کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 خرداد 1399   Saturday 30 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1394

صفحه خبر: اقتصادی

پس از چند سال گمانه‌زنی و البته تلاش بنیاد مستضعفان برای به‌کارگیری توان چینی‌ها در آزاد‌راه تهران -شمال به نظر می‌رسد سرانجام این بنیاد با همفکری وزارت راه و شهرسازی به این نتیجه رسیده‌اند که بزرگ‌ترین آزادراه کشور باید از سوی پیمانکاران ایرانی ساخته شود. به گزارش ایسنا، آزاد‌راه تهران - شمال که عمری نزدیک به دو دهه پیدا کرده و در دولت‌های مختلف بنا به دلایل مختلف هرگز به افتتاح نرسیده، در دولت یازدهم در راستای تعیین تکلیف گام‌های مهمی را پشت سر گذاشته است. پس از ایمن‌سازی کامل قطعه چهار این آزاد‌راه در ماه‌های گذشته چند ماه قبل وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضعفان بر سر ساخت قطعه یک این آزاد‌راه نیز به جمع‌بندی رسید تا پس از حضور طولانی‌مدت چینی‌ها در این قطعه این بار نحوه‌ پیگیری طرح متفاوت شود.
براساس توافق جدید این دو نهاد قرار است بنیاد در طول کمتر از سه سال قطعه یک این آزاد‌راه را که در حوزه حفر تونل پیشرفت‌های قابل توجهی داشته، تکمیل کنند تا دو طرف پس از آن بر سر قطعات دو و سه نیز مذاکراتی را آغاز کنند. قرار‌دادی که باعث شد تغییری جدی در روند تکمیل این آزاد‌راه به وجود بیاید.
به گزارش ایسنا، حسن احمدی نوری، معاون ساخت آزاد‌راه‌های شرکت ساخت درباره‌ این تغییر این چنین توضیح داده با توجه به اهمیتی که قطعه یک آزاد‌راه تهران - شمال به دلیل کاهش 60 کیلومتری مسیر این سفر ایجاد می‌کند، وزارت راه و شهرسازی با بنیاد به توافق‌هایی دست یافت که یکی از آنها تغییر پیمانکاران پروژه بود. طبق اعلام وی در حال حاضر پنج پیمانکار ایرانی که با انجام مناقصه‌هایی برگزیده شده‌اند، در پنج نقطه مجزا از این قطعه کار را پیگیری می‌کنند که این موضوع می‌تواند سرعت تکمیل آن را به شدت افزایش دهد. در این راستا پیمانکار چینی که از گذشته در این حوزه فعال بود تا حد زیادی کار خود را به پایان رسانده و جز یک تونل که مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد نقش دیگری برای این پیمانکار خارجی در نظر گرفته نشده است.
با توجه به صحبت‌های احمدی نوری به نظر می‌رسد پس از سال‌ها گمانه‌زنی و شک و تردید درباره‌ چگونگی تکمیل قطعات این آزادراه سرانجام دولت به این نتیجه رسیده که پیمانکاران داخلی توان و قابلیت بیشتری در پیگیری این آزاد‌راه مهم دارند و احتمالا با کنار رفتن طرف چینی از این پس تکمیل آزاد راه تهران - شمال به وسیله پیمانکاران ایرانی انجام خواهد گرفت. موضوعی که در صورت عملیاتی شدن می‌تواند به عنوان یک مدل موفق در قطعات دو و سه این آزاد‌راه نیز مورد استفاده قرار گیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام