کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 تیر 1395

صفحه خبر: سیاسی

در دومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان حمله به سفارت عربستان عنوان شد
متهمان نازک‌نارنجی؛زندان برویم می‌میریم!
ناراحتیم که ما را در زندانی نگه داشتند که قبلا اغتشاشگران سال 88 روی دیوارهای آن یادگاری نوشته بودند
از آمریکا بگذریم از آل سعود نمی‌گذریم، البته از حمله به سفارتخانه پشیمانیم
پرچم عربستان را آتش نزدیم، فقط با آن عکس گرفتیم
چشمم به چند زونکن افتاد که با خود فکر کردم که شاید اطلاعاتی از آنها به دست بیاید که به نفع نظام باشد
رسیدگی به پرونده تعرض‌کنندگان به سفارت عربستان طی 2 جلسه پایان یافت، در این 2 جلسه به اتهامات 19 تن از 21 متهم پرونده رسیدگی شد. در ابتدای دومین جلسه قاضی دهقان با تذکر ماده 193، 194، 195، 354، 358 قانون آیین‌ دادرسی کیفری از متهمان درخواست کرد که اگر آدرس محل زندگی آن‌ها تغییر کرده است به آن‌ها اطلاع دهند، در ادامه قاضی از یکی از متهمان خواست که دفاعیات خود را در محضر دادگاه ارائه دهد. قاضی خطاب به متهم گفت: اتهام شما اخلال در امنیت عمومی‌به واسطه حضور در تجمع غیر‌قانونی مقابل سفارت عربستان بوده است.
به گزارش انتخاب به نقل از باشگاه خبرنگاران، وکیل متهم دلیل حضور موکلش مقابل سفارت عربستان را انگیزه انقلابی دانست و گفت: در کیفرخواست جمله عملکرد ضعیف و غیرمسئولانه نیروی انتظامی‌آمده است که نیاز می‌دانم قاضی در این خصوص توضیح دهد.
قاضی خطاب به وکیل پرونده گفت: ضرورتی برای توضیح نمی‌دانم.
وکیل م.الف: عربستان تاکنون شکایتی را ارائه نکرده است
در ادامه مصطفی شعبانی وکیل متهم م-الف با بیان اینکه موکلم مسئول موسسه فرهنگی... است که تاکنون 10 هزار جوان در آن آموزش دیده‌اند، گفت: این موسسه مقید به قانون است.
موکلم به اخلال در امنیت عمومی‌به واسطه تجمع محکوم شده که مشکلی در تجمع وجود نداشته است. از ابتدای انقلاب تجمع‌های زیادی انجام شده که بسیاری از آن‌ها خودجوش بوده‌اند و تعداد اندکی از آن‌ها دارای مجوز بوده‌اند، امروز شاهد هستیم که هر روزه تجمع‌های زیادی در مقابل مجلس و... برگزار می‌شود.
وی افزود: این حرکت‌های خودجوش در جامعه عرف شده‌اند و قبل از آن‌ نیز شاهد تجمع‌های زیادی جلوی سفارت عربستان و دانمارک بوده‌ایم، تمام افرادی که در این پرونده متهم شده‌اند اگر در زمان جنگ بودند حتما در جنگ حاضر می‌شدند چنانچه شاهد هستیم چند نفر از این افراد مدافع حرم در سوریه هستند و موکل بنده نیز از سوریه بازگشته است.
این وکیل در رابطه با تخریب اموال سفارت عربستان بیان داشت: طبق ماده 11 آیین دادرسی کیفری شاکی خصوصی سفارت عربستان است و صاحب اموال حساب می‌شود و باید عربستان از موکلم شکایت کند نه اینکه دادستانی شکایت را مطرح کند و تا جایی که می‌دانم عربستان نه در دادگاه‌های داخلی و نه در دادگاه‌های بین‌المللی شکایتی را مطرح نکرده است. وی افزود: موکلم زیر فشار اقرار کرده است...
این وکیل دادگستری در دفاع از موکلش گفت: ... موکلم فقط در 100 متری سفارت حضور داشته و به هیچ عنوان وارد سفارت نشده است.
قاضی پرونده خطاب به این وکیل گفت: صوتی از موکل شما وجود دارد که فردی از او درخواست می‌کند که هر چه سریعتر فیلم آتش‌سوزی داخل سفارت را ارسال کند.
وکیل متهم تاکید کرد: موکلم معلم است و وارد سفارت نشده است و تخریب اموال نمی‌تواند برای وی قابل انتصاب باشد به همین دلیل حکم برائت موکلم را از دادگاه خواستارم.
متهم دوم پرونده (س.ک) 25 ساله، دارو ساز
قاضی خطاب به متهم دوم پرونده (س.ک) 25 ساله، دارو ساز، مجرد، ساکن کرج گفت: اتهام شما مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اختلال در امنیت عمومی‌از طریق تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان است. درباره این اتهامات آخرین دفاعیات خود را بیان کنید.
متهم در دفاع از خود گفت: از طریق کانال‌های تلگرامی‌از تجمع اطلاع پیدا کردم و دلیل حضورم اعتراض به اعدام شیخ نمر بود و از غیرقانونی بودن تجمع اطلاع نداشتم.
وی افزود: بنده فقط تا پله‌های سفارت عربستان جلو رفتم و به هیچ وجه وارد سفارت نشدم. حتی زمانی که آتش سوزی شروع شده بود یک مامور آتش نشانی از من درخواست کمک کرد اما یکی از همکاران مامور آتش نشانی گفت به‌دلیل نداشتن ماسک نمی‌توانم وارد شوم.
این متهم ادامه داد: ما در این پرونده گوشت قربانی شده‌ایم. من به هیچ عنوان پرچم عربستان را آتش نزده‌ام و فقط با آن عکس گرفتم.
وی گفت: ما قصد داشتیم محل را ترک کنیم که... ‌اعلام کرد آیا تجمع شما فقط برای این چند دقیقه بود؟ که ما دوباره به محل بازگشتیم و
بعد از 10 دقیقه درهای سفارت باز شد.
به عنوان آخرین دفاعیات می‌گویم که من اتهام ورود به سفارت عربستان را قبول ندارم.
متهم (م.الف) 23 ساله، دبیر تربیتی
قاضی دهقان خطاب به متهم سوم (م.الف) 23ساله، دبیر تربیتی، مجرد، ساکن تهران گفت: اتهام شما اخلال در نظم عمومی‌از طریق تجمع غیرقانونی است درباره اتهام خود دفاعیات را انجام دهید.
متهم در دفاع از خود بیان داشت: از طریق اینستاگرام و دوستان از تجمع اطلاع پیدا کردم و قبل از آن هیچ ذهنیتی از تجمع‌ها نداشته‌ام و فکر می‌کردم با قرائت یک بیانیه همه چیز تمام می‌شود.
وی افزود: جلوی سفارت حاضر شدیم و شعارهایی علیه آل سعود دادیم. سپس دیواری از نیروی انتظامی‌جلوی ما ایجاد شد تا مانع ورود ما به سفارت شود... ما به راحتی از بین پلیس‌ها عبور می‌کردیم و حتی یک سنگ هم به طرف سفارت پرتاب نکردم.
قاضی خطاب به متهم گفت: قبلا اقرار کرده بودید که در تهیه مواد آتش زا مشارکت داشتید و گفته بودید فردی 20 لیتر بنزین تهیه کرده بود و شما در پر کردن شیشه‌ها کمک کرده‌اید.
متهم در دفاع از خود گفت: به هیچ عنوان در تهیه مواد آتش زا دخالت نداشته‌ام و اعترافات قبلی را قبول ندارم.
متهم سوم (م.م) 28 ساله شغل آزاد، ساکن قم
قاضی خطاب به این متهم گفت: اتهام شما اخلال در نظم عمومی‌از طریق جنجال و تجمع غیر قانونی بوده است، آخرین دفاعیات خود را در دادگاه بیان کنید.
متهم در دفاع از خود گفت: از طریق شبکه‌های تلگرامی‌‌از تجمع اطلاع پیدا کردم و به وسیله ماشین یکی از دوستان راهی سفارت عربستان شدیم و قصد من از این کار ابراز انزجار از آل‌سعود بود و نمی‌دانستم تجمع غیر قانونی است.
وی افزود: چیزی را تخریب نکرده‌ام حتی نتوانستم شعار دهم. موضوع از قبل پیش بینی شده بود قصد ما فقط پایین آوردن پرچم عربستان بود و بعد از آن محل را ترک کردیم. این متهم ادامه داد: از این بابت ناراحت هستم که ما را در زندانی
نگه داشتند که قبل از آن اختشاشگران سال 88 روی دیوارهای آن یادگاری نوشته بودند و من در سال 88 قصد داشتم این افراد را از کار اشتباه خود آگاه
کنم.
متهم چهارم، 20 ساله، کارگر، ساکن تهران
قاضی خطاب به این متهم گفت: اتهام شما اخلال در نظم عمومی‌از طریق جنجال و تجمع غیر قانونی بوده است، آخرین دفاعیات خود را در دادگاه بیان کنید.
متهم در دفاع از خود گفت: سن و سالی ندارم که بتوانم از خودم دفاع کنم از طریق شبکه‌های اجتماعی از تجمع مطلع شدم و قصد آسیب زدن نداشته‌ام و هیچ آسیبی هم به ساختمان سفارت وارد نکرده‌ام تنها قصدم اعتراض به اعدام شیخ نمر بود در تجمع چند نفر حضور داشتند که صورت‌های خود را پوشانده بودند و آنها مواد
آتش زا را پرتاب می‌کردند. از دادگاه تقاضا دارم که برای من حداقل حکم را صادر کند.
متهم پنجم (م.الف)، 31 ساله، متاهل
ساکن تهران
قاضی خطاب به این متهم گفت: اتهام شما اخلال در نظم عمومی‌و تخریب اموال سفارت عربستان از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی بوده است، آخرین دفاعیات خود را در دادگاه بیان کنید.
متهم در دفاع از خود گفت: حضور بنده به دلیل نزدیکی سفارت به محل زندگی‌ام بود جزو هیچ گروهی نبوده و تنها تماشاچی بوده‌ام ساعت دستگیری هم ساعت 2 و نیم نیمه شب بود نه تخریبی داشتم و نه کسی را می‌شناختم.
قاضی خطاب به این متهم گفت: شما در اقرارهای خود اسم تمام گروه‌ها را بیان کرده‌اید.
متهم در دفاع از خود گفت: دو هفته به عروسی‌ام مانده بود که دستگیر شدم من هیچ سابقه‌ای نداشتم و برای دفاع از خود هم از مقام اول کشور مایه نمی‌گذارم تا تبرئه شوم من تمام افرادی که اسم آنها آمده است نمی‌شناختم و فقط عکس‌ آنها را در زمان اقرار دیدم.
این متهم ادامه داد: من نه بدهکار به مملکت هستم و نه طلبکار و نمی‌خواهم نظام جمهوری اسلامی‌را زیر سوال ببرم من فقط در این تجمع تماشاچی بودم و هیچ تخریبی انجام نداده‌ام.
متهم ششم (ن.آ) 28 ساله، شغل آزاد، مجرد
ساکن کرج
قاضی پرونده خطاب به این متهم گفت: اتهام شما تخریب اموال سفارت عربستان و برهم‌زدن اختلال در نظم عمومی‌از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی است در این رابطه دفاعیات خود را بیان کنید.
این متهم در دفاع از خود گفت: در رابطه با اتهام تجمع غیر قانونی از دادگاه سوال دارم که چرا در تجمع‌های قبلی که مجوز نداشتن کسی دستگیر نشده است؟
قاضی در پاسخ به سوال متهم گفت: این تجمع منجر به تخریب و آتش‌سوزی یک سفارت شده است و تمام اموال و ماشین‌های سفارت عربستان در آتش سوخته است و اعضای آن فرار کرده اند و بحث سر نتیجه عمل شما است. چه کسی گفته شما تظاهرات کنید؟
این متهم ادامه داد: ما قربانی هستیم.
وی افزود: بازپرس از بنده خواست بگویم که یک میز عسلی را شکسته‌ام و بعد‌ها فهمیدیم این میز متعلق به سفیر عربستان بوده است.به من گفته‌بودند که حداقل حکم شما تبعید است. بنده حاضرم به عراق و سوریه تبعید شوم اما یک روز در زندان نمانم.
قاضی خطاب به متهم گفت: دادگاه به پرونده در چارچوب کیفر خواست صادر شده رسیدگی می‌کند.
این متهم در ادامه دفاعیات بیان داشت: به نیت تجمع غیر قانونی در محل حاضر نشدم و در رابطه با ورود به سفارت عربستان باید بگویم که درب‌های سفارت یکباره باز شد و ما در حال شعار دادن وارد سفارت شدیم که مشاهده کردیم افرادی خاص شیشه‌های سفارت را شکستند و بعد از چند دقیقه دود غلیظی تمام ساختمان را پر کرد.
وی ادامه داد:در حال خروج از ساختمان چشمم به چند زونکن افتاد که با خود فکر کردم که شاید اطلاعاتی از آنها به دست بیاید که به نفع نظام باشد، آنها را برداشتم و از سفارت خارج شدم.قبول دارم که یک شیشه سفارت را برای خارج کردن یک نفر از آتش شکسته ام اما سنگی پرتاب نکردم.
متهم هفتم
متهم هفتم 28 ساله بوده که به دلیل طلبه بودن وی، پرونده‌اش به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شد.
متهم هشتم (الف.ع) 20 ساله، بیکار، ساکن تهران
قاضی خطاب به این متهم گفت: اتهام شما اخلال در نظم عمومی ‌از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی است از خود دفاع کنید.
این متهم در دفاع از خود گفت: از طریق شبکه‌های اجتماعی از تجمع اطلاع پیدا کردم و به مقابل سفارت رفتم و فقط شعار دادم.
متهم نهم (س.ح)
قاضی دهقان خطاب به وکیل این متهم بیان داشت: اتهام موکل شما به تخریب اموال سفارت عربستان و برهم زدن نظم عمومی‌از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی است.
بابکان وکیل مدافع این مهتم در دفاع از موکل خود گفت: بنده داوطلبانه وکالت موکلم را برعهده گرفته ام. وی افزود: در پرونده ایرداتی وجود دارد و این پرونده دارای لایه‌هایی است که مردم فقط از لایه قشری آن اطلاع دارند.عنوان جرم موکلم شرکت در تجمع غیر قانونی است از دادگاه درخواست دارم که از وزارت کشور استعلام بگیرد که آیا از این تجمع اطلاع داشته است.
این وکیل ادامه داد: در این تجمع 4 گروه حضور داشتند و نمی‌توانسته غیر قانونی باشد.
قاضی در پاسخ به صحبت‌های این وکیل گفت: با استدلال شما هر کسی می‌تواند تجمع ایجاد کند.
تشکیل دادگاه ویژه روحانیت درباره «سفارت عربستان»
دادستان کل کشور خبر داد: در رابطه با حادثه سفارت عربستان به زودی دادگاه ویژه روحانیت برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد جعفرمنتظری در حاشیه مراسم معارفه دادستان جدید نظامی ‌استان تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که دادگاه ویژه روحانیت که قرار است در رابطه با حادثه سفارت عربستان تشکیل شود چه زمانی تشکیل خواهد شد، گفت: این دادگاه به زودی تشکیل می‌شود.
وی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره آخرین اقدامات دادستانی در رابطه با فیش‌های حقوقی اظهار کرد: اولین کاری که کردیم از وزیر اقتصاد و دارایی خواستیم که لیست‌ افرادی را که حقوق‌های کلان دارند، بفرستند و بررسی‌هایی انجام شده و با تعامل و همکاری قوای دیگر این کار انجام خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: جلسه‌ای هم در آینده‌ای نزدیک با حضور ریاست محترم قوه قضائیه خواهیم داشت و نحوه اجرا را به نحوی که هم قانونی باشد و هم اینکه همه ابعاد و جهات این قضیه بررسی شود و حقی از بیت‌المال و مردم ضایع نشود به امید خدا انجام خواهد شد. نباید زیاد مسئله را مسئله بسیار جدی جلوه داد. کسانی که در این زمینه متخلف شناخته شوند برابر قانون با آنها برخورد می‌شود و اگر وجوهی را برخلاف عدالت و انصاف گرفته‌اند بزودی امیدواریم برگردانند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام