کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 اسفند 1398   Wednesday 26 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: سیاسی

چند روز دیگر شش رهبر عضو شورای همکاری خلیج فارس به دعوت باراک اوباما رییس جمهور آمریکا عازم واشنگتن می‌شوند تا با رییس جمهور آمریکا درباره امنیت منطقه خاورمیانه و مسئله توافق احتمالی هسته‌ای با ایران دیدار و رایزنی کنند.
این دیدار در شرایطی صورت می‌پذیرد که پس از تفاهم لوزان برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان اعلام کردند نگران تبعات توافق هسته‌ای با ایران بر امنیت خود هستند. به گزارش عصر ایران روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در سرمقاله روز شنبه خود به اهمیت این سفر پرداخته و نکاتی را به رییس جمهور آمریکا درباره دیدار با سران عربی خلیج فارس گوشزد کرده است که به دلیل اهمیت نکات طرح شده در آن ، برگردان کامل فارسی آن در پی می‌آید:
جلسه این هفته رئیس جمهور اوباما با رهبران عرب (در کاخ سفید و در کمپ دیوید) فرصتی برای اطمینان‌بخشیدن به این کشورهای عمیقا مردد عربی خلیج فارس است که تعامل و معامله هسته‌ای احتمالی آمریکا با ایران نه تنها یک تهدید نیست بلکه می‌تواند فرصتی برای ثبات منطقه‌ای باشد.
اکثریت جمعیت ایران شیعه است در حالی که اکثریت جمعیت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سنی هستند ، در حالی که به ضرب الاجل امضای توفق نهایی بین ایران و گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای نزدیک می‌شویم رهبران عرب منطقه مضطرب تر شده اند.در این مورد، آقای اوباما می‌تواند پاسخ قانع کننده‌ای به رهبران عرب دهد: "یک ایران مهار شده به وسیله یک توافق هسته‌ای قوی و قابل اثبات تهدید بسیار کمتری برای آنها در مقایسه با یک ایران نامحدود بدون توافق هسته‌ای
دربر خواهد داشت.
اما جنبه دیگری درباره توافق هسته‌ای احتمالی است که رهبران خلیج فارس را نگران تر و بی قرار تر می‌سازد و آن این است که بر اساس این توافق در ازای محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های اقتصادی این کشور رفع می‌شود و در نتیجه میلیاردها دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد و سرمایه گذاری‌های جدید خارجی وارد این کشور خواهد شد. کشورهای عربی خلیج فارس از این مسئله نگرانی دارند که این پول ها و منابع مالی بیشتر می‌تواند نفوذ منطقه‌ای ایران را تقویت کرده و منابع مالی ایران را برای در اختیار دادن به گروه‌های متحد تهران ازجمله حزب الله لبنان افزایش دهد و توان مالی ایران را برای حمایت بیشتر از بشار اسد در سوریه یا نفوذ در عراق افزایش دهد.
آنها همچنین نگران هستند که اشتیاق دولت اوباما برای پایان دادن به بیش از سه دهه خصومت با ایران می‌تواند در حکم شمارش معکوس برای پایان دادن به تضمین امنیتی واشنگتن در قبال امنیت کشورهای عربی خلیج فارس باشد. در اینجا پاسخ آقای اوباما به این رهبران می‌تواند کمی پیچیده تر باشد. انتظار می‌رود اوباما در این مورد تضمین‌هایی به رهبران عربی بدهد اما او باید به صراحت برای رهبران عربی مشخص سازد که با هر ایده‌ای شبیه به تشکیل سازمانی نظامی – امنیتی همچون ناتو برای تامین امنیت کشورهای عربی در قبال ایران موافق نیست . اوباما نباید تحت فشار رهبران عربی زیر بار تشکیل چنین ناتویی برود او همچنان باید رویکرد محتاطانه خود برای عدم ورود به مناقشات و درگیر یهای خاورمیانه را حفظ کند.
برای دولت ایالات متحده در شرایط کنونی منطقه ایجاد تعادل و موازنه در روابط بین ایران و کشورهای عربی آسان نخواهد بود. اوباما می‌تواند تضمین دهد از عربستان سعودی در برابر حمله احتمالی ایران دفاع خواهد کرد. اما اگر ایران و عربستان درگیری مستقیم نداشته و درگیری بین دو کشور به صورت نیابتی و با " پروکسی ها" باشد
- که سناریوی محتمل تری است- تکلیف چیست؟ باید اوباما صریحا به این رهبران بگوید که ایالات متحده آمریکا از این رژیم‌های عربی در برابر مخالفان سیاسی داخلی‌شان حمایت نخواهد کرد.
ایالات متحده در حال حاضر میلیاردها دلار سلاح به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌فروشد و تمرینات نظامی مشترک برگزار می‌کند. کمک‌های بیشتر و تمرینات نظامی و مشترک بیشتری می‌تواند در دستور کار باشد اما مهمترین گام در حال حاضر باید یکپارچه‌سازی سیستم نظامی کشورهای عربی خلیج فارس به منظور تقویت توان دفاع دسته جمعی آنها باشد.
ایران تنها تهدیدی نیست که کشورهای عربی خلیج فارس با آن روبرو هستند و یا حتی می‌توان گفت ایران مهم ترین تهدید آنها هم نیست. آقای اوباما در مصاحبه ماه گذشته با "توماس فریدمن" نیز بر همین مسئله تاکید کرد و خطاب به رهبران عربی گفت تهدید اصلی برای این کشورها از داخل است نه از خارج .
اوباما گفت : "جمعیت‌هایی که در برخی موارد، از خود بیگانه می‌شوند، جوانانی که بیکار هستند، ایدئولوژی‌های مخرب و پوچ، و نیز احساس سرخوردگی توده ها و جوان عرب از اینکه هیچ رسانه سیاسی مشروع برای بیان نارضایتی‌های آنها از وضعیت حاکم نیست.
انتظار نمی‌رود دستکم در آینده نزدیک و میان مدت شاهد مطالبه دموکراسی خواهی از سوی اکثریت مردم این کشورها باشیم اما دستکم می‌توان نظام‌های سیاسی داشت که نماینده قشر وسیع تری از جامعه باشند.
یک نکته دیگر مهم نیز وجود دارد که آقای اوباما می‌تواند درباره آن با رهبران عربی صحبت کند: " کشور ایران اغلب به عنوان یک نیرویی که باید مهار شود مورد توجه قرار گرفته است. اما توافق هسته‌ای می‌تواند به عنوان "یک فرصت بزرگ" برای اعراب هم باشد تا در سایه آن با ایران وارد همکاری‌هایی چون سرمایه گذاری‌های جدید منطقه‌ای در حوزه انرژی، تغییرات آب و هوا، کمبود آب و کنترل تسلیحات شوند.
در صورتی که معامله هسته‌ای آمریکا با ایران "جوش بخورد"، واشنگتن سعی خواهد کرد ایران را ترغیب کند که نقش سازنده تری در سوریه ایفا کند. بسیاری از ناظران در این مورد شک و تردید دارند اما قطعا امکان و شانس گسترده تر کردن حوزه همکاری با ایران در دیگر حوزه‌های غیرهسته‌ای ارزش تلاش خود را دارد.
دموکرات‌ها رای کافی برای حمایت از وتوی اوباما را دارند
یک پایگاه خبری وابسته به کنگره آمریکا در گزارشی نوشت: نامه دموکرات‌ها به رییس‌جمهور در حمایت از توافق هسته‌ای با ایران موجب اختلاف میان رهبران جمهوریخواه و دموکرات شده است. به گزارش ایسنا،‌به نقل از پایگاه خبری هیل، 150نماینده دموکرات روز پنج‌شنبه گذشته در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا از وی خواستند تا پیش از پیگیری‌ها برای گزینه‌های سخت‌تر همانند تحریم تمام راه‌های دیپلماتیک برای حصول یک توافق هسته‌ای را امتحان کند. اقدامی که قویا نشان می‌دهد دموکرات‌ها آماده‌اند تا با هر تلاشی از سوی جمهوری خواهان برای رد چنین توافقی مخالفت کنند.هم‌چنین این نمایندگان دموکرات به رهبران جمهوریخواه هشدار داده‌اند که اقدامات آن‌ها می‌تواند موجب تضعیف سیاست‌های رییس‌جمهور در قبال ایران شود که این مسئله نیز شکافی میان رهبران هر دو حزب ایجاد کرده است. اما به نظر می‌آید که جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای تصویب قانونی که به کنگره اجازه نظارت بر توافق هسته‌ای را می‌دهد اختلاف‌نظری نداشته باشند. رهبران دموکرات از این قانون حمایت کرده‌اند و سنا آن را با 98 رای موافق و تنها یک رای مخالف به تصویب رساند. از این رو انتظار می‌رود این قانون به‌زودی در کنگره با حمایت گسترده هر دو حزب مواجه شود. با این حال نامه اخیر دموکرات‌ها کاملا نشان دهنده این است که آن‌ها رای کافی برای حمایت از حق وتوی رییس‌جمهور را در صورتی که جمهوریخواهان کنگره بخواهند از اختیارات‌شان برای مخالفت با توافق هسته‌ای نهایی استفاده کنند دارند. به گزارش هیل،‌ در نامه این 150 دموکرات آمده است: ما باید به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای‌مان فضا و زمان لازم برای ادامه روند پیشرفت در مذاکرات و آنچه در چارچوب کلی توافق به دست آمده را بدهیم و آن را به یک توافق بلندمدت قابل راستی آزمایی تبدیل کنیم. جان بوئنر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا پس از تصویب لایحه نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای آن را اقدامی ضروری توصیف کرد و گفت: این کار باعث می‌شود تا از حصول یک توافق و رقابت هسته‌ای در منطقه بد جلوگیری شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام