کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 آبان 1395

صفحه خبر: صفحه یک

خبر ترمیم کابینه دولت تدبیر ‌و ‌امید کوتاه، امید‌بخش و سازنده بود. سرانجام پس از مدت‌ها روحانی تصمیم گرفت برای غلبه بر چالش‌ها و برآوردن مطالبات فرهنگیان دست به ترمیم کابینه بزند اگرچه دیر هنگام ولی باید آن را به فال نیک گرفت. پس از اما و اگرهای فراوان بالاخره فانی وزیری که ازقضا انتخاب اول رئیس‌جمهور نبود، رفت. اکثریت فرهنگیان نه‌تنها از تغییر وزیر آموزش‌و‌پرورش- که به‌زعم آنها بسیار دیرهنگام اتفاق افتاد - ناخرسند نیستند که نوعی همراهی مطالبه‌محور و تحول‌خواهانه را دنبال می‌کنند.
سخنگوی دولت در یک برنامه تلویزیونی دلیل اصلی جابجایی فانی را عدم هماهنگی وی با دولت یازدهم و مصلحت نبودن حضور وی در راس این وزارتخانه دانست و از انتخاب وزیری هماهنگ‌تر سخن گفت. نوبخت تغییر فانی را در راستای رشد ‌و ‌توسعه و ارتقاس بهره‌وری دانست و از طرفی آن را در راستای پاسخگویی به مطالبات فرهنگیان و نیازهای روز جامعه دانست چراکه تصمیمات این وزارتخانه به‌نحوی بر فرهنگیان و همه خانوارهای ایرانی تاثیر می‌گذارد.
مسلماً انداختن تمام تقصیرها و کاستی‌های یک وزارتخانه به گردن وزیری که می‌بایست به رئیس کابینه پاسخگو باشد، فرار از مسئولیت پاسخگویی دولت است. سهم دولت در بی‌توجهی به این وزارتخانه چقدر است و چه کسی باید پاسخگوی بخشی از مشکلات این وزارتخانه که بر اثر کم‌توجهی دولت ایجاد شده است، باشد؟ مطمئناً با رفتن فانی اتفاقی شگرف در وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش نخواهد افتاد چراکه مهم‌ترین معضل این وزارتخانه عدم تخصیص اعتبارات کافی برای پرداخت مطالبات فرهنگیان است که بخشی از آن به خاطر ضعف فانی و نداشتن قدرت چانه‌زنی در دولت و مجلس بوده است و بخش مهم‌تر به ‌نگاه نادرست سیاستگذاران کلان کشور و دولت به مقوله آموزش‌و‌پرورش برمی‌گردد. چراکه همسان‌سازی و ارتقای‌ سطح معیشت فرهنگیان و بهبود وضعیت درآمدی آنان در حد توان صرفاً یک وزیر نبوده و نیازمند تدابیری فراتر از یک وزارتخانه بوده و همکاری دولت و مجلس را می‌طلبد.
ساده‌اندیشی است که بپذیریم فانی با کابینه روحانی همراه نبوده، که اگر چنین بود روحانی می‌توانست و می‌بایست برای احترم به خواست اکثریت فرهنگیان خیلی زودتر از این‌ها دست به ترمیم کابینه بزند. اکنون که روحانی تصمیم به ترمیم کابینه گرفته است پرسش کلیدی فرهنگیان این است که « گزینه بعدی وزارت کیست و چه انتظاری از او می رود؟» اگر قرار براین باشد که بین وزیر مستعفی و وزیر جدید تفاوتی نباشد و در بر پاشنه آشیل قبلی خود بچرخد که چه نیازی به این همه هیاهو و تغییرات بود. انتظار فرهنگیان از دولت روحانی
این است که «وزیری برای بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور با برخورداری از یک میلیون پرسنل فرهنگی و بیش از 13 میلیون دانش‌آموز انتخاب گردد که در قد و قواره مشکلات این وزارتخانه باشد و در این برهه حساس اقتضائات، تهدیدها و مسئله‌های اصلی حوزه آموزش‌و‌پرورش را به درستی بشناسد و بتواند موانع را از میان برداشته و راه را برای پیشرفت هموار نماید.»
مطمئناً همچنان که تغییر وزیر آموزش‌و‌پرورش ضرورت امروز دولت بود، تغییر نگرش دولت نسبت به فرهنگیان و مشکلات ساختاری آموزش‌و‌پرورش نیز موضوعیت دارد. دوران «اجبار و اضطرار» برای انتخاب وزیری که در حد مشکلات آموزش‌و‌پرورش نیست، گذشته است. چراکه جنس پارلمان دهم با مجلس گذشته توفیر دارد و تعاملش با دولت آنچنان است که چالش چندانی در پی نخواهد بود. بی‌شک مجلس همسو با روحانی می‌تواند مسیر انتخاب‌های معقول و کارآمد را هموار نماید. در این شرایط انتخاب درست و هدف‌محور می‌تواند بسیاری از سوء‌تفاهمات ایجاد شده در خصوص بی‌توجهی دولت اعتدال به معلمان و مشکلاتشان را قبل از آنکه دیر شود برطرف نماید.
انتخاب وزیر آینده آموزش‌و‌پرورش آزمونی سخت برای روحانی خواهد بود چراکه نه‌تنها دست دولت برای هرگونه تغییر جهت پیشبرد اهداف خود باز است بلکه در راه این تغییرات نوعی پشتوانه و همراهی را نیز در کنار خود حس می‌کند. در این شرایط همگان با دقت حرکات دولت درخصوص ترمیم کابینه را زیرنظر دارند و مسلماً تغییرات آینده نشان خواهد داد که روحانی فقط به جلب حمایت و آرای فرهنگیان برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96می‌اندیشد و تغییر وزیر در راستای امور انتخاباتی و صرفا تبلیغاتی است یا واقعا به دنبال تغییر نگرش و اصلاح مشکلات اساسی فرهنگیان است. برای قضاوت درست باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده روحانی و مردان تصمیم‌سازش چه گزینه‌ای را برای آموزش‌و‌پرورش در نظر می‌گیرند.
آقای رئیس‌جمهور؛ فراموش نکنید که مهم‌ترین رقیب دولتتان، خود دولت و عملکرد آن است، پس فرصت انتخاب معقول و کارآمد را از دست ندهید!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام