کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 اسفند 1398   Wednesday 26 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 مهر 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: یک فوریت طرح «الزام شهرداری به ارائه برنامه جامع برای حفاظت از اماکن تاریخی» در جلسه روز سه شنبه اعضای شورای شهر رای نیاورد تا به صورت عادی به این طرح رسیدگی شود. طرحی که قرار است بخشی از تکالیف شهرداری تهران در قبال بافت و اماکن تاریخی را روشن کند. آثار و بافت تاریخی تهران بیشترین آسیب را از مجوزهای ساخت وساز می‌بینند و با این حال هنوز نقش شهرداری تهران که بیشترین درآمد از شهر را دارد در حفظ آثار تاریخی که شناسنامه این شهر هستند، مشخص نیست.
حجم گسترده‌ای از بافت تاریخی تهران در منطقه‌ای از این شهر قرار گرفته که امروزه تبدیل به مرکز اقتصادی، تجاری شهر شده است. همین امر راه را برای هجوم خیل عظیم مال ساز‌ها‌ و پاساژ ساز‌ها‌ به مناطق تاریخی باز کرده است. هر روز بخشی از بافت واجد ارزش این شهر فرو می‌ریزد تا جای آن مال و مجتمع تازه‌ای سبز شود. این اتفاقات در حالی می‌افتد که برنامه جامعی برای حفظ این بافت تاریخی توسط نهادهای دولتی وجود ندارد. حالا طرح الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه جامع حفاظت از اماکن تاریخی در دست بررسی توسط اعضای شورای شهر است. برنامه‌ای که به نظر نمی‌رسد ابعاد اجرایی بر دوش شهرداری بگذارد.
**شهرداری طبق قانون وظیفه دارد
احمد حکیمی پور، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون میراث فرهنگی درباره این طرح به آفتاب یزد می‌گوید: «قرار است این طرح پشتیبانی و تسهیل‌گری درباره حفظ آثار تاریخی صورت بگیرد و شهرداری تهران، طرح‌ها‌ی خود را به صحن شورا آورد.»
او درباره اظهارنظرهایی که حفظ میراث فرهنگی را وظیفه شهرداری نمی‌دانند، می‌گوید: «فعالیت شهرداری تهران در حفظ و مرمت آثار تاریخی اضافه بر سازمان نیست و طبق قانون وظیفه دارد. اما گاهی شهرداری تهران برای حمایت اقدام به تملک می‌کند که این‌ها‌ اقداماتی حمایتی است.»حکیمی پور با اشاره به اینکه این طرح سعی در هماهنگی و مدیریت اتفاقات آثار تاریخی دارد، می‌گوید: «طرح برای بررسی به کمیسیون میراث فرهنگی ارجاع شده، طرح اولیه 17 امضا داشت و این طرح پس از بررسی مجددا به صحن شورا برمی‌گردد.»مافیای ساخت و ساز بناهای تاریخیحکیمی پور همچنین در دیداری با فعالان مردمی میراث فرهنگی، می‌گوید:« به نظر می‌رسد با کاهش فضای خالی در تهران و دستور صریح مقام معظم رهبری برای ممنوعیت هرگونه ساخت و ساز در فضای سبز و حفظ محیط‌زیست، مافیای ساخت و ساز و تجاری سازی به سمت تخریب بناهای تاریخی فرسوده آمده‌ است و این اتفاق تلخی است که اخیرا با آن مواجه شده‌ایم. نهادهای مدنی می‌توانند با کمک به تقویت رویکرد نظارت اجتماعی، مانع از جولان سوداگران تجاری سازی برای تخریب بناهای تاریخی و میراثی شوند و این رسالت مهمی است که باید بدان اهمیت داد.»
او با اشاره به جاذبه‌ها‌ی تاریخی تهران می‌گوید: «باید با شناسایی دقیق ظرفیت‌ها‌ی تاریخی و میراثی تهران به ایجاد پتانسیل‌ها‌ی گردشگری و جذب توریسم با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار و اقتصاد شهری بپردازیم که در این راستا احیای مکان‌ها‌ی تاریخی و میراثی به عنوان فضایی که دارای حیات اجتماعی باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.»
حکیمی پور با اشاره به طرح‌ها‌ی قبلی می‌گوید: «در سال ٨۴ بنابر مصوبه شورای شهر، تفاهمنامه‌ای برای حفاظت و احیای میراث تاریخی و توسعه گردشگری منعقد شده بود که متاسفانه اقدام مناسبی برای اجرای آن صورت نگرفت و در شورای شهر چهارم با ایجاد کمیته میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی شورای شهر تلاش شد تا آن مصوبه اجرا شود.»
او با اشاره به طرح تازه شورای شهر برای الزام شهرداری به ارائه برنامه حفاظت از آثار تاریخی می‌گوید: «در راستای توجه و تسهیل برای حفاظت میراث تاریخی تهران این هفته نیز طرح جامعی به صحن شورا ارائه کرده‌ایم که انتظار می‌رود با اکثریت آراء مصوب شود و بتوانیم با کمک دوستان در نهادهای مدنی گام‌ها‌ی مهمی را در راستای تحول در این حوزه برداریم. یکی از مشکلات موجود، وجود موازی کاری در مدیریت شهری در عرصه گردشگری و حفاظت از میراث فرهنگی است که در همین زمینه لایحه سازمان گردشگری از سوی شهرداری تهران ارائه شده است که با تصویب و ایجاد این سازمان می‌توان به حذف این موازی‌کاری‌ها‌ در جهت تسهیل امور پرداخت.»
عضو شورای شهر همچنین حساسیت عمومی را عاملی برای حفظ میراث شهر می‌داند و می‌گوید: «باید با حساسیت افکار عمومی نسبت به میراث تاریخی و فرهنگی به حفظ هویت شهر کمک کنیم که همین اقدام موجب حفظ حس تعلق و یکپارچکی شهروندی برای توسعه مردم محور شهر خواهد شد.»
**حفظ میراث تاریخی ماموریت اصلی شهرداری نیست
با این حال مخالف‌ها‌یی با این طرح موجود دارد. مجتبی شاکری، عضو شورای شهر در جریان بررسی یک فوریت طرح الزام شهرداری به ارائه برنامه جامع عملیاتی حفاظت و بهره گیری از ظرفیت‌ها‌ی اماکن و بافت فرهنگی شهر تهران با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰۰ نقطه میراثی در تهران وجود دارد که تنها یک چهارم آنها به ثبت رسیده است، گفت: «تردیدی در ضرورت حفظ آثار میراثی شهر وجود ندارد، اما متولی اصلی این امر سازمان میراث فرهنگی است که باید برنامه خود را در این زمینه ارائه و مشخص کند ورود شهرداری برای کمک به این سازمان باید چگونه باشد.»
وی با اشاره به مصوبات دوره دوم و چهارم در خصوص تعیین تکلیف بافت تاریخی افزود: «بالابردن هزینه شهرداری برای ورود به حفظ میراث تاریخی نه ماموریت اصلی شهرداری است و نه در توان بودجه‌ای شهرداری تهران است و با وجود
مصوبات گذشته لزومی به ارائه این طرح نیست. می‌توان طی نامه‌ای سازمان میراث فرهنگی را برای ارائه طرح جامع شناسایی ثبت ، حفاظت و مدیریت میراث فرهنگی شهر تهران توجه داد و پس از آن با مشخص شدن سهم شهرداری در طرح جامع، لایحه‌ای توسط شهرداری تهران به شورا ارائه شود.»
رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تصویب این طرح شهرداری را زیر بار هزینه‌های سنگین مرمت و حفظ آثار تاریخی می‌برد، اظهار کرد: «در این صورت بسیاری از بودجه‌های شهر باید برای این ماموریت هزینه شود. در حالی که سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی کار باید مسئولیت را بر عهده گیرد و شهرداری هم عضو ستاد مربوطه باشد، اما نمی‌تواند به طور مستقل عمل کند.»
به گفته رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران، ورود به ساختمان‌های میراثی کار شهرداری نیست و تنها حفظ نمای این ابنیه برعهده این نهاد است. این در حالی است که شهرداری تهران درآمد‌ها‌ی هنگفتی از محل عوارض و تراکم از شهر تهران کسب می‌کند و یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها‌ی شهر تهران بناهای تاریخی آن است. از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی نیز به دلیل مسائلی مانند بودجه با مشکلات زیادی روبه‌رو است و هرگز توانایی هزینه شبیه به نهاد شهرداری تهران برای میراث فرهنگی شهر، نداشته است و به نظر می‌رسد در آینده داشته باشد.
**همه جای دنیا شهرداری برای حفظ میراث کوشاست
در کنار مخالفت‌ها‌ی شورای شهر مخالفت‌ها‌یی نیز با اقدامات شهرداری تهران توسط دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی صورت می‌گیرد و برخی مدعی هستند که شهرداری تهران در صورت شروع به کار در پروژه‌ای میراثی به نظرات ادارات و کارشناسان میراث فرهنگی بی توجه است. اسکندر مختاری، کارشناس میراث فرهنگی در این باره به آفتاب یزد ، می‌گوید: «در مورد این ادعاها باید مصداقی صحبت کرد. شهرداری در همه طرح‌ها‌ ناظر میراث فرهنگی دارد. اما درباره ورود شهرداری به موضوع حفظ آثار تاریخی باید گفت که در همه جای دنیا شهرداری‌ها‌ برای حفظ و نجات میراث فرهنگی شهر کوشا هستند.»
این کارشناس میراث فرهنگی ادامه می‌دهد: «در برخی شهرها و کشورها، شهرداری رتبه نخست در حفظ میراث فرهنگی شهر را دارد و راسا وظایفی را به دوش دارد که ما در قالب وظایف سازمان میراث فرهنگی می‌بینیم.»
مختاری با اشاره به اینکه میراث فرهنگی مانند محیط‌زیست است می‌گوید: «میراث فرهنگی شهرها نیز مانند محیط‌زیست شهرهاست و نه باید حفاظت از آن به ارگان خاصی سپرده شود. همه مجموعه مدیریت شهری باید در این باره با هم همکاری داشته باشند. در این باره به ویژه باید نهادهای دولتی را در نظر گرفت که آثار و بناهای تاریخی را در اختیار دارند. باید حرکت به سوی همکاری برای حفظ این بناها باشد.»
آثار تاریخی و بافت تاریخی شهر تهران حالا باز هم باید در انتظار باشد که نهادی به داد وضعیتش برسد. اداره میراث فرهنگی استان که همواره با کمبود بودجه روبه‌روست و توانی برای ورود به این مسئله به جز توان نظارتی و هدایتی ندارد و از سوی دیگر شهرداری نیز با وجود درآمدهای هنگفت راسا خود را در زمینه میراث فرهنگی شهر تهران پاسخگو نمی‌داند.
**حجم گسترده‌ای از بافت تاریخی تهران در منطقه‌ای از این شهر قرار گرفته که امروزه تبدیل به مرکز اقتصادی و تجاری شهر شده است. همین امر راه را برای هجوم خیل عظیم مال ساز‌ها‌ و پاساژ ساز‌ها‌ به مناطق تاریخی باز کرده است


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام