کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 11 خرداد 1399   Sunday 31 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

در حالیکه قرار بود چند روز دیگر اوباما با سران
6 کشور عربی خلیج فارس در نشست کمپ دیوید دیدار کند و بنابه شنیده ها در این گفتگوها به آنها اطمینان بدهد که توافق با ایران هیچ یک از این کشورها را تهدید نخواهد کرد ،
از میان این 6 کشور تنها کشورهای قطر و کویت با امرای خود حضور پیدا می کنند و عربستان ، امارات ، بحرین و عمان با حرکتی معنادار در سطح سیاسی پایین تر به این نشست
می روند و پادشاهان و امیران این کشورها
گفته اند در کمپ دیوید نخواهند بود .
باید گفت این عدم حضور سران شماره یک عرب، در نشستی به دعوت اوباما پیام آشکاری دارد . این اولین بار است که در تاریخ بعد از جنگ خلیج فارس یعنی پس از سال 1991 میلادی تاکنون ،
در رابطه آمریکا با کشورهای عربی ، چنین اتفاقی می افتد. این که در یک نشست در سطح سران ، اکثریت سران اعضای شورای خلیج فارس ، در آن حضور پیدا نمی کنند نشان می دهد که امارات متحده عربی ، عربستان و بحرین از سیاست های دولت آمریکا ناراضی هستند اما برای این نارضایتی می توان چند دلیل عمده یافت .
دلیل اول اینکه این کشورها معتقدند آمریکا به تعهدات ابرقدرتی خودش در منطقه خلیج فارس عمل نمی کند و حضورش را در این منطقه کاهش داده است و این کاهش حضور، به معنای تنها شدن کشورهای عربی است که روزی متحدان سنتی آمریکا به شمار می آمدند .
دلیل دوم این نارضایتی این است که این کشورها به صورت جدی از سیاست دموکراسی خواهی آمریکا نسبت به خودشان ناراحت هستند . این ناراحتی به ویژه پس از آخرین سخنرانی اوباما که تاکید می کند تهدید جدی دنیای عرب از دل این کشورهاست و کشورهای عربی نیاز به دموکراسی دارند نمود بیشتری پیدا می کند . این موج سخنرانی ها و فشارهای آمریکا باعث شده است که مشکلات جدی بین آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پدیدار شود .
جالب است که مشاهده می کنید دو کشوری که کمتر دغدغه دموکراسی خواهی و مشکلات آن را دارند یعنی کویت و قطر، در این نشست نسبت به چهار کشور دیگر حضور پررنگتری خواهند داشت و با امرای خودشان حضور پیدا می کنند .
نکته مهم دیگری که باعث این رفتار شده است ، سیاست های تنش زدایی آمریکا در قبال ایران در بحث توافق هسته ای است
که اصلا به مزاج این کشورها خوش نمیاید .
هرچند نمی توانیم بگوییم تغییر راهبردی جدی در منطقه صورت گرفته است ولی باید گفت که کشورهای مرتجع عربی خلیج فارس سعی می کنند در انتخابات آینده به گونه ای با محافظه کاران آمریکا همراه بشوند و برای شکست دموکراتها آرزومندانه تلاش کنند . چرا که جمهوری خواهان ، کمتر مسئله دموکراسی خواهی را در کشورهای عربی مطرح می‌کنند بنابراین این کشورها سعی می کنند از همین الان یک پیام انتخاباتی را به آقای اوباما اعلام کنند .
آنچه که مسلم است اینکه با توجه به موارد گفته شده ، موضوع توافق ایران و 1+5 ، یکی از دلایل عکس العمل چهار کشور خلیج‌فارس با اوباماست ونه همه دلایل آن . بنابراین نباید آن را موضوعی دانست که بخواهد باعث تاثیر در توافقات هسته ای ایران شود .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام