزیر سابق آموزش‌و‌پرورش نتوانست یا نخواست با موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان برخورد کند و برکناری دیرهنگام مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان نیز کمکی به حل ماجرا نکرد بلکه بر ابهام‌ها افزود. به ناگهان فانی رفت، رفتنی که سوالات بی‌شماری را در رابطه با صندوق ذخیره فرهنگیان بی‌پاسخ گذاشت. تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان موضوعی که طی ماه‌های اخیر توجه افکار عمومی بخصوص فرهنگیان را به خود جلب کرده بود با دستگیری مدیرعامل سابق صندوق و برخی از افراد وارد فاز جدیدی شد. اینکه حجم و میزان تخلفات احتمالی صندوق ذخیره فرهنگیان چقدر است و متخلفان چه کسانی هستند و چگونه باید با متخلفان برخورد کرد، بحثی است که علی‌القاعده دستگاه‌های نظارتی یا قوه قضائیه باید آن را بررسی و تصمیم لازم را اتخاذ کنند.
در حالی که اصل وجود تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان امری غیر قابل کتمان است و حتی مسئولان نظارتی به صورت ضمنی بر اینکه در مواردی تخلفاتی صورت گرفته است، اذعان دارند یکی از اعضای هیئت امنا مدعی است که «آنچه روی داده اختلاس نبوده؛ بلکه معوقات بانکی است که برخی از آنها بازگردانده نشده‌اند!؟» حاجی وزیر آموزش‌و‌پرورش دولت اصلاحات و رئیس شورای سیاست‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان مدعی است که «تخلفی در این صندوق رخ نداده است و ...
حمله مدعیان تخلف برای تاثیرگذاری بر انتخابات آتی و سبد رای روحانی است.»
حال سوال اساسی فرهنگیان این است: «آیا پرداخت وام‌های چند ده میلیاردی با کارمزد بسیار کم و با وثیقه‌های نامعتبر، تهاتر املاک با قیمت‌های غیرواقعی در مقابل بدهی بعضی از بدهکاران، مطالبات بلاوصول، انتصاب بستگان در صندوق ذخیره فرهنگیان و پرداخت پاداش‌های نجومی به مدیران صندوق فرهنگیان تخلف نیست؟ چگونه می‌توان پذیرفت که ارقام نجومی که بازگردانده نشده‌اند معوقات بانکی باشد؟ اگر هیچ تعرضی به سهام و دارایی‌های صندوق صورت نگرفته است، پس این همه هیاهو برای چیست و چرا از اثبات عدم تخلف ناتوانید؟»
صرف نظر از انگیزه واقعی کسانی که برحسب سلیقه سیاسی خود نوعاً با ژست دلسوزی خبرهای مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان را نقل می‌کنند، نگاهی به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان این واقعیت را آشکار می‌کند که صندوق ذخیره فرهنگیان با مشکلات اساسی رو به روست و هم از لحاظ مدیریتی و هم از لحاظ اقتصادی با مشکلات جدی درگیر است و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند تغییرات و اصلاحات جدی در اساسنامه خود می‌باشد. مطمئناً بسیاری از ابهامات و نابسامانی‌های کنونی به عملکرد ضعیف و غیر شفاف هیئت امنا، هیئت مدیره و مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان بر‌می‌گردد.
به باور کارشناسان و صاحب‌نظران صندوق ذخیره فرهنگیان از اهداف اصلی خود منحرف شده و با بحران جدی مواجه شده است. موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان افکار عمومی معلمان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و باید برای آن پاسخی قانع‌کننده و شفاف تهیه شود که مشخص شود که تخلفات احتمالی در چه حد بوده است و چه کسانی متخلف هستند؟مسلماً برخورد قاطعانه با موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان می‌تواند تا حدودی اعتماد از دست رفته معلمان را بازگرداند. اکنون که تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان محرز شده است، اعضای هیئت امنا بهتر است
به جای استراتژی فرار به جلو نسبت به وظیفه نظارتی خود پاسخگو باشند و صادقانه اشتباهاتشان را بپذیرند و برای جلوگیری از تخلفات احتمالی به آسیب شناسی چرایی روی دادن تخلفات بپردازند!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام