کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 19 تیر 1399   Thursday 9 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 فروردین 1395

صفحه خبر: اجتماعی

| صلاح الدین هرسنی |
مدرس علوم سیاسی و روابط بین الملل
سفر حسن روحانی رئیس جمهوری کشور به اتریش در روز چهارشنبه
11 فروردین مصادف با 30 مارس 2016 در ادامه تور اروپایی ماه فوریه به ایتالیا و فرانسه بود. اما این سفر بنا به دلایلی لغو شد و دلیل آن مسائل امنیتی اعلام شد. در طی لغو سفر حسن روحانی به اتریش هاینتس فیشر رئیس جمهوری اتریش اظهار داشت که لغو سفر حسن روحانی غیر منتظره و قدری مایوس کننده بود. علتی که هاینتس فیشر برای غیر منتظره خواندن لغو سفر حسن روحانی اقامه کرده است در خور تامل است.
اهمیت چنین سفری برای مقامات اتریش بدان جهت می توانست واجد اهمیت باشد که این سفر هم می توانست برای ایران و هم برای اتریش حائز اهمیت اقتصادی باشد. مسئله ای که ضرورت و نیاز واقعی ایران با توجه به قرار گرفتن آن در ایام پسا برجام و هم اتریش به جهت رغبت آن به عنوان کشوری با پتانسیل های اقتصادی شریک ایران در امور تجاری باشد.
به رغم اهمیتی که این سفر می توانست برای مقامات تهران در اتریش داشته باشد، اما وجود مشکلاتی مانع از سفر حسن روحانی به اتریش شده است.از جمله دلایل ممانعت سفر روحانی به اتریش مشکلات امنیتی در اتریش با توجه به موج انفجار هایی که این روز ها
اروپا را از طرف نیروهای تکفیری تهدید می نماید، مانعی برای سفر حسن روحانی به اتریش شده است. در صورتی که بنا به اظهارات هاینتس فیشر همه اقدامات و تمهیدات امنیتی در بالاترین سطوح برای چنین سفری فراهم شده بود.همین تمهیدات امنیتی در قبل از عزم سفر حسن روحانی به اتریش برای مقاماتی چون هوجین تائو رئیس جمهور اسبق چین،ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و مقامات عالی رتبه کشور های دیگر فراهم شده بود. حتی در ده سال پیش چنین تمهیدات امنیتی برای رئیس جمهوری اسبق آمریکا یعنی جورج بوش فراهم
شده بود. بنابر این همان تمهیدات و تدابیر امنیتی که برای آن
سفر ها تدارک دیده شد، چنین تدابیر امنیتی برای سفر حسن روحانی نیز تدارک دیده شده بود و اساساً فرقی نمی کرد.
دلیل دومی‌که مانع سفر حسن روحانی به اتریش شده است، بحث تظاهرات و تجمعات گروه‌های اپوزیسیون در اتریش بوده است. اما بنا به اظهارات ‌هاینتس فیشر،تمهیداتی نیز در این باره اندیشیده شده بود. آنچنانکه‌هاینتس فیشر اعلام داشته است،حق تظاهرات و تجمع در قانون اساسی اتریش آمده است،پس نمی‌توان صحبتی از ممنوعیت راهپیمایی و تظاهرات به میان آورد.ولی اگر شخصی و مقام تراز اولی در سطح امنیتی بسیار بالایی به اتریش بیاید،اطمینان به وجود می‌آید که بین او و تظاهرات فاصله زیادی باشد. با وجود تضمین‌های امنیتی که رئیس جمهور اتریش برای سفر حسن روحانی تدارک دیده بود، پرسش آن است که چرا او به اتریش نرفت و به رغم انتظارات رئیس جمهوری اتریش و گستراندن فرش قرمز زیر پاهای حسن روحانی، نتوانست دیداری جهت مسائل و ملاحظات اقتصادی داشته باشد؟
به نظر می‌رسد، عدم سفر حسن روحانی به اتریش ریشه در مسئله دیگری دارد و آن چیزی نیست مگر مسئله داخلی.این مسئله داخلی از مجادله لفظی در گرفته، بروز یافته است.مجادلات مذکور فضای فعلی را تا اندازه ای قرین التهاب ساخته است. چنین فضایی مسلما تاثیر سوءخود را برای کشوری چون اتریش که در صدد سرمایه گذاری در کشور با پتانسیل‌های تجاری است،خواهد گذاشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام