کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 شهریور 1395

صفحه خبر: صفحه یک

هرچه به انتخابات 96 نزدیک تر می شویم، زمزمه‌های یک دوره‌ای بودن دولت حسن روحانی بیشتر به گوش می‌رسد. تلاش دلواپسان و محافظه کاران برای القاء این تفکر به بدنه جامعه که حسن روحانی به دلیل ناتوانی در عمل به وعده‌هایش، پایگاه رای خود را از دست داده و شانسی برای انتخابات سال ۹۶ ندارد
هر روز بیشتر می شود. اما سوال اساسی این‌است «آیا مردم در سال 96، با رای خود یکبار دیگر سرنوشت خود را باز به دست روحانی می سپارند یا راه دیگری برمی‌گزینند؟!»
دولت به پایان یک دوره چهار ساله نزدیک می شود
و در پایان همین دوره، مردم باید به عملکرد دولت نمره دهند. حسن روحانی، دولت یازدهم را در شرایطی از محمود احمدی‌نژاد تحویل گرفت که برای دو سال پیاپی رشد اقتصادی کشور منفی بود و صادرات نفت به موجب تحریم‌های بین‌المللی بسیار کاهش یافته بود. تورم شتاب فزاینده‌ای به خود گرفته بود و روابط با کشورهای اروپایی و خصوصاٌ کشورهای عربی خاورمیانه بخاطر سیاست‌های ناصحیح دولت دهم متشنج شده بود. با همه این اوصاف انتخاب حسن روحانی با شعار اعتدال، دوران جدیدی در زمینه مدیریت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران بوجود آورد.
اگرچه بسیاری از سیاسیون و نخبگان معتقدند که روحانی به احتمال زیاد، دور بعد هم رییس جمهور خواهد بود، اما نباید فراموش کرد
اصول گرایان و دلواپسانی که در خرداد 92 قوه مجریه را از دست دادند، تمام تلاشان را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی و یک دوره ای کردن انتخاب آقای روحانی بکار خواهند بست. با نگاهی دقیق به کارنامه روحانی می توان گفت که او نیز همانند روسای جمهور قبلی، برای بار دوم رئیس جمهور خواهد شد یا خیر؟
به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و تحلیلگران، دولت اعتدال با همه فراز و فرودش روی هم رفته در مسیر درستی در حال حرکت است. اما برای بررسی درستی این موضوع نیاز است تا عملکرد سیاسی و اقتصادی دولت یازدهم به عنوان شاخصه‌های اصلی سنجش موفقیت یا ناکارآمدی دولت مورد بررسی قرار گیرند، چرا که روحانی در 24 خرداد 1392 با وعده حل مشکلات اقتصادی و ایجاد تغییرات سازنده در سیاست خارجی به پیروزی رسید.
حوزه اقتصادی: بخشی از مشکلات اقتصادی جاری دولت یازدهم، ریشه در سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی دولت قبل دارد. روحانی و تیم اقتصادی‌اش توانستند با مهار تورم، رشد منفی اقتصادی را متوقف کنند. بررسی کارنامه اقتصادی روحانی نشان می‌دهد، دولت در شاخص‌هایی چون کنترل نقدینگی، بهبود وضعیت تولید و افزایش رشد اقتصادی موفق عمل کرده و سیاست‌های دولت برای خروج از رکود و کاهش تورم موفقیت آمیز بوده است.
حوزه سیاسی: موفق ترین جنبه عملکرد دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی و روابط
بین الملل می باشد. روحانی با شعار تحقق آزادیهای مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی توانست شکست سختی به رقبای انتخاباتی خود در سال 92 تحمیل کند.
روحانی در تمام مدت بارها بر پایبندیش به آزادیهای فردی و اجتماعی تاکید کرده و با تمام توان در جهت رفع موانع سیاسی و تحقق آزادیهای موجود در قانون اساسی و قوانین مدنی کوشیده است.
با روی کار آمدن روحانی، مردم به حل مشکلات اقتصادی و بازگشت دولت به مسیر اعتدال امیدوار شدند. هدف اصلی دولت در این مدت باقی مانده باید رفع مشکلات اقتصادی، کنترل تورم، تنظیم بازار و از بین بردن رکود اقتصادی باشد. آنچه این روزها بیشتر ذهن مردم را درگیر خود کرده و شاید نقطه ضعف دولت محسوب شده و نیاز به تغییر جدی دارد، فضای اقتصادی است. اکثریت رای دهندگان به دولت اعتدال می‌پذیرند که تاثیرات مثبت توافق هسته‌ای درازمدت خواهد بود، اما واقعیت غیر قابل انکار این است‌که بخشی از اقتصاد به برجام مربوط می‌شود و بخش دیگری نیاز به بکارگیری سیاست‌های درست اقتصادی برای برون رفت از شرایط نامطلوب کنونی است.
یکی از مهمترین ضعف‌های دولت یازدهم، ضعف اطلاع رسانی است. دولت تدبیروامید نخواست یا نتوانست در حوزه عمومی به هجمه‌ها و انگ‌هایی که به آن متهم می شود به صورت شفاف و ریشه ای پاسخ دهد. اگر دولت از روابط عمومی قوی برخوردار بود می‌توانست با تبیین تلاش‌ها و دستاوردهایش پاسخ منتقدان سیاست‌های اعتدالی‌اش
را با تدبیر داده و از اعمال فشارهای
پشت پرده علیه دولت و دولتمردان جلوگیری کند.
دولت باید درباره عملکردش، دستاوردهای استراتژیک برجام، چگونگی مهار تورم و دیگر اقداماتی که انجام داده است برای مردم توضیح دهد. مهمترین دغدغه روحانی در سال آخر دولت یازدهم باید تلاش برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی باشد و در غیر این صورت دلواپسان در شکست دولت موفق خواهند شد.
و کلام آخر اینکه هنوز می توان به روحانی امید بست، چرا که رویکرد کلی دولت اعتدال، رویکرد منطقی، کارشناسانه و عملگرایانه بوده است و هنوز بسیاری از مشکلات کشور را می‌توان با کلید تدبیر روحانی باز نمود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام