کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 27 مهر 1398   Saturday 19 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 اردیبهشت 1395

صفحه خبر: اجتماعی

پزشک هرچه زیر میزی می‌گیرد حقش است!
آفتاب یزد – گروه اجتماعی: تعیین تعرفه‌های خدمات پزشکی همیشه یکی از موضوعات چالش برانگیز حوزه سلامت بوده است، گلایه پزشکان نسبت به غیر واقعی
بودن تعرفه‌های پزشکی، کم بودن آن و درخواست آنان برای افزایش تعرفه
خدمات پزشکی و شکایت بیماران از هزینه‌های سنگین پزشکی، از خطاهای پزشکی، از تشخیص‌های نادرست و ... از سالهای گذشته دو سر طناب این کشاکش بوده است و همچنان هم ادامه دارد. گویی این موضوع چالش برانگیز تمامی نخواهد داشت. دراین میان بسیاری، یکی از پیامدهای غیر واقعی تعیین شدن تعرفه‌های درمانی را رواج پدیده مزموم و زشت زیرمیزی می‌دانند که متاسفانه در برخی مطب‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی مشاهده می‌شود. بدون شک پدیده شوم دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان زشت و ناپسند است و آثار زیانبار آن، بیش از همه سلامت جامعه پزشکی را تهدید می‌کند. پزشکانی که، سوگند یاد کرده‌اند که بنا به هر دلیلی حقوق بیماران را تضییع نکنند. اما با این وجود هستند کسانی که زیرمیزی، این پدیده شوم را حق یک پزشک می‌دانند! در تائید این گفته همین بس که دیروز نائب رئیس جامعه جراحان کشور گفته بود که وقتی تعرفه‌های درمانی عادلانه نیستند پس هرچه پزشک می‌گیرد حقش است حال رو میزی باشد یا زیر میزی. کاظم عباسیون بیان کرده است: «زمانی که وسایل تشخیصی مدرن در کشور وجود نداشت امکان اعزام بیمار به خارج از کشور وجود داشت اما امروزه وسایل به روز تهیه شده و در اکثر مناطق بزرگ شهری این امکانات هست. خطای پزشکی برای همه جوامع رخ می‌دهد و هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست، در بیمارستان‌های آموزشی عوارض بیشتر است و تردیدی نیست که باید برای رزیدنت و جراحان تازه خرج کنیم تا آموزش بهتری ببینند پس جراحی کردن رزیدنت‌ها امری طبیعی است و انسان جایزالخطاست».عباسیون اظهار کرده بود: «چرخش مالی بیمارستان‌های خصوصی در گروی دستمزدهای پزشکان است چون قیمت تخت روز متناسب نیست و متاسفانه درآمد پرستاران با افراد پشت میز نشین در بیمارستان‌های دولتی یکی دیده می‌شود در حالیکه خدمات 24 ساعته آنها پس از جراحی دیده نمی‌شود و نگاه صحیح مالی وجود ندارد. در رابطه با تعرفه جراحی در سال 80 ارزش K ضریب 34 تومان و در نهایت به 38 تومان افزایش یافت اما اکنون با گذشت 10 سال هنوز ثابت است و اگر با توجه به نرخ تورم بخواهد اعلام شود باید 150 هزار تومان باشد» وی گفته بود: «با برداشت‌های نامعقول از بیمه‌ها، صندوق‌های بیمه‌ای نمی‌توانند سر وقت پول جراحی بیماران را بدهند و میلیاردها تومان به بیمارستان‌های خصوصی بدهکارند.» شکی در این نیست که باید تعرفه‌های درمان مشخص شود اما بیان چنین سخنانی آن هم از جانب یک پزشک چندان جالب به نظر نمی‌رسد و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که مطلب فوق چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد.
فاجعه در کشورایجاد خواهد شد
عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در این رابطه به آفتاب یزد می‌گوید: اینکه
می‌گویند هرچه پزشک بگیرد حق است، فاجعه‌ای را در کشور ایجاد خواهد کرد و موجب می‌شود که زیرمیزی افزایش پیدا کند.وی افزود: یکی از موفقیت‌های بزرگ وزارت بهداشت و درمان مهار کردن زیرمیزی بود و اگر قرار باشد که هر پزشکی هر چه قدر خواست از بیمار بگیرد کاملا غیر اخلاقی خواهد بود.عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، کنترل و نظارت بر حوزه سلامت برعهده وزارت بهداشت و درمان است، بنابراین در خصوص تعرفه‌ها هم باید وزارت بهداشت نظارت داشته باشد. عابد فتاحی ادامه داد: همچنین در قانون اساسی، هزینه رسیدگی به وضعیت بهداشت و سلامت افراد به صورت رایگان است حالا اینکه بابت درمان از مردم پولی را دریافت می‌کنند نباید منت سر آنها بگذارند. اکنون ببینید که مردم در بیمارستان‌های دولتی با چه وضعیتی روبه‌رو هستند حالا اگر قرار باشد که یک پزشک هر چه قدر که دلش می‌خواهد بگیرد آن وقت شرایط چگونه می‌شود؟ وی اظهار کرد: اگرپزشکان خدای ناکرده کارشان به بیمارستان کشیده شود چه قدر می‌توانند تاب هزینه‌های یک بیمارستان را داشته باشند که حالا چنین حرف‌هایی را می‌زنند.عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه زشت‌ترین اخلاق برای یک پزشک گرفتن زیرمیزی است، گفت: بنابراین باید تعرفه‌ها مشخص شود و وزارت بهداشت نیز بر آن نظارت داشته باشد. یک پزشک هم نباید مبلغی بالاتر از تعرفه مشخص شده بگیرد که اگر چنین کاری را انجام داد باید مطب او تعطیل یا از کار معلق گردد.مردم گناه نکردند که بیمار شدند بنابراین باید حق و حقوق آنان را رعایت کنیم.
سنگ روی سنگ بند نخواهد شد
احمد آریایی نژاد ،دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز همین نظر را دارد و به آفتاب یزد می‌گوید: اینکه باید تعرفه‌ها مشخص شود شکی نیست و هر کسی هم که مسئول این امر است باید زودتر این کار را انجام دهد و توپ را در زمین یکدیگر نیندازند. اما فرض کنیم که قانونی در این خصوص نباشد در این صورت آیا وجدان و خدایی وجود ندارد که پزشکی بخواهد هر چقدر که خواست از مردم زیرمیزی یا رو میزی بگیرد؟ آریایی‌نژاد با بیان اینکه می‌گویند پزشک هرچه بگیرد حقش است اخلاقی نیست، اظهار کرد: از آن موقعی که مشاغل معنویاتش را از دست داد و مادیات مدنظر قرار گرفت قداستش را از دست داد.عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه بعد از معلمان پراعتمادترین صنف در بین مردم پزشکان بوده‌اند که در طی سال‌های اخیر چالش‌هایی را در این حوزه شاهد بودیم، اظهار کرد: وقتی خدا و وجدان از زندگی فردی و اجتماعی‌مان فاصله می‌گیرد، اگر تعرفه و قانون هم درست باشد باز هم راهکاری برای فرار پیدا می‌شود.و برعکس اگر خدا و وجدان باشد قانون و تعرفه‌ای هم در کار نباشد، انصاف و عدالت و اخلاق رعایت می‌شود.عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اگر حرف‌ها را به این سبکی که نائب رئیس جامعه جراحان کشور گفتند در جامعه گسترش دهیم سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. بنابراین حرف ایشان را اخلاقی نمی‌دانم.
عابد فتاحی:
اگرپزشکان خدای ناکرده کارشان به بیمارستان کشیده شود چه قدر می‌توانند تاب هزینه‌های یک بیمارستان را داشته باشند که حالا چنین حرف‌هایی را می‌زنند
احمد آریایی نژاد:
اگر حرف‌ها را به این سبکی که نائب رئیس جامعه جراحان کشور گفتند در جامعه گسترش دهیم سنگ روی سنگ بند نمی‌شود


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام