کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 بهمن 1394

صفحه خبر: اجتماعی

خودکشی به عنوان یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی آثار مضاعفی بر جامعه دارد.اول آنکه باعث جریحه دار شدن احساسات عمومی شده و دوم الگوهای منفی رفتاری را در اجتماع پررنگ می‌سازد. از نگاه رفتارشناسی، خودکشی به دو نوع تقسیم می‌شود؛ الف: خودکشی «خودخواهانه» که نوعی از خاتمه دادن به زندگی است که بنا به علل روانی، رفتاری و وضعیت روحی و عصبی فرد اتفاق می‌افتد، ب:خودکشی «دگرخواهانه» که به خاطر مسائل و مشکلات تحمیل شده از سوی دیگران به فرد روی می‌دهد. متاسفانه سیزدهمین خودکشی در میان نوجوانان در کشور اتفاق افتاد. اگر بخواهیم با جوامع غربی مقایسه کنیم هنوز آمار خودکشی به حد این جوامع نرسیده اما در جامعه اخلاقی و اسلامی ما همین تعداد آن هم در میان طیف نوجوان بسیار خطرناک و هشدار دهنده است. در کالبد شکافی آسیب‌شناسانه این خودکشی‌ها به دلایل زیر برخورد می‌کنیم:
1) خلاء عاطفی در خانواده، فاصله گرفتن والدین از فرزندان و سردی روابط عاطفی در خانه تا اندازه ای که فرزندان گوش شنوایی برای دردهای خود نیافته و با انباشت ناکامی‌ها و تلخ‌کامی‌ها به این نتیجه می‌رسند که وجودشان در خانه زیادی بوده و باید دست به حذف عمدی خود بزنند. فاصله گرفتن از ارزش‌های اخلاقی، کمرنگ شدن ایمان در خانواده و رسیدن زمان گفتگو به 7 دقیقه در میان خانواده‌های ایرانی شرایطی را به وجود می‌آورد که فرزندان فقط و فقط از نظر مالی و حمایت‌های پولی به والدین وابسته بوده و درمان دردهای خود را در سیگار و قلیان و در کنار دوستان باب و ناباب جستجو می‌کنند.
2)خودکشی براثر فشارهای روانی، تهدیدها و تنبیه‌ها از سوی والدین به خاطر هنجارشکنی یا عدم قبولی یا کم شدن معدل تحصیلی از دیگر عوامل است. متاسفانه
20 خواهی روندی غلط در میان خانواده‌های دارای دانش آموز
شده و کمتر به سواد واقعی توجه می‌شود بنابراین در این نوع خودکشی فرزندان به خاطر تنبیه والدین یا انتقام جویی از آنها دست به این خودکشی می‌زنند ‌غافل از آنکه عمری پدر و مادر را داغدار می‌کنند.
3) فرزندانی که به هر علت مورد غضب خانواده قرار گرفته یا تشنج خانوادگی، دعوای والدین، جدایی آنها و کتک‌کاری‌های مستمر باعث ایجاد عدم تعادل روانی در آنها شده است.
4) اشباع مادی و محیطی فرزندان به حدی که هیچ چیز دیگر آنها را خوشحال نمی‌کند. بنابراین آخر سیری مادی به ابتدای گرسنگی معنوی منجر می‌شود.
در تمام شکل‌های خودکشی، بالا رفتن آمار خشونت در جامعه توسط بازی‌های رایانه‌ای و انواع فیلم‌های ماهواره‌ای و به اصطلاح اکشن یکی دیگر از بسترهای آماده سازی نوجوانان و جوانان برای خودکشی است. در اینجا نباید از نقش اخبار تلخ و تنش زا و نمایش صحنه‌های کشتار و مرگ غفلت کرد. فراوانی مرگ باعث عادی شدن آن در بین کودکان و نوجوانان شده است. فراموش نمی‌کنم وقتی در سن کودکی بودیم هنگام بریدن سر مرغ یا قربانی کردن گوسفند ما را از تماشای اینگونه مناظر منع کرده و از آن محل به جای دیگر منتقل می‌کردند اما امروز کودکان با اشتیاق به صحنه‌های سر بریدن حیوانات یا تصاویر کشتار در اخبار و همچنین فیلم‌ها آنچنان با میل و رغبت نگاه می‌کنند گویی زیباترین صحنه‌های بازی‌های مطلوب آنها پخش می‌شود. بنابراین خشونت آفرینی، تنش‌های گفتاری و رفتاری در جامعه در کنار عادی شدن موضوع مرگ باعث شده بسیاری از نوجوانان و جوانان با خود سلاح سرد حمل کرده یا به سادگی دست به ضرب و جرح برادران و خواهران یا دوستان و هم‌بازی‌های خود ‌بزنند. کمبود نشاط اجتماعی، گرانی تفریح مخصوص جوانان و نوجوان باعث بالا رفتن سطح خشونت در میان جامعه نوجوانان و جوانان شده است. والدین، نهادهای متولی مثل آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان و سایر سازمان‌های مسئول تا دیرتر نشده باید به فکر تولید و افزایش نشاط اجتماعی بوده و اجازه ندهند بیش از این بازی‌های خشونت‌زا در بین کودکان و نوجوانان توزیع شود. همچنین چه بسیار نوجوانان و جوانانی که با همین سرنوشت از دنیا رفته‌اند اما به لحاظ باورهای دینی و فرهنگی والدین در محیط‌های کوچک، خودکشی آنها مرگ طبیعی جلوه‌گر شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام