کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 خرداد 1399   Tuesday 26 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 خرداد 1394

صفحه خبر: اجتماعی

ملیحه سادات ذوالفقاری معاون اجرایی دبستان- تلویزیون می‌تواند عامل موثری در رشد و تحول سیستم‌های ارزشی و شکل دهنده رفتار باشد؛ ولی متاسفانه بسیاری از برنامه‌های تلویزیون مروج خشونت هستند. با تحقیق در مورد تاثیر برنامه‌های خشونت آمیز تلویزیون بر کودکان و نوجوانان معلوم شده است که آنها:
1-ترس از خشونت ندارند2-به تدریج می‌پذیرند که خشونت راهی برای حل مشکل است 3-به تقلید خشونت می‌پردازند 4-ناخودآگاه با شخصیت‌های خاصی چه قربانیان و چه قربانی‌کنندگان همانندسازی می‌کنند. لازم به ذکر است که همانندسازی، ناآگاهانه و بسیار خطرناک است ولی الگوبرداری آگاهانه است. مشاهده خشونت در برنامه‌های تلویزیونی باعث پرخاشگری در کودکان می‌شود. گاهی اوقات حتی دیدن یک برنامه خشونت آمیز می‌تواند پرخاشگری را افزایش دهد. کودکانی که مکررا نمایش‌هایی پر از خشونت را تماشا می‌کنند و از این کار منع هم نمی‌شوند، به احتمال زیاد به تقلید آنچه می‌بینند، می‌پردازند.اثر خشونت تلویزیونی ممکن است فورا در رفتار یا گفتار کودک نمودار شود و یا سالها بعد خود را نشان دهد. البته خشونت تلویزیونی تنها علت پرخاشگری یا رفتار خشونت آمیز نیست ولی از عوامل مهم تلقی می‌شود. والدین می‌توانند با استفاده از راههای پیشنهاد شده زیر کودکان خود را از خشونت مفرط تلویزیونی محافظت کنند.
-به برنامه‌هایی که کودکان می‌بینند توجه کنید و بعضی از آنها را همراه کودک خود ببینید. چنانچه کودک خود را به هنگام تماشای برنامه‌های خاص تلویزیونی همراهی کنید، می‌توانید سوال‌های او را بهتر برایش توضیح دهید و جلو کج فهمی او را بگیرید.
-زمان تماشای برنامه‌های تلویزیونی را محدود کنید. توجه داشته باشید که تلویزیون را نباید در اتاق خواب بچه‌ها قرار دهید. با این عمل خود باعث می‌شوید که کودک با اثرات منفی برنامه‌های خشونت آمیز تلویزیونی به خواب نرود؛ همچنین نظم ساعت خواب و بیداری او مختل نمی‌شود.
-به کودکان خود تذکر بدهید که اگرچه هنرپیشه حقیقتا مجروح نشده یا به قتل نرسیده است، لیکن این گونه خشونت‌ها در دنیای واقعی یا بسیار دردناک است یا منجر به مرگ می‌شود.
-هنگامی که برنامه‌های خشونت آمیز پخش می‌شود، یا کانال را عوض کنید یا تلویزیون را خاموش کنید. توضیح دهید که مشکل آن برنامه چیست و به گونه‌ای با منطق درخور فهم کودک، آسیب و ضرر موجود در آن برنامه را توضیح دهید تا میل کودک یا اصرار او برای تماشای این گونه برنامه‌ها کاهش یابد.
-در حضور بچه‌ها صحنه‌های خشونت آمیز را تایید نکنید و بگویید که بدترین شیوه برای حل یک مشکل، روش خشونت آمیز است.
-تاثیر همسن و سالان و دوستان و همکلاسی‌ها باید به حداقل برسد. به این منظور با والدین بچه‌های دیگر تماس بگیرید و در مورد نوع برنامه‌های تلویزیون و مدت زمان مناسب برای تماشای تلویزیون توافق کنید.والدین با استفاده از این روش‌ها می‌توانند اثر مخرب تلویزیون را در دیگر حیطه‌های زندگی از قبیل شکل‌گیری و قالب‌پذیری‌های جنسیتی یا نژادی پیشگیری کنند. مدت تماشای تلویزیون توسط کودکان، جدا از محتوای آن باید کم شود چون کودکان را از پرداختن به فعالیت‌های مفید دیگر از قبیل مطالعه، بازی با دوستان و رشد و پرورش علائق خود بازمی‌دارد.اگر والدین در امر محدود کردن کودکان خود مشکل دارند یا نگرانی‌هایی در باب چگونگی رفتار خود در مقابل واکنش‌های کودک نسبت به برنامه‌های تلویزیونی دارند، باید با یک روانشناس کودک و نوجوان مشاوره کنند و از رهنمودها و تجارب او برخوردار شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام