کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 اسفند 1398   Monday 24 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1394

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا: درطول سالیان متمادی، شماری از یافته‌های علمی نشان دهنده این حقیقت بوده است که زندگی فرد مصروع تنها شامل انطباق و سازگاری با پیامدهای روانی اجتماعی ناشی از حملات و مراقبت و درمان طولانی پزشکی نیست. بلکه علاوه بر آن افراد مصروع بایستی با نگرش‌های منفی و باورهای نادرستی که در اکثر جوامع نسبت به صرع وجود دارد و از خود حملات هم ناگوارتر است، روبرو شوند. با آغاز اولین حمله صرع و استمرار آن، تغییرات عمیقی در زمینه‌های مختلف شخصیتی، عاطفی، تربیتی، رفتاری، شغلی، خانوادگی و اجتماعی به وقوع می‌پیوندد که تمام این عوامل ناشی از بر چسب مصروع بودن است. در نهایت تداوم این نگرش‌ها و برچسب‌ها منجر به اختلالات و نابه‌هنجاری‌های رفتاری، عاطفی، شناختی و اختلال در روابط خانوادگی، زناشویی، حرفه‌ای و شغلی و اجتماعی می‌گردد.هارتشورن و بیز در مطالعه‌ای برای بررسی وضعیت روانی اجتماعی افراد مصروع اظهار می‌کنند که عارضه صرع به دلیل طولانی بودن و مادام العمر بودن، اغلب باعث مشکلات روانی اجتماعی می‌شود و از زوایای مختلفی زندگی این افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت منجر به مسائلی چون فقدان احترام به خود، افسردگی، اضطراب، انزوای اجتماعی و ترس از مرگ (در زمان حمله) می‌شود.شایع ترین، آثار روانی اجتماعی حملات صرع شامل احساس انگشت نما شدن، تبعیض، حذف از جامعه و مشکلات کار و اشتغال و رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی است.با توجه به اهمیت مشکلات روانی بیماران صرعی، آفتاب‌یزد در اینباره با دکتر سیداحمد جلیلی،
رئیس انجمن روانپزشکان ایران به گفتگو نشسته است.
جلیلی در این گفتگو گفت: در اکثر مواقع بیمارانی که دچار صرع هستند بیش از
جمعیت عمومی دچار اختلالات روانی می‌شوند دلیل آن را می‌توان دو مسئله ذکر کرد یکی اینکه درخیلی از موارد همان ضایعه‌ای که در مغز ایجاد صرع کرده است، در نزدیکی مراکزی قرار دارد که وضع سلامت روان را تنظیم می‌کند و یا بیمار می‌کند. یکی دیگر به علت محدودیتی است که بیماری برای بیمارایجاد می‌کند؛ اختلالات روانپزشکی در اینگونه بیماران بیشتر می‌شود.
رئیس انجمن روانپزشکان ایران در ادامه افزود: نکته دیگر واکنشی است که ناشی از ابتلای به صرع در شخص به وجود می‌آید که باعث می‌شود اختلالات روانپزشکی بیشتر شود وبه این معنی است که اصولا مهمترین مسئله، مسئله برچسب و یا انگ است.
دکتر جلیلی در ادامه گفت: از قدیم خیلی از بیماری‌ها با انگ همراه بوده است یعنی با یک برچسب و نگاه متفاوتی به آنها نگاه می‌کردند. مثلا از قدیم کسانی که بیماری‌های عفونی داشتند مثل جذام و بیماری‌های عفونی دیگر که شایع بوده و الان نیز بیماری ایدز و بیماری‌های
روانی، بیماری‌هایی هستند که به شکل متفاوتی با نگرش غلط مردم یک انگی متوجه آنها است. در حالی که کسی هم که بیماری صرع دارد مثل فردی است که بیماری قلبی دارد.
وی خاطر نشان کرد: بیماری، بیماری است و فرقی نمی‌کند ولی این برخورد جوامع است که در زمانی که اطلاعات در مورد یک بیماری کم بوده با همراه شدن برخی خرافات با بیماری‌ها باعث شده که این انگ به وجود بیاید و این انگ خود بیمار و اطرافیان بیمار را آزار می‌دهد و از این طریق ممکن است ایجاد افسردگی و اضطراب کند و این هم شامل خود شخص بیمار و هم اطرافیان بیمار می‌شود مثلا مادری فرزندی دارد که دچار صرع است از بقیه مردم بیشتر دچار حالت اضطراب می‌شود و یا بیشتر دچار افسردگی می‌شود، همین طور خود فرد بیمار.
رئیس انجمن روانپزشکان ایران با بیان اینکه نظرات گوناگونی درباره بیماران صرع از قدیم وجود دارد، ادامه داد: دربرخی اوقات، بعضی اعتقاد داشتند افرادی که بیماری صرع دارند اصلا اختلالات روانپزشکی کمتری می‌گیرند ولی الان ثابت شده است کسانی
که بیماری صرع دارند میزان اختلالات روانپزشکی که درآنها دیده می‌شود بیشتر از حد معمول است.
وی تاکید کرد: به این نکته‌ باید توجه داشته باشیم که به غیر از مسائلی که برای
پیشگیری مطرح می‌شود، از نظر آموزش مردم، از نظر آموزش خانواده ها، از نظر کم کردن انگ بیماری باید گفت که بیمارانی که دچار بیماری صرع هستند چون مسئله درمان این بیماری روند پر سرو صدایی است غفلت می‌شود از اینکه به مسئله روانپزشکی آنها پرداخته شود مثلا از آنها پرسیده نمی‌شود که اضطراب دارند یا نه، افسردگی دارند یا نه؟ وسواس دارند یا نه؟ و اگر دارند حتما باید مراحل درمان طی شود چون درمان کردن این اختلالات باعث می‌شود که درمان خود بیماری صرع خیلی بهترو سریع تر انجام شود و شخص احساس آرامش بیشتری داشته باشد ووقتی اضطراب و افسردگی کمتر شود حملات صرع هم بهتر کنترل می‌شودو کمتر بیماران دچار حمله صرع می‌شوند.
دکتر جلیلی گفت :مسئله‌ای که خود بیماران صرعی و اطرافیان باید بدانند این است که سعی کنند به انگ بیماری توجه نکنند وبه جامعه هم آموزش داده شود که مهمترین آن از طریق رسانه است این است که به یک چشم دیگری به بیماران روانی و بخصوص بیماران صرعی نگاه نکنند و آن را یک چیز عجیب و غریب و دارای عیب تلقی نکنند.
رئیس انجمن روانپزشکان ایران گفت: از نظر روان‌شناسی هم کار ما روانپزشکان این است که وقتی یک بیماری صرعی پیش روانپزشک می‌آید غیراز اینکه باید مسئله کنترل حملات صرع بیمارمدنظرمان گیرد، باید سعی ‌کنیم که حملات صرع کنترل شود و تا حد امکان بیمار کمتر دچار حملات تشنجی شود، توجه به وضعیت روانی بیمار و درمانی فرد بیمار که امکان دارد همراه با صرع دیده شود مانند اضطراب و افسردگی، وسواس بیشتر نیز مورد توجه قرار گیرند و اگر بیمار مبتلا است آن را
درمان کنیم.
وی در پایان توصیه کرد: این مسئله انگ بیماری، مسئله‌ای که آن را یک عیب تلقی می‌کنند، اینها اغلب باعث می‌شود که تا مدت‌ها مبتلایان به صرع را پیش دکتر نبرند و مراحل درمان طی نشوند و توصیه ما این است که وقتی این مسائل (بیماری روانی، بیماری صرع،...) است، عیب نیست، عار نیست و ننگ نیست و بیماری است و باید رفت و برایش راه علاجی کرد و چاره کرد و در ضمن باید به هر طریقی شده با این انگ برای بیماری روانی و بخصوص برای صرع مبارزه کرد و آگاهی به مردم داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام