کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

آفتاب یزد بر روی سرور های قدرتمند هاست ابری پارس پک میزبانی می شود

زمان انتشار: 22 دی 1394

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد علی اکبر سمیعی: فازهای 15 و 16 پارس‌جنوبی که دیروز توسط رئیس جمهور افتتاح شد ایرانی‌ترین فازهای پارس جنوبی هستند به این معنا که از
صفرتا صد آنها توسط مهندسان و متخصصان کشورمان انجام شده است. به نظر می‌رسد که دولت تدبیر و امید
عزم خود را برای تکمیل تمام فازهای باقیمانده پارس جنوبی جزم کرده است. سال گذشته نیز فاز 12 که بزرگترین فاز میدان گازی پارس جنوبی بود افتتاح شد. افتتاح فازهای پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد که حتی در شرایط تحریم اگر مدیریت با درایتی بر پروژه‌های نفت و گاز کشور حاکم باشد حتما نتایج پرباری به دنبال خواهد داشت. هدف از توسعه فازهای
١۵ و ١۶ پارس جنوبی، تولید روزانه ۵۶,۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ٧۵هزار بشکه میعانات گازی، ۴٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه ١.٠۵ میلیون تن گاز مایع 'LPG' (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است؛ با افتتاح این فازها پس از ٩ سال، روزانه ٢٠میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می‌شود.با توجه به کمبود خوراک گاز اتان در مجتمع‌های پتروشیمی کشور، راه اندازی این فازها می‌تواند تحولی سازنده در بحث خوراک پتروشیمی‌ها ایجاد کند.
پایان دوران افتتاح‌های نمایشی
اما نکته مهم درباره راه اندازی پروژه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی که هم وزیر نفت و هم فرمانده قرارگاه خاتم به آن اذعان داشتند این بود این افتتاح‌ها کاملا واقعی است.متاسفانه در دولت گذشته شاهد بودیم برخی فازهای پارس جنوبی به رغم تکمیل نشدن، افتتاح می‌شدند و این افتتاح‌های نمایشی خسارت زیادی به صنعت نفت کشور وارد کرد.ولی چنین رویکردی در دولت تدبیر و امید به کنار رفت و تاکید بر افتتاح واقعی پروژه‌ها سرلوحه کار این دولت قرار گرفت.
هزینه پروژه‌ها با لغو تحریمها نصف می‌شود
وزیر نفت گفت: با لغو تحریمها، هزینه پروژه‌ها که در سالهای تحریم چند برابر شده بود، نصف می‌شود. بیژن زنگنه ظهر در آیین گشایش رسمی بهره برداری از فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی از سوی رئیس جمهوری با اشاره به این که فاصله زیادی با لغو تحریمها نداریم و به زودی شاهد این دستاورد بزرگ
ملی خواهیم بود، اظهار کرد: امیدواریم با رفع تحریمها، دسترسی بهتر به تجهیزات، ایجاد فضای انتقال و ارتقای فناوری و پایین آمدن قیمت پروژه‌ها میسر شود.وی با بیان این که به دلایل شرایط تحریم هزینه اجرای پروژه‌ها چند برابر شده است و این هزینه‌ها به کشور تحمیل شد، یادآور شد: انجام این پروژه با نصف این رقم قابل اجراست.وزیر نفت با یادآوری این که فاز ١٢ اسفند ماه پارسال و در شرایط سخت تحریم به بهره برداری رسید، تصریح کرد: با توجه به سخت گیریهای ریاست محترم جمهوری امروز شاهد افتتاح فازهای ١۵ و ١۶ در کمتر از یک سال هستیم.زنگنه با بیان این که افتتاح پروژه پس از تکمیل آن هدف وزارت نفت است، گفت: قصد ما نمایش دادن نیست بلکه تکمیل پروژه‌ها هدف اصلی وزارت نفت است. وی با تاکید بر این که کار ما همیشه صادقانه بوده و در فضای کاملا شفاف ارائه شده است، تصریح کرد: با وجود این که هم اکنون فازهای ١٧ و ١٨ در حال تولید است اما به دلیل این که هنوز تکمیل نشده است آن را افتتاح نخواهیم کرد.
افتتاح پس از تکمیل واقعی پروژه، نشانگر تدبیر وزیر نفت است
فرمانده قرارگاه خاتم به تدبیر وزیر نفت در راه اندازی پروژه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: این پروژه با همت وزیر نفت تکمیل شده و سپس به بهره برداری رسیده است.سردار عبدالله عبدالهی، در آیین گشایش رسمی و بهره برداری از فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی با اشاره به این که سازندگی امروز کشور مرهون پیشتیبانی دولت و نظم قرارگاه خاتم است، گفت: برای بهره برداری از فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی ١٢۵ میلیون نفر ساعت کار انجام شده است و در مقایسه با معیارهای جهانی حوادث آنچنانی در این پروژه نداشته‌ایم.وی افزود: این پروژه عظیم به همت جوانان و مهندسان داخلی ساخته شده که این مهم نشان می‌دهد ما نیازی به مهندسان خارجی نداریم.فرمانده قرارگاه خاتم در ادامه به تدبیر وزیر نفت در راه اندازی این پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه با همت وزیر نفت تکمیل شده و سپس به بهره برداری رسیده است.عبدالهی تصریح کرد: تدبیر این بود که همه بخشهای مختلف فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی تکمیل شود تا سپس به بهره برداری برسد که این موضوع، شیرینی افتتاح این پروژه را دو چندان کرده است.
افتتاح ۶ فاز متعارف پارس جنوبی تا تابستان٩۵
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افتتاح ۶ فاز متعارف پارس جنوبی تا تابستان سال ٩۵ خبر داد.رکن الدین جوادی با بیان این که بخش خشکی فازهای ١٧ و ١٨ هم اکنون به ظرفیت کامل رسیده است، افزود: با به ظرفیت رسیدن بخش دریایی این پروژه، این فازها سال آینده افتتاح می‌شود.
وی با بیان این که افزون بر این فازها، فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ تا پیش از تابستان سال آینده آماده افتتاح است، تصریح کرد: در صورت رهایی از بحران مالی، باقیمانده فازهای پارس جنوبی نیز تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که پارس جنوبی به عنوان یکی از دو قطب تولید انرژی کشور است، گفت: تولید روزانه این میدان هم‌اکنون ۴٢٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی غنی است
که سهم اساسی در تامین انرژی کشور دارد.جوادی با بیان این که با تکمیل فازهای پارس جنوبی تولید آن معادل پنج میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز می‌شود، اظهار کرد: با قیمتهای کنونی نفت، ممکن است درآمد این میدان از درآمد تولید نفت بیشتر باشد.وی با اشاره به این که فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی پروژه‌ای است که در کمتر از یک سال گذشته در پارس‌جنوبی به بهره‌برداری رسیده است، افزود: این پروژه حاصل تلاش سه دولت، پنج وزیر، چهار مدیرعامل شرکت ملی نفت، چهار مدیرعامل نفت و گاز پارس و سه مدیرعامل سپانیر است. معاون وزیر نفت با یادآوری امضای قرارداد اجرای این پروژه در تیرماه ٨۵ میان شرکت ملی نفت ایران و سپانیر، یادآور شد: در ١١٣ ماه از آغاز کار این پروژه، حدود ۵ میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار هزینه شده است. به‌گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با وجود تحریمها و طولانی شدن زمان اجرای این پروژه، توسعه این فازها به خوبی انجام شده است.
سیروس سازدار در گفتگو با آفتاب یزد:
افتتاح فازهای پارس جنوبی برای مردم خوشحال کننده است
سیروس سازدار عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد: افتتاح فازهای 15 و16 پارس جنوبی خبر بسیار خوشحال کننده و دلگرم کننده‌ای برای مردم ایران در آستانه دهه فجر و انتخابات است. سازدار گفت: نکته مهم این است که این فازها به صورت آزمایشی شروع به کار کرده بودند اما با توجه به تمام کارهای کارشناسی شده افتتاح رسمی و واقعی آنها دیروز صورت گرفت. افتتاح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در شرایط فعلی اقتصاد حرکت مثبتی است و ذهن‌ها بیشتر به سمت تولید معطوف می‌شود. سازدار گفت: امیدوارم که انشاءالله این حرکت ادامه پیدا کند و سایر فازهای باقیمانده از جمله 17 و 18 نیز به بهره برداری برسد. وی افزود: قطعا خبرهایی نظیر افتتاح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی بازتاب خوبی در رسانه‌های جهان نیز خواهد داشت. سازدار تصریح کرد: افتتاح فازهای پارس جنوبی میزان گاز تولیدی در کشور را افزایش خواهد داد. واقعیت این است که ما برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصد نیاز به رونق بخشی تولید داریم و اگر گازهای تولیدی در پارس جنوبی در خدمت تولید و صنعت قرار گیرد موجب تحرک اقتصاد کشور خواهد شد. به اعتقاد من پارس جنوبی پشتیبان تولید کشور است. ضمن اینکه درآمدزایی این فازها رقم بالایی خواهد بود. اما هدف اصلی از افتتاح این فازها باید تزریق گاز به بخش تولید کشور جهت رونق صنایع از جمله پتروشیمی و اشتغال زایی باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام