کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 26 مرداد 1398   Saturday 17 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: اقتصادی

ولی‌الله سیف گفته است که سال گذشته شرایط اقتصادی مطلوبی پشت سرگذاشته شد اما نرخ سود بانکی واقعی نبود و یک واگرایی بین نرخ سود بانکی و اقتصاد کشور ایجاد شده بود. از طرف دیگر وضعیت تسهیلات تکلیفی و معوقات بانک‌ها و فعالیت‌های نامنضبط بانک‌ها منجر به بررسی و تعیین نرخ سود بانکی و تعیین تکلیف آن در جلسه شورای پول و اعتبار و در نهایت تصویب ساختار جدیدی برای نرخ سود بانکی شد.حالا بازار مسکن که سرمایه‌گذاری سازندگان به این نرخ سود وابسته است و امکان دارد از این تصمیم متاثر شود منتظر اجرای این دستور است. در این باره نظرات برخی کارشناسان و مشاوران املاک در گفت‎گو با اقتصادنیوز آمده است.
احمدرضا سرحدی –کارشناس اقتصاد مسکن: کاهش سود بانکی به تورم در بازار بستگی دارد. اما بازار در بالا و پایین
رفتن سود بانکی موثر نیست. اما دلیل تقاضای کم بازار رکود موجود است و به نرخ سودها بستگی ندارد. اگر می‌خواهیم این بازار بهبود یابد این‌گونه است که این چنین پول‌ها در بازار تاثیری نخواهد داشت. با شرایط فعلی که خرید و فروشی انجام نمی‎شود به نظر نمی‌رسد این پول‌ها رونقی به بازار وارد می‌کند. نیازمندان مسکن قدرت خرید ندارند و عرضه بیش از تقاضای واقعی است. آنچه در بازار است نتیجه عدم تعادل عرضه و تقاضا است و به نرخ سودها مربوط نیست. علی رغم این همه سقوط هنوز به حذف توان خرید مردم نرسیده است. اگر این نرخ به 10تا 15 درصد تاثیرگار باشد خیلی بازار را تحت تاثیر قرار نمی‎دهد.این کاهش و افزایش نرخ سودها تاثیر مستقیمی ندارد. نرخ سود بانکی در بازار اجاره و خرید و فروش تاثیر ندارد.در حال حاضر اجاره با قیمت مسکن مناسب است و از نرخ تورم هم کمتر است.‎
یک مشاور املاک در مرکز شهر تهران: در طول دو سال گذشته که بازار مسکن در بخش خرید و فروش در رکود بوده است، افزایش و کاهش نرخ‌های سود بانکی چندان بر بازار تاثیرگذار نبودند. چرا که دراین مدت بازار بر اساس نیاز پیش رفته و چه خرید و فروش و چه اجاره بر اساس نیاز متقاضی بوده است. اما برای شهری همچون تهران که اجاره نشینی بسیار بیش از سایر شهرها است، شاید کاهش نرخ سود بانکی به سمت کاهش دریافتی رهن‌ها و افزایش اجاره بهای ماهانه شود. اما در سال گذشته که زمزمه‎های کاهش نرخ سودبانکی مطرح شد ، بازار مسکن چندان تکان نخورد و روال نیمه رکودی خود را پیش گرفت.
ایرج رهبر-رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان استان تهران: متغیرهایی همچون کاهش نرخ سودهای بانکی، تسهیلات دولتی یا افزایش قیمت مسکن در بازار اجاره می‎تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد. البته مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تاثیر زیادی بر بازار مسکن نشان ندارد، چرا که این دو درصد چندان در سودها تاثیری ندارد و به صورت رسمی با گذشته چندان تغییری نکرده است و پیش از این برخی بانک‌ها حتی بدون مجوز نرخ‌های تا 28 درصد هم ارائه می‌کردند و این اتفاق ممکن است دوباره ایجاد شود. به‌نظر می‌رسد هر چه تسهیلات بانکی کمتر شود اجاره‌ها رو به افزایش می‌رود و در مقابل رهن یا پیش‌پرداخت‌ها کمتر می‌شود. چرا که پیشتر بانک‌ها سود بیشتری می‌دانند. اما اگر نرخ‌ها کاهش یابد رهن کامل کمتر می‌شود. به این صورت که ممکن است بازار اجاره مسکن با افزایش اجاره‌بها و کاهش پیش پرداخت‌ها همراه شود. رکود مسکن بیشتر به طرح و برنامه‎های دولت و انگیزه‎هایی که برای این بخش در نظر گرفته می‌شود موثر است و تمایل به خرید بیشتر می‌شود اما بستگی به قدرت خرید مردم دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام