کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 تیر 1395

صفحه خبر: اقتصادی

عزل مدیر متخلف
از میان فیش‌های حقوقی عجیب و غریب برخی مدیران، اما رقم دریافتی‌های علی صدقی، مدیرعامل بانک رفاه ، بیش از همه جنجال به پا کرده و حالا خبر رسیده که با پیگیری‌های ربیعی، وزیر کار، مدیر عامل بانک رفاه برکنار شده و مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان به خزانه بازگشته است
به هر حال باید این موضوع مشخص شود اگر مسئولی به بیت المال
دست درازی کرده باید پاسخگو باشد و صرفا با عزل این قبیل متخلفان تغییری به وجود
نمی‌آید
آفتاب یزد- گروه اقتصادی: در راستای دستور اکید رئیس جمهور مبنی بر عزل مدیرانی که حقوق‌های نامتعارف دریافت کرده اند، مدیرعامل بانک رفاه برکنار شد. به گزارش آفتاب یزد، انتشار فیش‌های حقوقی کلان برخی مدیران در فضای مجازی به خصوص مدیر عامل بانک رفاه موجی از واکنش‌ها را در پی داشته است. همزمان، مسئولان دولت یازدهم نیز صریحا اعلام کرده اند که به صورت جدی تخلفات صورت گرفته را پیگیری خواهند کرد و قطعا مدیرانی که دریافتی‌های غیرمعمولی داشته اند، برکنار خواهند شد.
پیگیری‌های مسئولان
همزمان با افشای موضوع حقوق‌های نجومی‌برخی مدیران، رئیس جمهور و معاون اول او از جمله کسانی بودند که بلافاصله به صورت مستقیم وارد جریان شدند و خواستار شفاف سازی و رسیدگی به این تخلفات صورت گرفته شدند. درهمین حال، حسن روحانی طی دستوری از اسحاق جهانگیری خواست تا در اسرع وقت همه موارد تخلف و هرگونه سوء استفاده درخصوص حقوق و پاداش‌های پرداختی به مدیران در دستگاه‌های اجرایی را شناسایی کرده و وجوهی که به ناحق پرداخت شده به بیت المال مسترد و مدیران متخلف عزل شوند.
توصیه‌های رهبر معظم انقلاب
به دنبال انتشار فیش‌های حقوقی نامتعارف برخی مدیران در نهادهای مختلف از بیمه مرکزی گرفته تا تامین اجتماعی و برخی مدیران بانکی، مقام معظم رهبری نیز صریحا درخواست کرده اند که حتماً با این مسئله برخورد شود. ایشان با اشاره به دستور رئیس جمهور به معاون اول برای پیگیری موضوع خاطرنشان کردند: این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتماً به صورت جدی پیگیری و نتیجه آن به اطلاع مردم رسانده شود.
رهبر انقلاب گفتند: بر اساس اطلاعاتی که به من رسیده است، میزان دریافتی مدیران در بیشتر دستگاهها، در حد معقول است و دریافتی‌های کلان، مربوط به تعداد اندکی از مدیران است که باید با همین موارد اندک هم برخورد قاطعانه
انجام شود.
طرح مجلسی‌ها برای مقابله با حقوق‌های نجومی
درشرایطی که مسئولان عالی رتبه دولت یازدهم پیگیر رسیدگی و برخورد با تخلفات صورت گرفته توسط برخی مدیران در دریافت حقوق‌های
چند ده میلیونی هستند، آن سو تر، نمایندگان مجلس نیز طرح یک فوریتی با ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا را تدوین کرده‌اند که براساس آن ضمن تعیین سقف پرداختی ۱۰میلیون برای حقوق‌ها، بر لزوم استرداد حقوق‌های نجومی‌به خزانه و افزایش حقوق کمتر از یک‌ونیم میلیون تومان تاکید شده است.
برکناری مدیر رکورددار تخلف
از میان فیش‌های حقوقی عجیب و غریب برخی مدیران، اما رقم دریافتی‌های علی صدقی، مدیرعامل بانک رفاه ، بیش از همه جنجال به پا کرده است. علی صدقی، مدیر عامل حالا سابق بانک رفاه که از یک سال پیش بر جایگاه مدیر عاملی این بانک تکیه کرد از جمله مدیران قدیمی‌نظام بانکی محسوب می‌شود و در کارنامه کاری او سابقه مدیریت بانک ملی هم دیده می‌شود. جزئیات فیش حقوقی این مدیر ارشد نشان می‌دهد در اسفندماه سال گذشته او به همراه برخی اعضای هیئت مدیره این بانک هر کدام بالغ بر دویست میلیون تومان باعناوین مختلف و مبالغ قابل توجه در سایر ماه‌ها دریافتی داشته اند. اسناد همچنین نشان می‌دهد که مدیرعامل بانک رفاه در طول نزدیک به 20روز پایان سال 94 بالغ بر 230 میلیون تومان دریافتی تحت عناوین مختلف داشته است.از سوی دیگر نیز اسناد حاکی از آن است که صدقی رقمی‌بالغ بر 180 میلیون تومان به عنوان مجموع دریافتی‌های مهر ماه در حساب خود ذخیره کرده است. ازهمین روی، حال خبر رسیده که با پیگیری‌های ربیعی، وزیر کار، مدیرعامل بانک رفاه برکنار شده و مبلغ ۲۴۰میلیون تومان به خزانه بازگشته است. البته هنوز این مسئله در‌هاله ای از ابهام قرار دارد که صدقی
استعفا کرده یا برکنار شده است. نکته جالب توجه در موضوع حقوق کلان مدیر عامل بانک رفاه این است که او در توضیح این رقم‌های نامتعارف مدعی شده سندی که در رسانه‌ها منتشر شد پرینت گردش حساب او بوده که مانده حساب را در10 ماه گذشته نشان می‌داد و تنها حقوق اسفندماه نبوده است.
دولت ریشه ای برخورد کند
در همین حال، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با اشاره به ماجرای فیش‌های حقوقی کلان برخی مدیران به آفتاب یزد گفت: با تاکید بر اینکه عملکرد مجموعه دولت درماجرای اخیر مطلوب اما ناکافی است، توضیح داد: به هر حال باید این موضوع مشخص شود. اگر مسئولی به بیت‌المال دست درازی کرده باید پاسخگو باشد و صرفا با عزل این قبیل متخلفان تغییری به وجود نمی‌آید. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی افزود: اگر محرز شود که مسئول خاطی بوده باید در مراجع قضایی مورد پیگرد قرار بگیرد و اینکه فقط برکنار شود به هیچ عنوان اقدامی‌کافی نیست. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه عزل و نصب‌ها در این ماجرا افکار عمومی‌را اقناع نمی‌کند، توضیح داد: مجموعه ای از چند اتفاق باید به صورت همزمان رخ دهد تا افکارعمومی راضی شود. اول اینکه علت‌ها باید مشخص شود که اصلا این مدیران چگونه توانسته اند به
راحتی به این منابع دست پیدا کنند. جعفرزاده با تاکید بر اینکه این حجم از تخلف به نوعی دستبرد آشکار به بیت المال است، گفت: باید از همه کسانی که در مسیر افشای این تخلفات کمک کرده اند تشکر کرد و ضرروی است تا مبالغ هر چه سریع‌تر به خزانه بازگردد. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه انتظار می‌رود در موضوع برخورد با مدیران متخلف علاوه بر عزل، جریمه‌هایی نیز برای آنها درنظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر فردی وارد یک شعبه بانک شود و مبلغی پول را به سرقت ببرد‌ آیا در صورت دستگیری سارق فقط پول‌ها از او باز پس گرفته و فرد آزاد می‌شود؟ قطعا اینگونه نیست. وی ادامه داد: این افراد خسارت‌های زیادی را وارد کرده اند و باعث شده اند تا رسانه‌های خارجی روی این قضیه مانور دهند و سوء استفاده کنند. از سوی دیگر در داخل کشور نیز جنجال به پا شده و ناامیدی به وجود آمده است و مردم سرخورده شده اند.این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یازدهم فعلا روش برخورد را در پیش گرفته است، توضیح داد: این اقدام کافی نیست بلکه باید به صورت ریشه ای با این تخلفات برخورد شود تا عوامل و بسترهای بروز تخلف مشخص شود.
مردم با مشکل کنار می‌آیند اما با تبعیض نه
نماینده مردم رشت با تاکید بر اینکه مردم با مشکلات ریز و درشت در کشور و معیشت خود کنار می‌آیند، اما با ظلم نه، افزود: باید مشخص شود که دقیقا چه فضایی وجود داشته که این افراد توانسته اند چنین حقوق‌هایی را دریافت کنند و از سوی دیگر هم باید شفاف شود که اگر مدیرانی چنین تخلفاتی نکردند، آیا فضا نبوده یا افراد پاکدست بوده اند. وی ادامه داد: از سوی دیگر باید روشن شود چه کسانی فضا را برای تخلف مدیران باز کرده اند. اگر عدم نظارت بوده ، مسئولان مربوطه باید توضیح دهند، اگر جزئیات این تخلفات رسانه ای نمی‌شد آیا بازهم این وضعیت ادامه پیدا می‌کرد؟جعفرزاده با تاکید بر اینکه وزیر مربوطه باید توضیح دهد که چگونه مدیر بانک تحت نظر او می‌توانسته حقوق‌های چند صد میلیونی دریافت کند، گفت: آیا او از این ماجرا بی خبر بوده است، و از سوی دیگر با عزل این مدیر مسئولیت از وزیر رفع نمی‌شود. وی با انتقاد از برخی رفتارهای دوگانه مسئولان در این رابطه گفت: بنابراین لازم است وزرا در این رابطه شفاف سازی کنند و تضمین دهند راه برای تخلف مدیران بعدی سد شده است. جعفرزاده با تاکید بر اینکه مدیران متخلف معزول باید مورد بازخواست قرار بگیرند، خاطرنشان کرد: در موضوع مذکور رسانه‌ها نقش کلیدی برعهده داشته اند. وی با اشاره به فیش حقوقی مدیر عامل بانک رفاه گفت: اعداد و ارقام این فیش به هیچ عنوان قابل قبول و منطقی نیست و دریافتی‌ها کاملا غیرمتعارف است و توضیحات مدیرعامل درباره علت دریافتی‌ها راضی کننده نیست.
نقش مهم رسانه‌ها در افشای تخلفات
نماینده مردم رشت در مجلس همچنین با بیان اینکه رسانه‌ها در ماجرای حقوق‌های نجومی‌نقش مهمی‌ایفا کرده‌اند، توضیح داد: هم عملکرد دولت و هم رسانه‌ها به صورت موازی باعث شده تا موج پیگیری و برخورد با متخلفان به راه بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها اگر فعالیت سالم و به دور از حب و بغض داشته باشند؛ می‌توانند فساد را ریشه کن کنند، افزود: رسانه‌ها نباید با کسی عقد اخوت ببندند و با کسی دشمنی بلکه وظیفه خود را در جهت منافع ملی و رفاه عمومی‌انجام دهد.
جعفرزاده تاکید کرد: ضروری است تا مراجعی بر زندگی مسئولان نظارت داشته باشند تا مشخص شود ثروت‌ها از کجا آمده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام