کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 12 تیر 1399   Thursday 2 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 مهر 1395

صفحه خبر: اجتماعی

یک مخزن بزرگ مشکی و یک مخزن بزرگ آبی! اینها قرار بود به مدد جداسازی زباله‌های تر و خشک بیایند یعنی شهروندان در مواجهه با آنها زباله‌های خشک خود را در مخزن آبی و زباله‌های تر خویش را در مخزن مشکی بریزند. متاسفانه این طرح افاقه نکرد و پس از مدتی هر دو مخزن، انبار توامان زباله‌های تر و خشک شدند. اینکه چرا طرح فوق که انصافا طرح خوبی هم بود به اندازه مورد انتظار جواب نداد به دلایل زیادی ارتباط دارد، اما یکی از مهم‌ترین علت‌های شکست خوردن طرح این بود که شهرداری آموزش اخلاق و رفتار شهروندان را در آن هنگام که در جلو مخازن سبز می‌شدند و نه قبل از آن مورد توجه قرار داده بود.
به عبارت دیگر شهرداری انتظار داشت که مردم آموزش دیده یا فاقد آموزش (با فرض اینکه خودشان می‌دانند چه باید بکنند) با دو کیسه یا دو سطل حاوی زباله (یکی تر و دیگری خشک) از خانه خارج شده و در برخورد با مخازن، از یکی از آنها برای دفع زباله‌تر و از دیگری برای قراردادن زباله خشک استفاده کنند. درست است که بازیافت زباله حتی برای اهالی کشورهای متمدن و پیشرفته کار آسانی به حساب نمی‌آید، اما اینکه بخواهیم کارهای ساده را هم برای مردم سخت کنیم و به زبان خودمان از هموطنانمان تقاضا کنیم که لقمه را پس از چرخاندن از پس سر، وارد دهان نمایند هم از آن کارهاست. متاسفانه بسیاری از خانوارهای ایرانی در این گمان اشتباه به سر می‌برند که زباله، زباله است و تر و خشکش هم فرقی ندارد. این یکسان سازی ذهنی نه تنها موجب می‌شود زباله‌های تر و خشک جای یکسانی را در منازل اشغال کرده و مثلا سر از زیر سینک دربیاورند، باعث می‌شود قد و قواره سطل‌های نگهدارنده زباله‌های تر و خشک هم با هم مو نزند. واقعیت این است که تنها زباله تر است که به دلیل بد منظره و بد بو بودن بهتر است ضمن قرار گرفتن در سطل درب‌دار، در جایی دور از دید مثل زیر سینک ظرفشویی آشپزخانه قرار گیرد از طرف دیگر دوموضوع یاد شده (بد منظره و بدبو بودن) باعث می‌شود تنها زباله تر نیاز به خروج روزانه از منزل داشته باشد.
خانوارهایی که زباله‌های تر و خشک خود را جداسازی می‌کنند عموما این امر را با استفاده از دو سطل هم شکل و هم اندازه انجام می‌دهند و این کار چیزی است که کار بازیافت را برای ایشان سخت و مشکل می‌سازد. برخلاف تصور زباله‌دان‌های تر و خشک بهتر است که هم اندازه نباشند، زیرا در حالی که همچنان که بیان شد زباله تر باید روزانه از منزل خارج شود، زباله‌های خشک را می‌توان بر مبنای نیاز و صلاحدید هفته‌ای یک یا دو بار از منزل خارج کرد. این امر باعث می‌شود که سطل‌های نگهداری زباله‌های خشک دست کم سه، چهار برابر سطل‌های دربرگیرنده زباله‌های تر حجم داشته باشند. خوبی و حسن چنین اندازه‌گذاری‌های درست این است که خانوارها نیازمند این نیستند که هر روز زباله‌های تر و خشک را با هم از خانه خارج کنند و این "مهم" تنها با وقوع یک تا دو روز در هفته، کار را برای خانوارهای علاقه‌مند به جداسازی بسیار آسان‌تر خواهد کرد.
با این حساب شهرداری کاملا می‌تواند جمع‌آوری زباله را به سبک و سیاق سابق پیگیری کرده و روی مشارکت شهروندان "موش زده" حسابی ویژه باز کند. به شرط آنکه در این پیگیری شهروندان را مطمئن کند که کار بازیافت و جداسازی زباله‌های تر و خشک از مبدا آن اندازه هم که فکر می‌کنند طاقت فرسا و مشکل نیست!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام