کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 مهر 1395

صفحه خبر: صفحه یک

در ماه‌های پایانی سال 93 کلیات نظام رتبه‌بندی معلمان در هیئت دولت تصویب و در اردیبهشت 94 نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شد. دولت یازدهم پس از تدوین طرح‌های مختلف، برای کاهش فاصله دریافتی معلمان با سایر کارکنان دولت و ارتقای عوامل انگیزشی و رفاهی معلمان طرح نظام رتبه‌بندی معلمان را اجرا کرد.
قرار بر این بود که طرح رتبه‌بندی معلمان به صورت مرحله به مرحله (پلکانی) در سه فاز طی سال‌های 94، 95 و 96 اجرایی و باعث ترمیم حقوق فرهنگیان شود. پس از کش‌ و قوس‌های فراوان در مهر 94 نظام رتبه‌بندی معلمان اجرایی شد و برخلاف تمامی خبر‌سازی‌های رسانه‌ای، وزیر و همکارانش، عملاً آنچه تحت عنوان نظام رتبه‌بندی معلمان اجرا شد با نظام رتبه‌بندی که پیشتر از آن صحبت می‌شد و در سند تحول بنیادین نیز به آن اشاره شده بود، تفاوت بسیاری داشت.
به باور اکثر کارشناسان آموزشی، اجرای «طبقه‌بندی معلمان» نه رتبه‌بندی آنان در دولت یازدهم، قاطبه معلمان را ناراضی‌تر نمود.
سال تحصیلی جدید در حالی آغاز می‌شود که زمزمه‌های اجرای فاز دوم رتبه‌بندی معلمان به گوش می‌رسد. با نگاهی دقیق به آنچه که مسئولان آموزش‌وپرورش وعده انجام آن را داده بودند و آنچه که در عمل پس از اجرای فاز اول رتبه‌بندی در سال 94 اتفاق افتاد، می‌توان چرایی دلسردی معلمان از اجرای ناقص مرحله اول و ناامیدی آنان از اجرای مرحله دوم را به درستی فهمید.
اجرای مرحله اول رتبه‌بندی معلمان عملاً در سال 94 با اعتباری بالغ بر 1350 میلیارد تومان آغاز شد. پس از تبلیغات فراوان در خصوص افزایش قابل توجه به حقوق معلمان (افزایش ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان)، در عمل مبلغ ناچیزی به حقوق معلمان افزوده شد و طرحی که قرار بود موجب ارتقای جایگاه معلمان و حل بسیاری از مشکلات معیشتی آنان گردد، نتوانست رضایت اکثریت معلمان را جلب نماید.
پس از عدم تحقق وعده‌های وزیر آموزش‌وپرورش در خصوص افزایش قابل‌توجه حقوق معلمان و ناخشنودی اکثریت معلمان، وزیر و مدیرانش در تلاش برای فرار به جلو و رهایی از فشار افکار عمومی اعلام کردند که فاز دوم رتبه‌بندی از فروردین سال 95 اجرا و معلمان شاهد تغییرات قابل‌توجهی در حقوقشان خواهند بود.
پیش‌بینی مسئولان آموزش‌وپرورش برای اجرای فاز دوم رتبه‌بندی در سال 95، اعتباری به مبلغ 3500 میلیارد تومان بود که به تصویب مجلس نهم نیز رسید. در شرایط کنونی پس از
وعده وعید‌های فراوان و تاخیری 6 ماهه، اکنون که نوبت اجرای مرحله دوم رتبه‌بندی رسیده است از سخنان فانی و مدیرانش این گونه استنباط می‌شود که وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجرای فاز دوم برای همه واجدین شرایط نیست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندی در سال ۹۶ محقق خواهد شد.
از سخنان مسئولان آموزش‌وپرورش می‌توان این‌چنین نتیجه گرفت که آنچه «اجرای فاز دوم رتبه‌بندی معلمان» خوانده می‌شود، ظاهراً بر اساس همان شیوه ارزشیابی قبلی برای معلمانی است که به دلیل کسب حد نصاب ۶ سال خدمت آموزشی مشمول این طرح شده‌اند.
به گفته محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش، قرار است در مرحله دوم رتبه‌بندی، بخشی از نظام سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان اجرایی شود. براساس این طرح با افزایش شایستگی‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان در دو بخش شایستگی‌های عمومی‌و مهارتی، رتبه و درجه معلمانی که شرایط لازم را از حیث سنوات خدمت و مدرک تحصیلی احراز کنند افزایش پیدا کرده و مشمول افزایش درصدی از فوق‌العاده شغل می‌شوند که تعداد واجدین رتبه‌بندی در سال جاری کمتر از 200 هزار نفر خواهد بود.
در حالی که اجرای فاز دوم طرح رتبه‌بندی در‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزئیات اجرای فاز دوم این طرح و نحوه ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌ای در خصوص نحوه اجرای مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نیست تعداد واجدین رتبه‌بندی در سال جاری براساس کدام سند و مدرک به دست آمده است!
به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات مبهم و غیرشفاف مسئولان امر، اجرای این طرح بدون یال و کوپال فقط التیام بخش پاره‌ای از مشکلات عدیده معلمان خواهد بود. اجرای ناقص طرح رتبه‌بندی به خاطر ضعف برنامه‌ریزی، بی‌تدبیری وزارت نشینان و
محدود بودن به عده‌ای محکوم به شکست خواهد بود.
مطمئناً چنین رویکردی به آموزش‌وپرورش در بلند‌مدت اثرات مخربی بر جامعه بزرگ فرهنگیان و انگیزه آنان در پی خواهد داشت.
حال سوال اساسی فرهنگیان این است که مقصر عدم برنامه‌ریزی درست و عدم آمادگی وزارتخانه و دولت برای اجرای بدون قیدو‌شرط مرحله دوم رتبه‌بندی کیست؟
چرا اکنون که زمان اجرای فاز دوم رتبه‌بندی فرا رسیده است فانی و همکارانش با حرف‌های ضدو‌نقیض به بهانه عدم توانایی مالی، اجرای کامل طرح رتبه‌بندی معلمان را به سال 96 حواله می‌دهند؟
آیا ناتوانی آموزش و پرورش، بار دیگر معلمان را در اراده دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات‌شان دچار تردید نخواهد کرد؟
آیا دولتمردان به نتیجه بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌های آشکاری که در حق فرهنگیان شاغل و بازنشسته دانسته یا ندانسته اعمال می‌شود آگاه نیستد؟
طرح رتبه‌بندی معلمان در حالی وارد دومین سال اجرای خود می‌شود که مسئولان آموزش‌وپرورش با وعده‌های سر خرمن سعی در فرار به جلو در رسیدگی به مشکلات این قشر دارند.
به نظر می‌رسد اجرای فاز دوم «طرح به اصطلاح رتبه‌بندی معلمان» صرفاً یک بازی رسانه‌ای برای وزیر و دولت یازدهم است. اما دولتیان باید بدانند که دولت‌ها در نتیجه انتخابات به وجود می‌آیند و دوران
وعده وعیدهای بی‌سرانجام به سرآمده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام