کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 01 بهمن 1397   Monday 21 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 بهمن 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

صبح روز 20 مردادماه 1393 بود.
حسن روحانی در قامت رئیس‌جمهور ایران در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور سخنرانی می‌کند. او جمله‌ای می‌گوید که تا مدتها واکنش به همراه دارد. روحانی بیان می‌کند: «عده‌ای شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند، هر وقت که مذاکره می‌شود عده‌ای می‌گویند که ما می‌لرزیم؛ خب به جهنم. بروید یک جایی که نلرزید.»
آن زمان هنوز برجام به فرجام نرسیده بود اما این جمله عطف به همان بود. بعدها این لرزش بیشتر و بیشتر شد و سِر کلام روحانی روشن‌تر. به هر حال عده‌ای دلواپس‌نما از اینکه مسئله هسته‌ای حل می‌شود و کاسبی‌ها به مشکل برمی‌خورد نگران بودند. امروز هم همان داستان در جریان است. این بار برجام دو باعث این لرزش شده است.
دقیقا مثل گذشته عده‌ای بزدل سیاسی از اینکه دولت حسن روحانی اجرای برجام دو را کلید زده است به خود می‌لرزند.
فکر می‌کنم لرزش از برجام دو نسبت به برجام یک بیشتر باشد. چرا که بزدلان سیاسی با گوشت و پوست خود و از نزدیکتر آن را احساس می‌کنند. یعنی عوارض آن زودتر و بهتر برای آنان نمایان می‌شود.
اما برجام دو چیست؟ قرار نیست همه مسئله‌ها مسئله هسته‌ای باشد. در همین مراودات سیاسی روزمره نیز دهها و شاید صدها مسئله هسته‌ای داریم که باید حل شود.
بخشی از آن از دولت «هاله نور» به ارث رسیده
و بخشی دیگر هم ریشه‌ای است.
مثل برجام یک قرار نیست همه این مشکلات هم
حل و فصل شود. این درخواست نه عقلانی است و نه منصفانه. اما همین که از سوی روحانی مطرح شده و باز هم عده‌ای را به لرز و ترس انداخته نیک است و گرامی. کافی است مثل برجام یک دولت روحانی معادله برد- برد را ترسیم نماید و طبق همان جلو برود. یعنی دو طرف پس از پایان مذاکرات و اجرای برجام دو احساس پیروزی نمایند و دلواپس نمایان بر خود بلرزند. درست مثل برجام یک.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام