کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 25 تیر 1398   Tuesday 16 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 مهر 1395

صفحه خبر: سیاسی

با استعفای وزرای ورزش، آموزش و پرورش و ارشاد در یک روز ترمیم کابینه کلید خورد
هت‌تریک روحانی
آفتاب یزد- امید کاجیان: روزهای پرهیاهویی است این روزها... برو بیایی راه افتاده درکابینه، یکی شان را به مجلس می‌برند و یکی شان را تهدید به استیضاح می‌کنند و آن یکی اجباری یا از خدا خواسته استعفا می‌دهد، اوضاعی شده در دولت یازدهم. در حالیکه تا چند روز قبل‌تر، همه نگاه‌ها به بودن یا نبودن وزیر ارشاد خیره بود، اما از قرار معلوم کار از این حرف‌ها گذشته... و گویا به غیر از علی جنتی نام‌ها و اسامی دیگری نیز در لیست هستند.
**اولی؛ وزیر ورزش
اولین خبر این بود؛ محمود گودرزی دیروز قبل از دونفر دیگر استعفایش را نوشت! وی که مدیریت ورزش و جوانان این کشور را تحت عنوان
یک وزارتخانه بر دوش می‌کشید بی‌حاشیه نبود و کم علیه او سخن نگفتند. مجلس هم دل‌خوشی از او نداشت. اما گودرزی، تنها وزیر بخت برگشته و تحت فشار این سه ساله دولت حسن روحانی نبود.
**دومی؛ وزیر آموزش و پرورش
فانی وزیر آموزش نیز مدت‌ها بود که در لیست سیاه دولت و مجلس قرار گرفته است، بارها حامیان دولت در مجلس جلو استیضاح او را گرفتند اما نشد که نشد!! و دست آخر دیروز، طرح استیضاح وزیر آموزش و پروش با 45 امضا در صحن علنی اعلام وصول شد.
علی اصغر فانی که تا پیش از این 4 کارت زرد از مجلس گرفته و یک بار هم از تیغ تیز استیضاح رهانیده شده بود، از قرار معلوم دیگر به آخر خط رسید. شواهد پیداست که دولت علاج واقعه پیش از وقوع، کرده است و از او خواسته تا خودش بیاید و زیر استعفایش را امضا بزند و او نیز همین کار را کرد. فانی دومین کسی بود که استعفایش علنی شد.
**سومی؛ جنتی
و حالا دیگر همه مطمئن شده‌اند که علی جنتی نیز از کار کنار رفته است و باید خداحافظی کند با ردای فرهنگ و ارشاد اسلامی!
حتما در جریان هستید حمله به این برنامه‌های قانونی از سوی عده‌ای معلوم الحال و عدم توانایی مدیریت این وضعیت از سوی وزیر، اوضاع او را به‌شدت آشفته ساخته بود و این موضوع واکنش روحانی در پشت تریبون را نیز به همراه داشت.
و حالا برکناری سه وزیر آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی البته با عنوان سه استعفای همزمان صورت گرفت.
**چرا نعمت زاده نیست؟!
یک... دو... سه.... سه وزیر... در یک روز! از کار برکنار شدند و این یعنی هت تریک روحانی در تغییر کابینه! یک هت تریک سیاسی... یک هت‌تریک ناب!!
اما چرا حالا؟! آن هم تنها 7 ماه مانده به پایان دولتش؟
راستی! چرا در بین این اسامی نامی از نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست؟ مگر نه اینکه او در صدر کسانی قرار داشت که شائبه تغییرش به گوش می‌رسید؟!
بسیاری اساس تغییر این سه وزیر را در مدت زمان باقیمانده به منزله خودکشی سیاسی دولت روحانی در آستانه انتخابات تلقی می‌کنند...
ولی این را هم نباید فراموش کنیم که دیر زمانی است شعار بسیاری از حامیان دولت، ترمیم و تغییر در کابینه بوده است و حالا هم شاید وقت این ترمیم رسیده باشد و حسن روحانی به درستی در چنین زمانی دست به این ریسک بزرگ در ترمیم وزرای خود زده است، چرا که از قدیم الایام نقل است، ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است!
**ترمیم یا تسلیم
فارغ از خوب یابد بودن این تغییرها و این موضوع که جابه‌جایی‌ها در چنین زمانی عقب نشینی دولت است یا پاسخی به درخواست‌های مردمی برای ترمیم دولت؟ این پرسش مطرح می‌شود که از چه روی چنین زمانی برای تغییرات، انتخاب شده است؟
نکته‌ای که فاطمه راکعی استاد دانشگاه و فعال سیاسی نیز از آن گله دارد و درباره‌اش به آفتاب‌یزد گفت: "اساسا دولت وظیفه حمایت از وزرایش را دارد و حتی در مواقع ضروری که وزرا تحت فشار قرار می‌گیرند حتی‌المقدور باید از او دفاع کند، نه اینکه خود نیز فشاری بر وزیران خود برای استعفا بیاورد."
وی افزود:" البته حق دولت، تجدیدنظر درباره وزرایش نیز هست و قدرت برکناری وزیر را دارد، اما حسن روحانی بهتر است به این نکته نیز بیندیشد که آیا در مدت زمان باقیمانده تغییر وزرا کاری از پیش خواهد برد؟ مگر در 7 ماه باقیمانده قرار است چه اتفاقی بیفتد که امیدوار باشیم با تغییر یکباره چند وزیر و سپس طی شدن مراحل رای اعتماد آنها از مجلس، این اتفاق بیفتد؟ چه بسا که این فرایند، برکناری و جانشینی و رای اعتماد مجلس، خود فرایند زمانبری است و اساسا خوب نیست در مدت باقیمانده تا انتخابات وزارتخانه‌ای بی‌وزیر بماند. "
راکعی گفت:" بنابراین علی‌رغم همه نقصان‌های این وزرا، باید تا پایان دوره چهار ساله صبر می‌شد و یا این تغییرات خیلی زودتر صورت می‌گرفت. "
این بانوی اصلاح‌طلب و دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش همچنین درباره این سوال که اگر اشخاص ویژه و اصلاح‌طلب جانشین این وزرا شوند نیز همین نظر را خواهد داشت؟ پاسخ داد: "البته استثناهایی وجود دارند که روی کار آمدن آنها می‌تواند در همین مدت کوتاه تا پایان دولت یازدهم ما را به تغییرات ویژه در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و وزارت ارشاد امیدوار کند اما براساس یک اصل کلی دولت باید پشتیبان وزرا باشد و تغییر آنها در چند ماه مانده به انتخابات 96، می‌تواند تاثیر منفی بر مردم بگذارد و نابسامانی تلقی شود."
اما از قرار معلوم حسن روحانی عزمش را جزم در تغییر وزرا کرده بود، هرچند که او به مانند احمدی‌نژاد دست به تغییر سریع وزرایش نزد و بلایی که رییس دولت سابق بر سر کسانی چون "منوچهر متکی" در سنگال آورد را تکرار نکرد، ولی علی رغم دیر اقدام کردن، به طور دسته‌جمعی خلع کرد!
**پاسخ به خواست مردم
فیاض زاهد استاد دانشگاه، دیگر فعال سیاسی است که با ما در اینباره صحبت کرد. وی ضمن تایید اینکه باید در کابینه دولت روحانی تغییر روی می‌داد، به آفتاب یزد گفت: « نکته مهم در این میان انتخاب زمان ترمیم کابینه است، من فکر می‌کنم آقای روحانی چون با رفتن آقای جنتی روبه رو شد سعی کرد آن کارهای عقب‌مانده خود (تغییر چند وزیر دیگر) را نیز انجام دهد، شاید از لحاظ زمانبندی بهتر بود تا این تغییرات زودتر صورت می‌گرفت."
وی گفت: "چون در آستانه انتخابات هستیم این تغییر احتمالا تاثیر آنچنانی بر روندها و فرآیندها نمی‌گذارد، اما هر چند هم این کار دیر صورت گرفته باشد، پاسخی است به توقعی که طرفداران روحانی از سال گذشته از وی داشتند."
زاهد درباره اینکه آیا زمان این ترمیم کابینه باعث ضربه و لطمه به دولت نمی‌شود؟ پاسخ داد: «خیر! هر چند در مورد تغییر آقای جنتی تردید دارم! و این تغییر را متفاوت می‌دانم چون ممکن است که رفتن آقای جنتی منجر به آمدن یک وزیر محافظه کارتر شود؛ مثل اتفاقی که با رفتن وزیر وقت در زمان دولت‌ها‌شمی و آمدن آقای میرسلیم در وزارت ارشاد، رخ داد.»
زاهد گفت: «طبعا با آمدن یک وزیر محافظه‌کارتر از جنتی موافق نیستم! جنتی با همه انتقاداتی که متوجهش بود، سطحی از انتظارات را برآورده می‌کرد.»
این استاد دانشگاه تاکید کرد: «ولی اگر رفتن علی جنتی به آمدن وزیری هماهنگ‌تر با برنامه‌ها و دیدگاه‌های روحانی منجر شود، این اتفاق خوبی است.»
زاهد گفت: «در حوزه وزارت آموزش و پرورش اما به هیچ وجه کوتاهی‌های وزیر سابق قابل توجیه نبود و هر زمان که روحانی جلو این روند را بگیرد، منفعت است. پس استعفای فانی کار درستی بود.»
زاهد درباره اینکه آیا چند ماه کوتاه باقیمانده فرصتی برای وزرای جدید هست تا کار خاصی را انجام دهند؟ پاسخ داد: «فرض بر این است که کارها پیش خواهد رفت با این توضیح که وزرای جدید در واقع خودشان را برای چهارسال بعد روحانی آماده خواهند کرد.»
**جانشینان احتمالی
اما چه کسانی جانشین این افراد می‌شوند؟ شنیده‌های آفتاب یزد از منابع آگاه در این باره نام سه گزینه را به عنوان نفراتی که قرار است جانشین وزیر ورزش، ارشاد و آموزش شوند را مطرح می‌کند.... " محمد دادکان، رییس پیشین فدراسیون فوتبال و سیدرضا صالحی امیری"به عنوان وزیر ورزش، "محمد علی نجفی" سرپرست سابق وزارت علوم و مشاور فعلی دولت روحانی به عنوان وزیر آموزش وپرورش، حسام‌الدین آشنا و باز هم "سید رضا صالحی امیری"، به عنوان وزیر ارشاد...
زاهد درباره این گمانه زنی که محمد علی نجفی جانشین فانی خواهد شد، گفت: «این یک انتخاب ایده آل است و مجلس دهم، برخلاف مجلس نهم به «نجفی» رای اعتماد می‌دهد.»
زاهد درباره احتمال جانشینی صالحی امیری در وزارتخانه ارشاد و یا ورزش نیز پاسخ داد: «فکر می‌کنم علی رغم اینکه صالحی امیری شخصیتی قابل احترام است برای وزارت ارشاد می‌توانیم گزینه‌های دیگری را هم انتخاب کنیم.»
این استاد دانشگاه درباره احتمال حضور محمد دادکان به عنوان وزیر ورزش نیز وی را گزینه شایسته‌ای دانست.
**یک... دو... سه.... سه وزیر... در یک روز! از کار برکنار شدند و این یعنی هت‌تریک روحانی در تغییر کابینه! یک هت تریک سیاسی... یک هت تریک ناب!! اما چرا حالا؟! آن هم تنها 7 ماه مانده به پایان دولتش؟ راستی! چرا دربین این اسامی نامی از نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست؟
**فیاض زاهد:
- محمد علی نجفی یک انتخاب ایده آل برای وزارت آموزش و پرورش است و مجلس دهم، برخلاف مجلس نهم به «نجفی» رای اعتماد می‌دهد
**- حضور محمد دادکان به عنوان وزیر ورزش انتخاب شایسته‌ای است
**راکعی: البته حق دولت، تجدیدنظر درباره وزرایش است و قدرت برکناری وزیر را دارد، اما حسن روحانی بهتر است به این نکته نیز بیندیشد که آیا در مدت زمان باقیمانده تغییر وزرا کاری از پیش خواهد برد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام