کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 11 خرداد 1399   Sunday 31 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 شهریور 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد-زهرا رحیمی: سوادکوهی با اشاره به اینکه پزشکی رشته‌ای نیست که در آن کسی بخواهد از بیمار رنجشی به دل بگیرد، گفت : برای پزشک سلامت بیمار در اولویت قرار دارد و اگر هجمه‌ای علیه پزشکان رخ داده تاثیری بر نگاه این قشر فرهیخته نسبت به درمان بیماران ندارد.
دکتر علی امیر سوادکوهی، رئیس انجمن مراقبت‌ها‌ی ویژه ایران درحاشیه همایش مسئولیت اجتماعی و اخلاق پزشکی در گفتگو با آفتاب یزد ضمن تبریک روز پزشک به تمامی جامعه خدوم پزشکی، اظهار داشت : پزشکی رشته‌ای است که در آن سلامت بیمار بر هر چیزی ارجحیت دارد و اگر هتک حرمتی هم در حین روند درمان نسبت به پزشک رخ دهد باز هم پزشک با طیب خاطر به درمان بیمارش می‌پردازد، زیرا یکی از وظایف ذاتی او درمان بیمار و درک اوست .
وی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی خدوم است و تمام ذهنیتش رسیدگی به امور بیمار است، افزود: با این اوصاف نباید شرایطی فراهم شود که عده‌ای به راحتی نسبت به جامعه پزشکی گارد گرفته و سبب خدشه دار شدن روابط بیمار و پزشک شوند .
وی با بیان اینکه جامعه ما نیاز به بازنگری اخلاقی دارد، تصریح کرد : متاسفانه و با توجه به هجمه‌ها‌یی که اخیرا علیه جامعه پزشکی رخ داده باید گفت توهین کردن در جامعه بسیار راحت شده و افراد بدون دلایل علمی پزشکان را زیر سوال می‌برند و این در حالی است که اگر خطایی رخ داده نباید کل جامعه پزشکی را زیر سوال برد .
سوادکوهی اضافه کرد : جامعه باید از نظر اخلاقی بازسازی شود تا افراد یا گروه‌های خاص به راحتی زیر سوال نروند.
به گفته رئیس انجمن مراقبت‌ها‌ی ویژه ایران، پزشکان قشرخدوم و انتقاد پذیری هستند که قبل از هر کاری سلامت بیمار برای آنها مهم بوده و ارجحیت دارد و مسائل مالی در اولویت‌ها‌ی بعدی آنها قرار دارد .
جامعه پزشکی اخلاقیات را سرلوحه کار خود
قرار داده است
در ادامه این گفتگو دکتر سید حسین اردهالی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به اینکه کشور ما در تلاقی دو فرهنگ اسلامی و آریایی است، بیان داشت : نوع دوستی و کمک به همنوع اساس فرهنگ ایرانی و اسلامی است همان طور که در سوره مائده نجات جان انسان معادل نجات بشریت خوانده شده است .
وی افزود : براساس زیرساخت‌های اسلامی و ایرانی نکات مثبتی را از نظر اخلاقیات در کشور داریم که مد نظر جامعه پزشکی است و اگر برخی جاها کمتر این مساتل رعایت شده یا رسانه‌ها‌ برخی نکات را بزرگ جلوه داده اند نباید کل جامعه پزشکی را زیر سوال برد.
وی خاطرنشان کرد : جامعه پزشکی همواره به یاد دارد که مردم ایران از لحاظ دانش و فهم و فرهنگی که در آن رشد یافته‌اند یکی از بالاترین سطوح را در دنیا دارند و با وجود همه سختی‌ها‌ و مشقات جامعه پزشکی هیچ گاه مشکلی با بیمار یا همراهان وی ندارد و مانند قبل و با تمام توان به ارائه خدمات درمانی در چارچوب اخلاق ایرانی و اسلامی می‌پردازد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام