کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 شهریور 1395

صفحه خبر: صفحه یک

در خرداد 92 مردم خسته از افراط‌ و تفریط، تورم ۴۰ درصدی، رشد منفی اقتصادی و شعار زدگی تصمیم گرفتند برای بازگرداندن اعتدال‌ به کشور، کلید پاستور را به روحانی بسپارند. مردم با رای به روحانی نشان دادند که دولت دهم عملکرد نامطلوبی در عرصه سیاست داخلی و خارجی داشته است. وعده های روحانی حول موضوعاتی همچون پرونده هسته‌ای، مهار تورم، حل مشکل بیکاری، رشد اقتصادی و کاهش تنش های سیاسی بود.
اگرچه فضای سیاسی فعلی کشور متاثر از عملکرد دولت احمدی‌نژاد و بعضی از اقدامات مثبت دولت یازدهم به ویژه به سرانجام رساندن مسئله برجام هنوز به نفع روحانی است، اما نگاهی دقیق به عملکرد دولت تدبیر ‌و امید مشخص خواهد کرد که مهم‌ترین چالش‌های روحانی برای تصاحب دولت دوازدهم چه خواهد بود. روحانی با چالش‌هایی جدی در سیاست داخلی، مسائل فرهنگی و مهمتر از همه، اقتصاد مواجه است. علیرغم موفقیت‌های چشمگیر روحانی در حوزه سیاست خارجی خصوصاً در مذاکرات هسته‌ای، در سیاست داخلی و مسائل فرهنگی موفقیت قابل توجهی در مهار مشکلات و مسائل ایجاد شدهبه دست نیاورد. عدم توانایی دولت یازدهمدر محدود کردن و مهار برخی اقدامات نهادهای خارج از کنترل دولت باعث ناخوشنودی و ناکارآمدی دولت در بخشی از افکار عمومی شده است. روحانی باید ابتدا مشکلات داخلی را حل نماید و اراده‌ای محکم برای تحکیم دموکراسی، حاکمیت قانون و مبارزه با فساد داشته باشد.اگرچه روحانی و مردان اقتصادی‌اش توانستند با مهار تورم فلج کننده، رشد منفی اقتصادی را متوقف کنند، اما مهم‌ترین چالش روحانی و پاشنه آشیل انتقادات به دولت یازدهم، مشکلات اقتصادی و عدم خروج از بحران است. به‌رغم امید‌هایی که در آغاز دولت حسن روحانی با توجه به ظرفیت‌های تیم اقتصادی آن شکل گرفته بود، تیم اقتصادی روحانی نتوانست انتظارات اقتصادی مردم را تامین کند که این زمینه مناسبی برای انتقاد از دولت و ناکارآمد نشان دادن دستاوردهای اقتصادی دولت خواهد بود.اقتصاد کشور در سال 93 رشد مثبتی داشت، اما در سال 94 عملاً دچار رکود و سکون گردید. با کاهش قیمت نفت در سال 95 رشد اقتصادی کمتر از حد انتظار خواهد بود و در چشم انداز آینده (زمان باقی مانده تا انتخابات96) احتمال کمی وجود دارد که اقتصاد کشور در وضعیت مناسبی قرار گیرد.هرچند اقشار آگاه جامعه، این نکته را می دانند که روند لغو تحریم‌های هسته‌ای و پروسه عادی شدن وضعیت بسیار زمان‌بر است، اما بسیاری از مردم به ویژه طبقات کم‌درآمد جامعه بر این ظرائف واقف نبوده و برداشته شدن تحریم‌ها را مصادف با ارزانی و فراوانی فوری می‌دانند که این چالش بسیار جدی روحانی و منتقدانش در انتخابات 96 خواهد بود. بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند بخشی از ضعف‌های اقتصادی دولت یازدهم بدلیل تمرکز بیش از حد بر مذاکرات هسته‌ای می‌باشد. به نظر می‌رسد تیم اقتصادی دولت تمام برنامه‌های خود را پیرامون لغو تحریم‌ها و آزادشدن منابع ناشی از آن متمرکز کرده است. اگرچه اکثر کارشناسان و ناظران‌ سیاسی معتقدند که در مورد توافق ‌اتمی بهترین و درست‌ترین تصمیم اتخاذ شده است، اما دلواپسان در تلاشند تا فایده برجام را برای مردم و کشور زیر سوال ببرند و...از پسرفت توافق هسته‌ای برای ناکارآمد نشان دادن دولت استفاده کنند. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی محافظه‌کاران و مخالفان توافق‌اتمی با مطرح کردن ادامه فشارها و تحریم‌های آمریکا، مصادره 2 میلیارد دلاری اموال ایران، رجزخوانی کنگره و کاندیداهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا علیه ایران در حال تقویت مواضع خود برای فتح پاستور هستند.
نزدیک به چند ماه به برگزاری انتخابات 96 مانده و دولت روحانی هنوز استراتژی مشخصی برای برخورد با فضاسازی‌ها و بحران آفرینی‌های محافظه‌کاران ندارد. روحانی باید بداند که برخی دلواپسان ناجوانمردانه با جنجال‌های پوچ سیاسی به دنبال ایجاد بن‌بست و ماجراآفرینی در انتخابات آتی هستند و می‌خواهند با از بین بردن اعتماد مردم به دولت یازدهم فرصت انتخاب دوباره را از دولت اعتدال بگیرند.
روحانی و مشاورانش باید آگاه باشند که در آینده احتمال آن می‌رود که اوضاع در عرصه سیاسی کشور آشفته‌تر گردد. روحانی قبل از هر چیز نیازمند آن است تا نسبت خود را با اطرافیانش باز تعریف نماید. دولت اعتدال دشمنان زیادی دارد، از دشمنانی که در دور و بر دولتمردان یازدهم به عنوان دوست ظاهر می‌شوند گرفته، تا مخالفین که کمر به سرنگونی این دولت بسته‌اند. دولت روحانی دستگاه اطلاع‌رسانی فعال و قوی ندارد تا هم موفقیت‌های دولت در عرصه‌های بین‌المللی، اقتصادی و داخلی را به اطلاع عموم رساند و هم بتواند در مقابل اتهام‌زنی و فضاسازی‌های رقیب از خود و عملکردش دفاع کند.در چشم‌انداز نه‌چندان روشن انتخابات آینده، روحانی فرصت کافی ندارد تا درگیر حاشیه‌سازی‌های رقیبان گردد. دولت باید در ماه‌های باقیمانده تا انتخابات 96 با استفاده از فضای دوران پساتحریم برای ترمیم اقتصاد و ایجاد تغییرات محسوس در زندگی اقتصادی مردمتلاش کند. مهم‌ترین هدف دولت در روزهای پیش‌رو باید ایجاد امید در مردم باشد. دولت باید کاری کند که مردم امیدوار به آینده شوند و احساس کنند که روحانی می‌تواند در دور دوم ریاست‌ جمهوری خود تحولات اساسی در حوزه اقتصاد ولو دیگرحوزه‌ها ایجاد کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام