کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: اقتصادی

قطری‌ها در پارس جنوبی جلوتر هستند اما...
آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: میدان گازی پارس جنوبی که بزرگترین مخزن گازی جهان و مشترک میان ایران و قطر است از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به پیشانی طرح‌های اولویت دار صنعت نفت تبدیل شده است.در اواخر سال گذشته، فاز 12 پارس جنوبی افتتاح و 120 میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور اضافه شد. قرار است در سال جاری نیز چند فاز اولویت دار پارس جنوبی به بهره برداری برسد.البته با وجود همه این تلاشها، ایران در استخراج منابع گازی پارس جنوبی از قطر عقب تر است. این موضوع را مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم تایید می‌کند. علی اکبر شعبانپور در یک نشست خبری در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و در پاسخ به سوال خبرنگار آفتاب یزد مبنی بر اینکه در حال حاضر نسبت برداشت ایران و قطر از پارس جنوبی چقدر است؟ گفت: پایان سال میزان تولید به 470 میلیون مترمکعب خواهد رسید.شعبانپور با بیان اینکه قطری‌ها 21 فاز و ایران 17فاز در پارس جنوبی دارند، افزود: با بهره برداری از
فازهای جدید فاصله ایران و قطر در پارس جنوبی کاهش می‌یابد.خبرنگار آفتاب یزد پرسید پس قطری‌ها همچنان جلوتر هستند، گفت: بله قطری‌ها جلوتر هستند ولی ما تلاش می‌کنیم این فاصله را کم کنیم و البته این فاصله کم هم شده است.وی در عین حال گفت: تامین مالی به موقع پروژه‌ها برای تحقق این هدف، ضروری است. وی با بیان این که تمرکز اصلی ما در سال ٩٢ و ٩٣ بر فازهای اولویت نخست پارس جنوبی بوده است، گفت: تمرکز و تلاش بر محورهای برنامه ای و عملیاتی تعیین شده زمینه را برای بهره برداری و تولید معادل سه فاز از پروژه فاز ١٢ پارس جنوبی فراهم کرد و از سوی دیگر بخشی از ظرفیت‌های فازهای ١۵ و ١۶ و ١٧ و ١٨ به تولید گاز رسید. شعبانپور با اشاره به روند مطلوب طی شده در سال گذشته افزود: بر این اساس و با دستیابی به پیشرفت‌های قابل توجه در راه اندازی فازهای اولویت‌دار پارس جنوبی می‌توان انتظار داشت تا فازهای 15 و 16 و نیز 17 و18 این میدان تا پایان سال جاری با حداکثر ظرفیت تعیین شده در مدار تولید و بهره‌برداری قرار گیرند. مدیرعامل نفت و گاز پارس تاکید کرد:
با تولید روزانه ٣۶ میلیون متر مکعب از فازهای
١۵ و ١۶ و ١٧ و ١٨ و به مدار آمدن بخشهایی از فازهای ١٩ تا ٢١ این میدان ، تعهد تولید 80میلیون متر مکعب و یا ظرفیت سازی برای تولید 100 میلیون متر مکعب گاز در سال 1394 هم فراهم خواهد شد. وی با اشاره به این که در هفت فاز اولویت نخست پارس جنوبی تولیدی معادل ۶ میلیارد فوت مکعب صورت خواهد گرفت، افزود: طی سال جاری بخشهایی از فازهای ١٩ و ٢٠ -٢١ نیز به بهره برداری می‌رسد.مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افزایش تولید ١٢٠ میلیون مترمکعبی گاز از محل فازهای اولویت نخست پارس جنوبی در سال ٩٣ اظهار کرد: امسال از محل فازهای اولویت دار و نیز توسعه فازهای ١٩ تا ٢١ پارس جنوبی بیش از ٨٠ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود؛ از این رو با تحقق این امر، شاهد محقق شدن قول ٢٠٠ میلیون مترمکعبی تولید گاز در سالهای ٩٣ و ٩۴ خواهیم بود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به مشکلات و محدودیتهای مالی در جریان اجرای پروژه‌ها، گفت: امیدواریم محدودیتهای مالی امسال کمتر شود و اثری روی پروژه‌ها نگذارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام