کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 26 تیر 1398   Wednesday 17 July 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 شهریور 1395

صفحه خبر: سیاسی

بین این عبارت نقل شده از سوی وزیر دفاع که مدعی است: «پشت اعلام این خبر نوعی خودنمایی و بی‌معرفتی بوده است» و آن عبارت بابک تقوایی که صراحتا بیان می دارد: «علی‌رغم تعهد سخت و سفت مسکو؛ علت انتشار این تصاویر استفاده«تبلیغاتی» روس‌ها بوده است و لاغیر» نوعی رفتارهای آزاردهنده خودنمایی می کند که طرف ایرانی باید با گرویی‌های بیشتری پای این تعهد مهر تایید می زد
آفتاب یزد-رضا بردستانی: سخنگوی وزارت امور خارجه پس از به راه افتادن مجادله‌های کلامی و اعتراض های پی در پی مجلس‌نشینان، می‌گوید: «درباره روسیه هم تفاهم بود که طرفین بعد از عملیات اطلاع رسانی کنند که انجام گرفت. روسیه نه در ایران پایگاه دارد و نه مستقر شده است. موضوعی بود که انجام و عجالتا پایان گرفت.» و اما عبارت «عجالتا»! گمانه‌زنی‌هایی را به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
شروع ماجرا
26 مرداد 1395 یعنی یک هفته قبل «المصدرنیوز» (سایتی خبری که لیث عبدالفاضل، کارشناس اقتصاد و امور خاورنزدیک در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد و به پنج زبان انگلیسی، عربی، روسی، اسپانیایی و ترکی منتشر می‌شود) با انتشار عکسی از یک بمب افکن روسی مدعی شد که مسکو
برای حمله به مواضع گروه تروریستی داعش از فرودگاه نوژه (واقع در همدان) استفاده
می کند. بعدها این سایت مدعی شده بود که تصاویر منتشر شده خود را از«منابع» ایرانی
دریافت کرده است که در همین رابطه بابک تقوایی، پژوهشگر دفاعی و نویسنده سه کتاب درباره نیروی هوایی ایران؛ نیروی هوایی مدرن ایران، ببرهای ایرانی در جنگ، سلحشوران صحرا، که با پایگاه نوژه آشنایی دارد علت انتشار این تصاویر را استفاده«تبلیغاتی» روس‌ها می‌داند و معتقد است: با اینکه «نیروی هوایی روسیه متعهد شده بود که هیچ عکس یا فیلمی از محوطه پایگاه سوم شکاری تهیه نکند» اما چنین تصاویری تهیه و منتشر و موجب «خشم» نیروی هوایی ایران شده است، اما بابک تقوایی معتقد است:«قوانین سفت و سخت حفاظت اطلاعات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اجازه ورود دوربین به پایگاه هایش یا استفاده از آنها را نمی‌دهد و از طرف دیگر نبود امکان فنی(دوربین مناسب) و دانش تخصصی برای گرفتن عکس‌های نظامی در پایگاه نوژه، احتمال اینکه این عکس‌ها را پرسنل ایرانی گرفته باشند کم می‌کند.»
همان روز یعنی 26 مرداد یک مقام نظامی آمریکا صراحتا اعلام می‌کند که از این موضوع کاخ سفید اطلاع داشته است، اما تنها گلایه‌اش این بود که باید زودتر باخبر می شده است. فردای آن روز (27 مرداد) چند نماینده مجلس از جمله فلاحت پیشه به ماجرای حضور نظامی روس ها در پایگاه هوایی نوژه واکنش نشان داده، معترض می‌شوند و این حضور را به منزله نادیده انگاشتن نص صریح قوانین حاکم بر نظام جمهوری اسلامی از جمله قانون اساسی می‌دانند که علی لاریجانی، مختصر و مفید پاسخ آن اعتراضات را می دهد. در یک پاسخگویی و واکنش دیرهنگام بالاخره بروجردی حضور نظامی روس‌ها را مصوبه شورای عالی امنیت ملی معرفی می‌کند که این مسئله نیز نمی تواند نمایندگان معترض را متقاعد کند و ماجرای نامه 20 نماینده به منظور پیگیری ماجرا، روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد، اما واکنش نه چندان جالب دهقان که گفته بود حضور روس‌ها در پایگاه هوایی نوژه «ربطی به مجلس» ندارد! دامنه این واکنش ها را به رسانه‌ها و روزنامه‌ها منتقل کرد.
بین این عبارت نقل شده از سوی وزیر دفاع که مدعی است: «پشت اعلام این خبر نوعی خودنمایی و بی‌معرفتی بوده است» و آن عبارت بابک تقوایی که صراحتا بیان می دارد: «علی‌رغم تعهد سخت و سفت مسکو؛ علت انتشار این تصاویر استفاده«تبلیغاتی» روس‌ها بوده است و لاغیر» نوعی رفتارهای آزاردهنده خودنمایی می کند که طرف ایرانی باید با گرویی‌های بیشتری پای این تعهد مهر تایید می زد.
اطلاع رسانی یا اتخاذ تدابیری پیشگیرانه!؟
ایران کشوری است مستقل با مجموعه قوانینی مشخص، پس در این باره که می تواند بر اساس نیازمندی ها و سیاست های موقت یا دائم! مصلحت اندیشانه، راهبری یا حتی استراتژیک، تصمیماتی اتخاذ کند که اهداف، برنامه ها و منافع احتمالی خود را از کنار آن برآورده سازد کوچک ترین تردیدی وجود ندارد و اما دستگاه دیپلماسی، شورای عالی امنیت ملی، وزارت دفاع و دیگر منابع نزدیک به ماجرا در فقره اخیر خود را در معرض شدیدترین
هجمه های رسانه ای قرار دادند که در این میان اگر نبود آن موضع‌گیری تامل برانگیز (غیرمرتبط دانستن موضوع با مجلس!) شاید ابعاد حداقل داخلی این ماجرا چندان
حاشیه ساز نمی شد.
درز اخبار داخلی از منابع خارجی و بین المللی، اعلام رسمی ایالات متحده آمریکا مبنی بر باخبر بودن
از موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی
نوژه، انتشار تصاویری که مشخصا تایید می کند طرف روسی ـ بنا به هر دلیل ممکن ـ اقدام به انتشار آن کرده است و موجی از نگرانی‌ها، تردیدها، اعتراضات قانونی و رسانه ای حکایت از این موضوع دارد که منابع مرتبط داخلی در این فقره شاید ‌ساده انگارانه برخورد کرده‌اند، زیرا با مقایسه حجم انتشار اخبار حضور روسیه در خاک ایران در محافل بین المللی با رسانه های داخلی نشان از این مهم دارد که حداقل برای رسانه‌های خارجی و عمدتا بین‌المللی بی طرف! این مسئله پذیرفته شده و قابل هضم تر از رسانه‌ها و چهره‌های داخلی بوده است.
آغاز مبهم و پایانی تردید آمیز!
وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و مشخصا سخنگوی این وزارتخانه از پایان حضور روسیه خبر می دهد، این در حالی است که منابع روسی این تعطیلی را موقتی می دانند که عبارت«عجالتا» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را تفسیر می‌کند و اما تردیدهای آغازین اینک به ابهام هایی وسیع تر بدل شده است، زیرا گمانه‌زنی‌های چندگانه‌ای نشان می‌دهد، ضعف اطلاع‌رسانی و در دست نداشتن ابتکار عمل از سوی ایرانی ها! همچنان تبعاتی را به دنبال دارد که پایان ناپذیری این ماجرا را
به رخ می کشد.
گمانه‌زنی نخست
اعتراض برخی مجلس‌نشینان و برخی رسانه‌ها، طرفین قرارداد منعقده را متقاعد کرده است تا چندصباحی ماجرا را به سکوت بگذرانند و سپس این ماجرا در لفافه ای از ابهام و
عدم اطلاع رسانی ادامه پیدا کند! اگرچه تفسیر و
تحلیل های ارائه شده پیرامون اصل 146 و 176 قانون اساسی متفاوت است. آیا با توجه به اینکه برخی از نمایندگان مجلس، پیگیر هستند و حتی نامه‌ای نیز تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرده‌اند ادامه این همکاری دوجانبه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
گمانه زنی دوم
احتمالا طرف روسی فعلا، موقتا یا همان عجالتا! نیازی به پایگاه هوایی نوژه ندارد پس این پایان موقتی است و می تواند در یک بازه زمانی مشخص دیگر، آغازی دیگر نیز داشته باشد با این توضیح که نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است روسیه می تواند از پایگاه هوایی «اینجرلیک» نیز در صورت نیاز استفاده کند (خبرگزاری آناتولی، بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز شنبه در سخنانی تاکید کرد: روسیه احتمالا می‌تواند در صورت لزوم از پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در جنوب ترکیه استفاده کند.)
گمانه زنی سوم
از آن جایی که آمریکا پیشتر(27 مرداد) مدعی شده بود نقض احتمالی قطعنامه سازمان ملل را بررسی می‌کند این گمانه می تواند مطرح شود که فشارهای بین المللی بر روسیه همزمان با برخی تحرکات در شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه، مسکو را برای عدم استفاده از پایگاه هوایی نوژه که انتقادات شدید برخی کشورهای منطقه را به دنبال داشته، مجاب کند. از سویی دیگر اگرچه این گمانه ضعیف است، اما طرف ایرانی نیز در فضای ایجاد شده که در سایه عدم پایبندی روس ها به تعهداتشان به وجود آمده است شاید خواست‌هایی را مطرح کرده است که ادامه این ماجرا را عملا غیرممکن ساخته است. یک همکاری ساده و دوجانبه می توانست در سایه درایت، هوشمندی و شفافیت به جاهای بهتری ختم شود که اینک و از آن جایی که برخی منابع داخلی منفعلانه موضوع را پیگیری کرده اند، ادامه و قطع این همکاری ساده و دوجانبه به یک اندازه ابهام و حرف و حدیث به دنبال خواهد داشت در این میان نه «عجالتا» که«قطعا» نمی‌توان از برخی موضع‌گیری‌های غیرقابل قبول برخی مقامات مسئول به آسانی گذشت و نه از آن «عجالتا» مندرج در پاسخگویی آقای سخنگو!!!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام