کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 تیر 1398   Saturday 20 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 شهریور 1395

صفحه خبر: اجتماعی

مسئولان مختلف در حال فضا سازی درباره اجرای این طرح هستند اما کارشناسان آن را همراه با مخاطرات زیست محیطی برای طبیعت بکر آن منطقه می‌دانند.
در این بین بیشتر فشارها متوجه سازمان حفاظت از محیط زیست است و همه در انتظار واکنش و نظر نهایی این سازمان درباره طرح گردشگری آشوراده هستند
آفتاب یزد-گروه اجتماعی: موضوع طرح گردشگری آشوراده قرار نیست به زودی ختم شود. هربار با اظهارنظر یک مقام مسئول درگیر در این حوزه، آشوراده به سر خط خبرها برمی گردد. طرح گردشگری آشوراده مصوبه هیئت دولت را دارد و عده‌ای در تلاش هستند تا آن را به سرعت اجرایی کنند. در آن سو اما کارشناسان و انجمن‌ها‌ی مردم نهاد محیط‌زیستی مخالف اجرای این طرح هستند. ابتدای این هفته واکنش مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این موضوع و نقل جالبش درباره مناطق حفاظت شده که نه خود خورم نه کس دهم، موضوع آشوراده را دوباره سرزبان‌ها‌ انداخت. حالا دوباره مسئولان مختلف در حال
فضا سازی درباره اجرای این طرح هستند و کارشناسان همچنان اجرای آن را همراه با مخاطرات زیست محیطی برای طبیعت بکر آن منطقه می‌دانند. در این بین بیشتر فشارها متوجه سازمان حفاظت از محیط‌زیست است و همه در انتظار واکنش و نظر نهایی این سازمان درباره طرح گردشگری آشوراده هستند.
آشوراده، اثر تاریخی نیست
اسماعیل کهرم، کارشناس پیشکسوت محیط‌زیست در واکنش به اظهارنظر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به آفتاب‌یزد،‌ می‌گوید: «مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یک اشتباه فاحش دارند.
آنها آشوراده و میانکاله را هم مثل یک اثر تاریخی می‌بینند. این منطقه یک اثر تاریخی نیست. میانکاله و آشوراده زنده است. اجزای زنده گیاهی و حیوانی دارد و نوع نگاه به آن باید متفاوت باشد.»
او به نوع نگاه‌ها‌ی متفاوت بین این میراث فرهنگی و طبیعی اشاره می‌کند و می‌گوید: «سازمان میراث فرهنگی بخشی از قدیمی ترین آثار تاریخی دنیا را در اختیار دارد. آثاری مثل بیستون که یونسکو آن را با افتخار در فهرست خود ثبت کرد و گفت باقی کشورها باید افتخار کنند که اثری از آنها ثبت شود، اما ما با افتخار بیستون را ثبت کردیم. این آثار را می‌توان با اقدامات حفاظتی مشخصی سالیان سال حفظ کرد، اما آشوراده و میانکاله که اثر تاریخی نیست و در دسترس بدون کنترل قرار بگیرد از بین خواهد رفت.»
معضلات گردشگری برای آشوراده
کهرم درباره معضلات چنین طرحی در منطقه آشوراده، می‌گوید:‌ «آشوراده را باید دروازه میانکاله بدانیم. حضور بی حساب گردشگر در این منطقه باعث لگدمال شدن و ایجاد عارضه ترمپلینگ خواهند شد و نمونه‌ها‌ی گیاهی منطقه را از بین خواهد برد. تالاب‌ها‌ خشک خواهد شد و انارهای خاص این منطقه ریشه کن می‌شوند. گرازها از بین خواهند رفت و دراج‌ها‌ کوچ خواهند کرد.»
او با اشاره به گردشگری شدن منطقه می‌گوید: «گردشگری که شبی 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان برای اقامت در این منطقه بدهد که نمی‌رود هتل و امکانات گردشگری را ببیند. گردشگر می‌رود داخل طبیعت بکر منطقه. مدتی بعد تفنگ دست خواهد گرفت. سوار قایق خواهد شد و این‌ها‌ باعث اضمحلال و از بین رفتن این منطقه می‌شود.»
کهرم با اشاره به آینده این طرح می‌گوید: «سی سال بعد که طبیعت منطقه از بین رفت از این طرح فقط ساختمان‌ها‌ی زنگبار گرفته باقی می‌ماند که دیگر کسی به آنجا نخواهد رفت.»
استفاده پایدار از محیط زیست
کهرم درباره اظهار نظر مسعود سلطانی فر نیز می‌گوید: «ما هیچ وقت نگفتیم نه خود خوریم نه کس دهیم. استفاده از منطقه باید پایدار باشد و این را سازمان محیط زیست مشخص خواهد کرد. اینطور نیست که اجازه داده شود درها باز و اتوبوس اتوبوس گردشگر وارد منطقه شود.»
کهرم با اشاره به نظرات پیشین خود، می‌گوید: «قبلا هم گفته بودم که سازمان حفاظت محیط زیست، این موضوع را به سازمان میراث فرهنگی باخته است. سازمان میراث فرهنگی به دنبال درآمدزایی از این منطقه است و فشار می‌آورد.»
این کارشناس محیط زیست درباره علت فشارهایی که دولت برای اجرای این طرح می‌آورد، می‌گوید: «آقایی در منطقه از رئیس جمهور حمایت کرده است و حالا به دنبال اجرایی کردن این طرح هستند و فشار می‌آورند.»
کهرم با اشاره به نظراتی که کارشناسان محیط زیست در این باره دارند، می‌گوید:‌ «اجرا که دست دولت است، اما ما وظیفه داریم خطرات آن را گوشزد کنیم. می‌گوییم که خطر دارد و امیدواریم که مسئولان گوش کنند. فرداها افکار عمومی از ما انتظار دارد که چرا نگفتید که چنین می‌شود.»
تلاش‌های ادامه دار برای طرح گردشگری
در حالی که با اظهار نظر سلطانی فر، موضوع آشوراده دوباره به سوژه اظهار نظرها تبدیل شده که استاندار گلستان نیز دیروز به آن اشاره کرده و آن را راهکار توسعه پایدار گلستان دانسته است:‌« اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده به عنوان یکی از مصوبات سفر هیئت دولت به گلستان، مطالبه جدی مردم و یکی از راهکارهای رسیدن استان به توسعه پایدار است.»
حسن صادقلو روز سه شنبه در گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها‌ی کشور در گرگان، اظهار کرد: «مطالعات اجرای این طرح با رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی به پایان رسیده است و هم اینک چشم انتظار اقدامات عملی دولت در آغاز عملیات اجرایی آن هستیم. اگر چه برخی سازمان‌ها‌ی مردم نهاد با مطالب غیرعلمی می‌خواهند مانع اجرای این طرح به بهانه تخریب محیط زیست شوند، اما این اعتراضات غیرعلمی بوده و فاقد توجیه کارشناسانه است.»
استاندار گلستان افزود: «اجرای این گونه طرح‌ها‌ در دنیا و در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته با رعایت همه جوانب و قوانین مرتبط با حفظ محیط زیست، امری عادی بوده و لازم است با الگوبرداری از آن ، رسیدن به توسعه را فدای هیاهوهای کاذب نکنیم. یکی از آسیب‌ها‌ی جدی عرصه‌ها‌ی منابع طبیعی و محیط زیست کشور، تخریب بی رویه جنگل‌ها‌ در نتیجه استفاده از ناوگان‌ها‌ی بهره برداری قدیمی است که بهتر بود تا زمان اصلاح این مشکل ، بهره برداری از جنگل‌ها‌ی شمال کشور متوقف شود. »
او اجرای جاده کنار گذر پارک ملی گلستان را یک ضرورت مهم در جلوگیری از نابودی این عرصه مهم و ارزشمند طبیعی دانست و گفت: «با هماهنگی و همراهی وزیر راه و شهرسازی، اجرای این طرح در مرحله برگزاری مناقصه است که امیدواریم در آینده نزدیک ، شاهد آغاز عملیات ساخت آن باشیم. »
زخم طرح گردشگری آشوراده دوباره زبان باز کرده و عده‌ای در آستانه سال آخر دولت روحانی و هفته دولت در تلاش برای تعیین تکلیف نهایی این طرح هستند. طرحی که در صورت اجرا، کارشناسان آن را دارای تبعات زیست محیطی فراوانی می‌دانند که منطقه را تهدید خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام