کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 خرداد 1395

صفحه خبر: اجتماعی

خوبی "کنتور" آب این است که میزان آب مصرفی را "اطلاع رسانی" می‌کند! خوبی این نحوه "اطلاع رسانی"
هم این است که صاحبخانه می‌تواند با کاستن از میزان آب مصرفی، آب بهای ماهیانه خود را کم کند و در ضمن نگران حرف و حدیث "دولتی‌ها" که "پس دولت چگونه باید از عهده تامین مخارج خود بر بیاید؟!" نباشد.
اوضاع و احوال "فاضلاب" تا اندازه‌ای متفاوت از
"آب" است، زیرا اگر هزینه "آب بها" بر مبنای "قیمت تمام شده" محاسبه می‌شود، که نمی‌شود!،"فاضلاب بها"
را بی توجه به "قیمت تمام شده" و با این فرض قریب به واقعیت که به تقریب 70 الی 80 درصد آب مصرفی تبدیل به فاضلاب می‌شود، حساب می‌کنند!
البته نحوه محاسبه "فاضلاب بها" نگرانی عمده‌ای برای صاحبخانه‌ها به وجود نمی‌آورد، زیرا فاضلاب تولیدی
را جز با کاستن از آب مصرفی به سختی می‌توان کاهش داد و بر مبنای آن به میزانی قابل ملاحظه از فاضلاب بهای ماهیانه کاست!
"سازمان مدیریت پسماند" به گونه‌ای کاملا متفاوت عمل کرده و بی آنکه توجهی به مقدار زباله‌های تولیدی صاحبخانه‌ها داشته باشد، برایشان قبض صادر می‌کند! گذشته از این موضوع صاحب خانه‌های زیادی هستند که مبلغی را اضافه بر مبلغ مندرج در قبض پسماند کنار می‌گذارند تا خجالت زده ماموران شهرداری که "ماهیانه" خویش را از آنها مطالبه می‌کنند، نباشند!
نکته حائز اهمیت این است که در حالی که کاستن ده تا پانزده درصد از آب مصرفی برای متولیان امر "خیلی" محسوب می‌شود، کاهش 30،40 درصدی زباله‌های تولیدی کار سختی نیست که صاحبخانه‌ها نتوانند به راحتی از عهده انجام آن بر بیایند!
با این حال تا زمانی که کاستن از زباله‌های تولیدی ،
صاحبخانه‌ها را دارای نفع اقتصادی نکند بعید به نظر می‌رسد، صاحبخانه‌ها به تبعیت از پیام‌های شهرداری، زباله‌های تر و خشک خود را قیچی نمایند؟!
بازگشت به شیوه سنتی جمع آوری زباله و استفاده از روش "خانه به خانه" که در آن زباله‌ها به جای تجمع در مخزن از صاحبخانه‌ها تحویل گرفته می‌شوند، می‌تواند به میزانی قابل ملاحظه از مقدار زباله تولیدی بکاهد، زیرا در این صورت می‌توان تنها هزینه جمع آوری و انتقال و دفع زباله‌های تولیدی هر خانوار و نه زباله‌های تولید شده توسط دیگران را به حساب ایشان منظور نمود! از این گذشته خرید "به قیمت" زباله‌های خشک توسط عوامل شهرداری و از در منازل یا کاستن از هزینه‌های پسماند خانوارها به اندازه "معادل ریالی زباله‌های خشک دریافتی از آنها"،صاحبخانه‌ها را به جدی گرفتن بازیافت و قیچی کردن هرچه بیشتر زباله‌های تر و خشک راغب تر خواهد نمود!
عدم نیاز به طعمه گذاری و مبارزه با موش از فواید دیگر جمع آوری "خانه به خانه" زباله است. ضمن اینکه شهرداری دیگر نیاز ندارد که با در اختیار قرار دادن اغذیه دلبخواه سگ و گربه‌ها یا دست کم مشکل نداشتن با انجام این "مهم" توسط شهروندان! آنها را به قصد معدوم ساختن متعاقب، پروار نموده و خویشتن را در معرض و مواجهه با دوستداران و علاقه‌مندان حیوانات قرار دهد! هر چند با همه این حرف‌ها، جمع آوری "خانه به خانه" زباله علاوه بر صاحبخانه‌هایی که ترجیح می‌دهند زباله خویش را هر وقت دلشان خواست از خانه خارج کنند، به مذاق زباله دزدهایی که کار و کاسبی و امرار معاش خود را کساد و از دست رفته می‌بینند نیز خوش نخواهد آمد!
*در این یادداشت،مستاجر در حکم صاحبخانه گرفته شده است!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام