کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 اسفند 1397   Tuesday 19 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اسفند 1393

صفحه خبر: حرف مردم

آنچه در قالب یک خبر روی زبان وزیر نیرو
می نشیند رنج و نگرانی را به همراه می‌آورد. اینکه راندمان آبیاری ایران در حال حاضر تنها 33درصد است و این خود نقش شگرفی در بحران ایفا می‌کند اتفاق قابل تاملی است که به نظر می‌رسد روی میز تشریح نیاز به کالبد شکافی دقیقی دارد. به عبارت دیگر 67 درصد آب کشاورزی و آبیاری ایران هدر می‌رود تا در مقام مقایسه از بسیاری کشورهای قاره سیاه نیز عقب بیافتیم.
حیرت آور است. مایه حیات را هدر می‌دهیم و آبی که باید تشنگی دشت ها را مرتفع کند و به تراژدی پایان دهد صرف کشت گوجه فرنگی می شود که پشت درهای بسته کارخانه‌های رب سازی می ماند و بوی مشمئزکننده آن مشام هر جماعتی را آزار می دهد.شرایط دیگر مثل گذشته نیست که بدون توقف بتازیم و به صادرات مجازی آب بیندیشیم.تصمیم گیری در این نقطه حساس می‌تواند لولای فرسوده کشاورزی ما را روغن کاری و از هدر رفت آب جلوگیری کند تا سمفونی خاک های مرده روحمان را خراش ندهد.رژیم برفی طبیعت که مدت‌هاست با ما قایم‌باشک بازی می کند نیز اوضاع را بغرنج تر کرده و شاید اگر
به دنبال تغییر الگوی کشت نباشیم سر از بن بست های گیج کننده تری درآوریم.منتقدان معتقدند اگر الگوی کشت از سمت صیفی جات به سوی غلات پیش برود و محصولاتی چون زعفران و پسته که در فراسوی مرزها شناسنامه صادرات ایران قلمداد می شوند جانشین محصولاتی گردد که با جذب ویرانگر آب سفر تاریک خاک را کلید می‌زنند می‌توان امیدوار بود در افق پیش رو کویر جای دشت های سبز را در این کهن دیار نگیرد و قاب چشممان پر از تصاویر لبریز از حسرت و حرمان نگردد. به نظر می‌رسد برای حل معادلات چندمجهولی تنها یک وزارتخانه نمی‌تواند نقش فرشته نجات را ایفا کند. شاید وقت آن رسیده که ارگان‌های تاثیرگذاری چون وزارت جهاد کشاورزی پای کار بیایند و در اتاق فکر نسخه‌ای بپیچند تا فردا شرمندگی روی پیشانی نسلی که آب را به راز مگوی سرزمینش بدل می‌کند ننشیند.
باید جنبید که فردا دیر است. فاصله دشت‌های سبز تا کویرهای خشک و خالی از زندگی زیاد نیست!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام