کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 اسفند 1399   Thursday 25 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 آبان 1395

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- هیرش سعیدیان: جذاب ترین فراز صنعت روسی صنایع نظامی آن است . در خرید سامانه اس-300 که با تهدید ایران به پیگیری شکایت به خاطر تاخیر در تحویل عاقبت با عقب‌نشینی روس‌ها به سرانجام رسید، سوالات بسیاری پدید آمد . مذاکرات روسیه برای فروش سامانه s400 به بحرین، همچنین عربستان و بهانه‌های روسیه در به تاخیر انداختن تحویل
اس-300 به ایران گلایه‌های رسانه‌ای مقامات ایران از جمله وزیر دفاع کشور را در پی داشت. خبرگزاری ایسنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی خبر داد که روسیه و ایران مشغول مذاکره در مورد امضای قرارداد نظامی 10 میلیارد دلاری هستند. یک مقام آگاه روسی گفت که بنابر این قرارداد مسکو تانک‌های T-90، سیستم‌های توپخانه‌ای، هواپیما و هلیکوپترهای جنگی را به تهران تحویل خواهد داد.
ویکتور اوزروف، رئیس کمیته امنیت و دفاع در مجلس اعلای روسیه به خبرنگاران گفت که مذاکرات در مورد این قرارداد احتمالی در جریان یک دیدار پارلمانی از ایران آغاز خواهد شد.
**باید از شورای امنیت سازمان ملل اجازه بگیریم
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با این معامله «امکان پذیر» 10 میلیارد دلاری واگذاری جنگ افزارهای روسیه به ایران اعلام کرد که پروسه این گونه تامین و ارسال‌ها در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در موضوع هسته‌ای ایران گنجانده خواهد شد.
مدیر دومین بخش حوزه آسیا در وزارت امور خارجه روسیه «زامیر کوبانوف» در مصاحبه با اینتر فاکس گفت: «تمامی مذاکراتی که در حال انجام بوده یا در آینده صورت خواهند گرفت باید در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درنظر گرفته شوند و در نظر گرفته خواهند شد.
**115 میلیارد دلار صادرات
حجم صادرات تسلیحاتی روسیه با افزایش ۴ برابری اینک به رقم ۱۱۵ میلیارد دلار رسیده و از این حیث بعد از آمریکا در جایگاه دوم کشورهای صادرکننده تجهیزات نظامی قرار گرفته است.
صادرات تسلیحات شرکت دولتی «روسو بورون اکسپورت» از سال 2000 به این سو 4 برابر شده است.
«آناتولی ایساکین» مقام ارشد نظامی روس در اینباره اعلام کرد: «ما در 15سال گذشته تجهیزات نظامی به ارزش بیش از 115 میلیارد دلار به 116 کشور صادر کرده‌ایم. وی افزود که ارزش صادرات سلاح با افزایش 5 برابری اینک به 45 میلیارد دلار رسیده است. روسیه در حال حاضر بعد از آمریکا دومین صادرکننده تسلیحات در جهان به شمار می‌رود و چین در جایگاه سوم قرار دارد.
**دست به عصا
علی رغم برخورد دست به عصا و کم فروشی‌های روسیه در برابر ایران این کشور مانند فرانسه، بریتانیا، چین و کشورهای دیگر برای به دست آوردن معاملات پرسود تسلیحاتی در بازار خاورمیانه هرگز از تلاش دست برنداشت.درحال حاضر به دلیل تشکیک در حمایت آمریکا از هیئت‌های روسی در خاورمیانه استقبال گرمی به عمل می‌آید. بر اساس آمار موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم، بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، ۲۷درصد از صادرات کل تسلیحات به خاورمیانه و شمال آفریقا را تسلیحات روسی تشکیل می‌داده است.
عربستان سعودی مذاکراتی با روسیه برای خرید تانک‌های ۹۰-۱۵۰ تی ،خودروهای زرهی BMP۳ و بالگردهای جنگنده Mi-۱۷ , Mi-۳۵ انجام داده است که روسیه تلاش فراوانی به خرج داد تا این خرید احتمالی تحت الشعاع خریدهای تسلیحاتی این کشور از آمریکا قرار نگیرد و به سرانجام برسد. امارات متحده عربی نیز مانند عربستان سعودی اکنون مایل به عقد قراردادهای تسلیحاتی با روسیه است.
بنا به آمار موسسه تحقیقاتی صلح استکهلم بیش از ۷ درصد از فروش سال‌های ۲۰08-۲012 تسلیحات روسی را امارات متحده عربی خریداری کرده است. لیبی و الجزایر و مصر نیز قراردادهایی برای خرید تسلیحات از روسیه امضا کرده‌اند.
**پاکستان و هند بزرگ‌ترین خریداران تسلیحات نظامی «چین» و «روسیه» هستند
به گزارش خبرگزاری تسنیم، موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم (SIPRI) با انتشار گزارش سالانه خود اعلام کرد که پاکستان با خرید ۴۱ در صد کل صادرات سلاح چین و هند با خرید ۷۰ در صد صادرات سلاح روسیه بزرگترین خریداران سلاح در آسیا هستند. روسیه فروشنده عمده تسلیحات به هند است و هر ساله انواع هواپیماهای نظامی پیشرفته همچون جنگنده‌های
«سوخو -30 ام.کا.ای» و «میگ-29.کا»، بالگردهای
چند منظوره «ام.آی-17-5» و تانک‌های
«تی-90.اس» به این کشور صادر می شود.
هندوستان همچنین یک ناو هواپیما بر بازنشسته روسی را با قابلیت حمل 40 هواپیما و بالگرد خریداری نموده است. روسیه همچنین با رقیب هندی‌ها یعنی اسلام آباد نیز قرارداد فروش تسلیحات به ویژه در زمینه صنایع هوایی امضا کرده است.
**سلاح‌های جذاب روسی
میل- ۲۴ نوعی بالگرد تهاجمی سنگین روسی است. میل- ۲۴ علاوه بر آنکه به چندین تیربار و جایگاه‌های حمل راکت و موشک مجهز است، ظرفیت حمل ۸ سرباز مسلح را هم داراست و در واقع یک هلیکوپتر ترابری نیز محسوب می‌شود و از این نظر قابل مقایسه با هیچ بالگرد جنگنده دیگری نیست. خلبانان شوروی به این بالگرد لقب «تانک پرنده» داده‌اند. لقبی که به قدرت آتش فوق‌العاده بالا و استقامت و حفاظت زرهی مناسب این بالگرد اشاره دارد. مدل‌های صادراتی میل-۲۴ از قابلیت‌های کمتری نسبت به مدل‌های مورد استفاده شوروی و هم‌پیمانان نزدیک شوروی برخوردارند و میل- ۲۵ و میل- ۳۵نامیده می‌شوند.
تی-۹۰ جدیدترین تانک ارتش روسیه است عملکرد بد تی- 72 در جنگ خلیج فارس، روس‌ها را به سمت ارتقای آن و ساخت 90 سوق داد. الجزایر، هندوستان، آذربایجان و ترکمنستان به غیر خود روسها از جمله کشورهایی هستند که تی- 90 روسی خریداری کرده‌اند. قدرت آتش بسیار و زره مستحکم از جمله ویژگی‌های برجسته این تانک است که خریدار را راضی به چشم پوشی از قیمت نسبتاً بالای آن می‌نماید.
مدل پک فا روسی سوخو تی 50 جنگنده برتری هوایی این کشور و پاسخی مستقیم به اف 35 آمریکایی محسوب می شود و مدل صادراتی آن که دو سرنشین است تاکنون تنها به هندوستان صادر شده است و بعید به نظر می رسد کم فروشی روسها اجازه صادرات آن را به ایران بدهد. اما میگ 29 به عنوان پرفروش‌ترین جنگنده روسی قدرت برابری با اف۱۵، ایگل، اف۱۶ و فالکن آمریکایی را دارد. این جنگنده به کشورهای بسیاری همچون عراق یا برخی کشورهای
جنوب شرقی آسیا صادر شده است.
حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی درباره این قرارداد به آفتاب یزد
گفت: با توجه به اینکه تنها معاهدات خارجی نیاز به کسب اجازه از مجلس دارد و تعاملات و گفتگوهای اولیه نیازی به کسب مجوز در مجلس ندارد طبیعتاً بحثی در اینباره در مجلس نشده است. وی در پاسخ به این سوال که آیا روسها در فروش تسلیحات با توجه به تجربه s300
کم فروشی نمی کنند به آفتاب یزد گفت: کشورها معمولاً با توجه به منافع ملی خود روابط خارجی خود را تنظیم می کنند و علی رغم اینکه در موضوع روسیه ایران نزدیک ترین دیدگاه را به روسها داشت، اما مشاهده نمودیم که بعضاً کشورهایی که به لحاظ راهبردی با این کشور دارای زاویه هستند درخواست‌های بیشتری به لحاظ تسلیحاتی به روسها ارائه داده‌اند. وی افزود: تعریف روابط ایران و روسیه راهبردی نیست و این کشور معمولاً روابط راهبردی با کشورهای متحد برقرار نمی کند و بر اساس منافع خود عمل می‌نماید.
-------------------------
جذاب ترین فراز صنعت روسی صنایع نظامی آن است . در خرید سامانه اس-300 که با تهدید ایران به پیگیری شکایت به خاطر تاخیر در تحویل عاقبت با عقب‌نشینی روس‌ها به سرانجام رسید سوالات بسیاری پدید آمد
-------------------------
بنا به آمار موسسه تحقیقاتی صلح
استکهلم بیش از ۷ درصد از فروش سال‌های ۲۰12-۲008 تسلیحات روسی را امارات متحده عربی خریداری کرده است. لیبی و الجزایر و مصر نیز قراردادهایی برای خرید تسلیحات از روسیه امضا کرده‌اند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام