کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 فروردین 1398   Monday 25 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: آیت الله در تلویزیون! او که رئیس تشخیص مصلحت نظام است، بعد از مدت‌ها در صدا و سیما دیده شد. آیت الله هاشمی رفسنجانی سال هاست که از سوی مدیران رسانه ای ملی، بایکوت خبری شده و خبرهای این عضو مجلس خبرگان رهبری جز در مواردی معدود آن هم محدود به چند ثانیه در اخبار، تصویر دیگری از او مشاهده نشده بود.
اما این بار در اقدامی متفاوت و اعجاب انگیز، سه شنبه هفته جاری در ساعات پایانی شب، بخش کوتاهی از سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش "بانوی انقلاب" از شبکه سه سیما پخش شد. هرچند که در تصاویر منتخب مدیران صدا و سیما نه از خاطره جنجال‌برانگیز هاشمی رفسنجانی مربوط به سال 84 خبری بود و نه از سخنانی که نشان از امید داشتن مردم به بیت امام راحل(ره) داشت. سخنرانی او پخش شد با گزیده ای از سخنان معمولی و بی حاشیه، اما پخش شد!
"بانوی انقلاب"، نام همایشی است که ده روز پیش، 23 فروردین ماه جهت بزرگداشت همسر امام راحل، بانو ثقفی برگزار شد و در آن علاوه بر حضور بیت امام راحل، شخصیت هایی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور روحانی، آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و دیگر مقامات دولتی حضور داشتند.
در همین همایش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از عدم پخش زنده چنین همایشی به صدا و سیما انتقاد کرد. اما انتقادات به همین جا ختم نشد و با پایان مراسم، شخصیت های بسیاری از جمله، مجید انصاری، حمید انصاری، علی مطهری و خانواده شهدای هفتم تیر از عدم پوشش خبری مناسب صدا و سیما از این همایشی انتقاد کردند. همایشی که با تاخیر چندساله برگزار شد و شاید تا سالیان سال تکرار نشود.
اما پخش این مراسم بعد از ده روز و به طور خاص تر، پخش سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، با علامت سوال های فراوانی همراه بود، اینکه آیا ممکن است رسانه ملی در سال جدید، مناسب نام خود رفتار کند و دست به انتخاب رویه ای جدید زند؟
تلویزیون مجبور به پخش تصویر آیت الله!
محمد هاشمی، رئیس سابق صدا وسیما و برادر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی معتقد است صدا و سیما از روی اجبار دست به چنین اقدامی زده، او در گفتگو با آفتاب‌یزد می‌گوید:" صدا و سیما مجبور شده نسبت به خانواده امام (ره) تا این حد بی‌اعتنا نباشد و برای بانوی انقلاب و بیت ایشان، اجبارا تصویر آیت الله هاشمی را پخش کرده است، چراکه اکنون رئیس مجمع برنامه‌های بسیاری از جمله دیدار با سفرای خارجه، مقامات و غیره برگزار می‌کند که هیچ‌کدام از صدا و سیما منتشر نمی‌شود." البته او انتقادات وارده به این سازمان را، در پخش این مراسم بعد از ده روز بی‌تاثیر نمی داند.
فشار افکار عمومی و انتقادات وارده به صدا و سیما به دلیل عدم پوشش مناسب همایش "بانوی انقلاب" از موضوعاتی است که غلامعلی رجایی، مشاور آیت الله هاشمی نیز بر آن تاکید دارد. او در گفتگو با آفتاب‌یزد می‌گوید:" صدا و سیما با عدم پخش این همایش خطای بزرگی مرتکب شد، او درحق امام (ره)، همسر ایشان و ملت ایران اجحاف کرد."
او در ادامه با بیان اینکه توجیهات صدا و سیما برای عدم پخش همایش عذر بدتر از گناه بود، اظهار داشت:" این سازمان دیگر یک رسانه عمومی
نیست(!) صدا و سیما باید تمام سلایق را در نظر گیرد. ضمن اینکه آیت‌الله هاشمی هم دارای سلیقه خاصی نیست ایشان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، از معدود یاران امام در دهه 30 به شمار می‌رود و نمی‌توان ایشان را به عنوان یک سلیقه سیاسی مدنظر گرفت و به حساب نیاورد."
رجایی با بیان این مطلب که صدا و سیما بداند با عدم پخش تصاویر کسانی که عملا آنها را در بایکوت رسانه‌ای قرار داده، ره به جایی نمی‌برد، تاکید کرد:"بهتر است از این رویه دست بردارید!"
با یک گل بهار نمی شود
اما محمد هاشمی پخش یک مرتبه سخنرانی آیت الله را کافی نمی داند و معتقد است باید منتظر اقدامات بعدی صدا و سیما ماند، چراکه به گفته او با یک گل بهار نمی شود!
سخنی که صادق زیباکلام، استاد دانشگاه نیز بر آن تاکید دارد. اما او با موضع مثبت تری به ماجرا می‌نگرد و معتقد است البته شکفتن یک گل می‌تواند نشان دهنده به سر آمدن زمستان باشد.
زیباکلام پخش تصویر آیت الله هاشمی بعد از چند سال در سیمای جمهوری اسلامی را عقب نشینی این رسانه عنوان می کند.وی در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: "به‌نظر می‌رسد، صدا و سیما مقداری در برابر افکار عمومی مجبور به واکنش و عقب‌نشینی شده، به خصوص بعد از تایید و دفاع از سخنان هاشمی رفسنجانی، توسط وابستگان امام خمینی(ره)، به طور قطع این موضوع کار را برای صدا و سیما مقداری دشوارتر کرد."
زیباکلام معتقد است در نهایت واقعیت‌ها نمایان خواهد شد، حتی اگر صدا و سیما هم نخواهد واقعیت‌ها را بازگو کند. او می گوید شبکه‌های مختلف این خلا رسانه ملی را جبران می کنند و در حقیقت سیاست صداوسیما، متاسفانه موجب افزایش مخاطبین شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور می شود.
این استاد دانشگاه تغییر ریاست سازمان صدا و سیما را در چنین اتفاقی بی تاثیر می داند اما معتقد است به طور قطع اولین امتیاز مثبت را سرافراز با این اقدام نصیب خود کرد. به گفته او اگر عزت الله ضرغامی همچنین رئیس رسانه ملی بود، پخش تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی حتی به مدت همین 5 دقیقه، امری محال بود!
تغییر سیاست صدا و سیما امری بدیع است
اما برخلاف صادق زیباکلام، عبدالله ناصری، کارشناس رسانه چنین تغییر رویه و تغییر سیاستی در سازمان صدا و سیما را امری بعید می‌داند.
او پخش سخنان هاشمی رفسنجانی از صدا و سیما را امر خاصی نداست و عنوان داشت که با پخش تمام برنامه های آیت الله نیز اتفاق خاصی در نگاه افکار عمومی رخ نمی دهد، چرا که ایشان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، بنابراین اخبار او باید مانند روسای قوای پوشش داده شود.
او زمانی صدا و سیما را مستحق مدال پیروزی می‌داند که از عرض اندام ها و مدیریت های جناحی خارج شده و جناح های کشور را به رسمیت بشناسند.
البته او اقدام صدا و سیما در پخش سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را جبران مافات این سازمان می‌داند. او می‌گوید:" شاید صدا و سیما از بیرون یا درون به این جمع بندی رسیده باشد که اینگونه برخورد با امام و بانوی انقلاب کار خبطی بوده، لذا تصمیم به جبران مافات گرفته است."


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام