کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 بهمن 1397   Sunday 17 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 آذر 1394

صفحه خبر: روی خط آفتاب

روی خط آفتاب
0000- از دست اندرکاران رسانه ملی به خاطر زیرنویس کردن فرمایشات حضرات معصومین (ع) در ایام ولادت یا شهادت آن بزرگواران سپاسگزاریم و خواهشمندیم در تمام ایام سال این رویه ادامه داشته باشد. زیرا همه ما نیازمند رهنمودهای حکیمانه آن بزرگواران هستیم. (17/9)
0753- در رابطه با پزشکی که به خاطر نداشتن پول، بخیه آن بچه را باز کرده خواستم بگویم از این گونه پزشک‌ها زیاد نیستند اما کم هم نیستند. در جامعه چنین پزشکانی هستند. وزارت بهداشت باید قاطعانه برخورد کند تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. وقتی من این خبر را شنیدم شوکه شدم. واقعاً برای آن کادر درمانی متاسفم. (17/9)
0852- اردوغان می‌خواهد جا پای خلفای عثمانی بگذارد. دو سال پیش که موضوع پولشویی ب.ز و شریک او رضا ضراب در ترکیه منتشر گردید پای رشوه‌خواری 3 وزیر کابینه ترکیه و پسر اردوغان به میان آمد و پلیس در بازرسی از منزل جناب وزیر 5 میلیون یورو پول سیاه در داخل قوطی‌های کفش پیدا نمود. با فشار اردوغان به عوض محاکمه متخلفان دادستان مربوطه و افسران پلیس کشف کننده را توبیخ و تبعید نموده‌اند. (17/9)
2249- از شیراز تماس می‌گیرم. چند روز پیش همسرم برای دیدن نوه‌هایم از خانه بیرون رفته بود. من هم ظهر بود موقع ناهار گرسنه بودم چیزی برای خوردن نداشتم. به یکی از این قهوه‌خانه‌های سنتی نزدیک حرم شاهچراغ رفتم تا یک دیزی بخورم. دیدم چند نفر آدم هیکل گنده چنان قلیان می‌کشند که فضا را دود گرفته بود. موقع حساب کردن پول دیدم بالای سر همان شخصی که پول می‌گرفت نوشته بود لطفا سیگار نکشید! هیچ‌وقت آن قدر نخندیدم. (17/9)
2247- پیامی برای نمایندگان مجلس! شما نماینده ملت ایران هستید. منافع دریای خزر را مدنظر
قرار دهید. منافع ما الان چند درصد است؟ دریای خزر را آلوده می‌کنند. (17/9)
2223- سرپرست حجاج ایرانی درباره حج عمره خبر داده که همچنان در تعلیق باقی می‌ماند. خدا را شکر بالاخره تصمیم خود را اعلام نمودند. (17/9)
2222- در خبرها از تذکر به 2 نشریه از طرف هیئت نظارت بر مطبوعات خبر داده شد. روزنامه کیهان ثابت کرده که مستقل و با دل و جرا‡ت است و در جهت منافع کشور گام برمی‌دارد. امیدوارم سربلند باشند. (17/9)
2156- اظهارات اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد کشورمان که با ژست استکباری حرف زده است باید گفت حتی اربابان او هم چنین بی نزاکت حرف نمی‌زنند. باید پاسخ این فرد را بدهند. وی فکر می‌کند سلطان عثمانی شده است و در آن دوران زندگی می‌کند. باید دلواپسان و اصولگرایان با اظهارات این مزدور برخورد کنند. حالا‌ زمان آن است نشان دهند دلواپس نظام هستند. وی را سرجای خود بنشانند. (17/9)
2032- جناب رئیس‌جمهور! تاکنون فقیر فقیرتر شده، توانمند ثروتمندتر. مهار تورم که چندان تاثیری نداشته. اختلاس‌ها هم از بین نرفتند، حالا‌ قول اعتدال محوری داده‌اید و براساس آن حرکت می‌کنید؟(17/9)
1849- در اصفهان چه گذشت!آن پزشک خودش فرزند نداشته؟ اگر بیمار از فرزندان خود بود باز چنین می‌کرد؟ بخیه از صورت او می‌کشید؟ چه خوب می‌شد قوه قضائیه به عنوان مدعی‌العموم وارد شده موضوع را حل می‌کرد. با پزشک مربوطه برخورد باید گردد. تعلیق از خدمت که مشکلی را حل نمی‌کند. اینها مجددا به بخش خصوصی می‌روند طبابت می‌کنند. اما آقای مدیری خوب در سریال خود پزشکان خاطی را به تصویر کشید. (17/9)
آفتاب یزد: دادستانی اصفهان به موقع ورود پیدا کرد و منتظر نتایج قضایی می‌باشیم.
2124- من کاسب در لغت‌نامه دهخدا نامی به معنی فارسی هایپراستار که بر روی فروشگاهی در غرب تهران قرار دارد و همچنین نام فارسی سنتر که روی مجتمعی در یکی از خیابان‌های تهران دیدم چیزی نیافتم. لابد مسئولان تابلوهایی که نام خارجی داشته و پایین کشیدند حرف و لغات فارسی را بهتر از ما درک می‌کنند. (18/9)
پیام‌های مردمی در صفحات2-3-4-6
سلام. آقای مظفری خواهشا به جای پرداختن به مباحث بی ثمر احزاب که عده ای نان به نرخ روز خورها باشعارهای دهن پرکن از آن بهره می‌برند ومی‌گویند مردم ومشکلات تنی چند، کمی هم از بدبختی این مردم
بنویسید بابا تورم کشور ومردم را به لبه پرتگاه کشانده ، باور ندارید به حساب وکتاب سرانگشتی بازیگر همیشه ماندگارمردمی ملت پرویز پرستویی باعنوان «همدردی پرستویی بامردم درص.41مجله خانواده 15آذر» مراجعه فرمایید.آفرین به همدردی چنین مردانی که نشان می‌دهند دغدغه مردمی دارند امیدواریم آفتاب هم بیشتر به وضعیت اقتصادی واستطاعت مالی هموطنان بپردازد، به خدا جای دوری نمی رود .....
...0914
با عرض سلام به همه کارکنان محترم و پرتلاش روزنامه وزین آفتاب یزد و پیشگاه ملت بزرگوار ایران و خوانندگان گرامی، امیدوارم مطالب و دل نوشته های خالصانه ، همیشگی و مکرر اینجانب محمود بلیغیان، که در قالب توصیه ها ، نظرات ، پیشنهادها و انتقادات سازنده و مفید ، با ارائه راهکارها و راه حل های عملی و قابل اجرا و ساده و در عین حال علمی و حساب شده و از روی خیر خواهی و دلسوزی و حسن نیت و علاقمندی به سرنوشت مردم و کشور عزیزمان، در همه زمینه ها، در جهت پیشرفت و ترقی و آبادانی و سربلندی کشور و راحتی و آسایش هموطنان عزیز ارائه می شود مورد توجه و استفاده مخاطبان گرامی ، کارشناسان محترم و کاردان و کاربلد ذیربط و همچنین مدیران اجرایی و مسئولان اجرایی محترم استان و کشور اسلامی‌مان ، بیش از پیش قرار گیرد . به امید توفیقات الهی
...0913
سلام، چرا اصلاح طلبان از احمدی نژاد اینقدر ترس و وحشت دارند مگر نمی گوید در بین مردم محبوبیت دارد پس چرا از نامش می ترسند ، مردم عملکرد اصلاح طلبان را به یاد دارند.
...0914
آفتاب یزد!به خودم قول دادم دیگر به روزنامه شما نگاه هم نکنم واقعا متاسف شدم.طرفداری از یک جناح آن هم خیلی با تعصب، باید برای دولت تاسف خورد که شما از آن حمایت می کنید.
...0914
آفتاب عزیز! این حرف‌ها دیگر تکراری شده که هر دولتی سر کار می آید.مشکلات خود را به دولت قبل وصل کند، چه عزا باشد چه عروسی برای مرغ فرقی ندارد.
...0914
دوسال تجربه زائران اربعین حسینی ان‌شاءالله باید برای رفاه حال زوار مسئولان کشور برای چهار بانده شدن مابقی جاده مهران ایلام - کرمانشاه مخصوصا محور «تنگ قیر» تلاش کنند که برای اربعین 95 ان‌شاءالله مشکلی نداشته باشیم.
...0918
باسلام. می دانم شما پیام‌هایم راچاپ نمی کنید چون بیان حقایق می‌کنم وحقیقت هم تلخ است راستی اگرمدرس الان درهمین مجلس نماینده بود تندروهای خودسر در خیابان همانند مطهری اذیتش نمی‌کردند؟
...0933
چرا دلواپسان آن‌ موقع که احمدی نژاد لایحه بودجه را با تاخیر چند ماهه به مجلس می آورد اعتراص نمی‌کردند. آن‌هم در یک دفترچه کوچک سر فصل های مبهم تا بتواند پول نفت را به هر ترتیبی می‌خواست هزینه کند. راستی 800 میلیارد دلار چگونه هزینه شد؟ ولی اکنون دلواپسان برای تاخیر سه روزه آقای روحانی سر و صدا می‌کنند.
...0910
مسئولانى که سریال طنز"درحاشیه"ساخته مهران مدیرى را قاطعانه ومجدانه و به فوریت از ادامه پخش آن از تلویزیون جلوگیرى کردند و دستور توقیف این سریال طنز را صادر کردند،چرا اکنون که جنایت پزشکى بر سر کودک4-5ساله خمینى شهرى در واقعیت رخ داده سکوت کرده اند وفقط به تعلیق پزشک و سایرمتخلفان بسنده کرده اند ؛ سکوت در قبال این عمل یعنى
بى اهمیت بودن قانون .
...0912
سلام.خسته نباشید محمد مردانی هستم.طرفدار همیشگی و پر و پا قرص شما.
...0913
پیامهای مردمی در صفحات 2-3-4-6
رسول مکرم اسلام (ص)می فرمایند:روزی کسی که اطعام می کند،سریعتر از فرو رفتن کارد در کوهان شتر، به سویش می آید.
...0938
دودزا بودن خودروها به همراه وجود آلایندگی در فرآورده‌های نفتی،دو عامل اصلی در تشدید آلودگی هوا و انتقال دهنده این آلودگی‌ها به سایرمناطق کشور است.انتظار می رود با استفاده از نیروهای گروه خودروسازی سه کشورخارجی،از این پس شاهد تولیدخودروهای دودزا نباشیم.
...0938
انسان اگر بخواهد خوشبخت باشد موفق خواهد شد اما او می‌خواهد خوشبخت تر از دیگران باشد و آغاز مشکلات از اینجاست زیرا او دیگران راخوشبخت تر از آنچه‎ هستند ، می‌پندارد‎.
...0912
از مسئولان محترم وزارت کار خواهشمند است به درخواست اخیر کارگران متقاضی تعیین دستمزد متناسب با معیشت زندگیشان اهتمام ویژه ورزند.این اتحاد و متفق القول بودن آنها برای این تقاضای بزرگ،نشانه صحت و جدیت این مسئله است.از مصادیق بارز تحقق عدالت اجتماعی رسیدگی به حقوق مسلم این قشر زحمتکش از جامعه اسلامی است.
...0935
حضرت امام علی(ع)می فرمایند:دانشی که تو را اصلاح نکند،گمراهی است.
...0938
حضرت امام‌هادی(ع)می فرمایند:کسی که خودبینی به او راه یابد،هلاک می گردد.
...0938
امیدواریم تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی،نقش راهبردی در تحقق اهداف اقتصاد مطلوب کشور و مورد نظر رهبرمعظم انقلاب اسلامی،حضرت امام خامنه‌ای(دامت برکاته)داشته باشد و این ستاد بتواند نواقص وکاستی‌های همه فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی را رفع کند.
...0938
تشکیل ائتلاف کشورهای مخالف اسد در حقیقت کوبیدن آب در‌‌هاون است.کشورهایی که برای براندازی حکومت اسلامی سوریه متحد می شوند ساختار پایگاهشان مانند تار عنکبوت است که به دلیل تکیه به شیطان و غیرخدا با کوچکترین بادی ویران خواهد شد.
...0935
نیروهای مسلح ایران و بسیج عزیز باید پیوسته
در حال آماده باش و مانور و تقویت بنیه دفاعی خود باشند و قدرت خود را به رخ دشمنان بکشند چرا که یک لحظه به آمریکای فریبکار نمی‌شود اعتماد کرد.
...0912
بحث پدیده تکفری‌های وحشی و احمق و پدیده تغییرات آب وهوایی مانند دو لبه قیچی آینده جهان را تهدید می‌کند و به سوی پرتگاه می‌برد مسئولان ایران باید این زنگ خطر را برای جهان به صدا درآورند و داد بزنند و جهان را به چاره جویی جدی وعملی دعوت کنند.
...0912
مراجع تقلید و نخبگان و رسانه‌ها و مطبوعات و صدا وسیما باید در مورد مشکلات خاورمیانه و جهان اسلام و پدیده داعش وتکفیری‌ها جدی تر و گسترده تر عمل کنند منطقه به یک انبار باروت تبدیل شده است.
...0912
خدمت مدیران عالی محیط زیست ومشاوران زیست محیطی جناب رئیس جمهور:دولت در یک تصمیم جدی نسبت به خروج تمامی اتومبیل پیکان و روآ در یک پروسه دو تا سه ساله 95-96-97-علاوه بر کاهش چشم گیر مصرف بنزین به تعهد جهانی خود در کاهش گرمای گلخانه‌ای عمل نموده و سبب بهبود آب وهوای کشور هم خواهد شد.
...0912
با سلام. در سال‌هاى اخیر فاصله طبقاتى و فاصله درآمد بسیار زیاد شده است امیدواریم دولت
برنامه ریزى درستى داشته باشد و از تجربه کشورهاى
پیشرفته استفاده کند و فاصله‌ها را کم کند. افرداى از اوضاع نابسامان اقتصادى استفاده کرده براى هفت نسل خود ثروت جمع کرده اند.
...0919
دخترم دوره رزیدنت شهر یزد بود بحق اکثر یزدی‌ها قابل احترام هستند به خصوص در صداقت و راستگویی.
...0917
اگر به پایانه‌های اتوبوس شهری بنگریم. موتور کلیه اتوبوس‌ها مرتبا روشن می‌باشد و گازوئیل وارداتی ارزان در اختیار را به هوا دود می‌نمایند. جهت کاهش گازهای گلخانه ای بالاخره ما هم باید از جایی شروع نماییم .
...0910
«امربه معروف و نهی از منکر» از فروع دین و طبق آیات و روایات اسلامی از دستورات واجبات الهی است.لذا واجب است آحاد امت اسلامی به این فریضه همیشه پایبند باشند.این فریضه آنچنان قدر و منزلت دارد که از سوی یکی از مراجع معظم و عالیقدر،پیشنهاد تشکیل وزارتخانه ای به نام آن شده است.
...0933
مردم این‌همه هزینه کردند بچه‌هاشون با تحصیلات عالیه ضمن کمک به آبادی میهن صاحب شغل ومال ومنال شوند متاسفانه حالا شده اند افسرده و
کارتن خواب از مسئولان که فقط شعار مهار تورم
نقطه به نقطه را می‌دهند .
...0914
بختیار دادخدایی: تراژدی غمناک جاز. همین نگین زیبای کویر. جایی از تلاقی خاک رودبار زمین پهناور و بلوچستان سالهاست که در حال رخ دادن است. شاید خوانندگان نشریه با شنیدن نام جازموریان، کویر لم یزرع وبرهوتی به ذهنشان برسدکه پای هر انسانی به آنجا برسد برگشتی در کار نیست….اما جازموریان ستاره‌ای بود که در افق رودبار زمین بزرگ می‌درخشید... جاز از سه بخش مجزا تشکیل شده بود: اول حاشیه هلیل که محل زندگی و آبشخور دامداران و اراضی حاصلخیز اطراف هم مزرعه‌های وسیع گندم بود…. بخش دوم دلتای هلیل جایی که آب به دریاچه می‌ریخت تشکیل شده بود که منجر به رشد و تکثر هزاران هکتار از جنگل‌های سرسبز کل وبرم شده بود که مامن انواع پرندگان و چرندگان بود حتی بومیان جرات رفتن به اعماق این جنگل رو نداشتند و این جنگل‌ همچون آمازون ناشناخته باقی ماند تا اینکه تراژدی غمناک سد سازی اتفاق افتاد و آرزوی میزبانی طبیعت گردان بر پهنه سبزش را با همه رمز و رازش به گور برد... بخش سوم دریاچه جاز بود که زمستان و تابستان از وفور آب هلیل ورود بمپور پر آب بود و در گرمای پنجاه درجه نسیم خنکای این دریاچه مردم چاه دادخدا ودلگان وزهکلوت وتوابع این بخش‌ها را نوازش می‌کرد و مانع ایجاد توده‌ها گرم و بالطبع آن گرد وخاک و خشکی هوا وجبران رطوبت برای بارشهای فصلی می‌شد. برای من که تا سن ده سالگی در این بهشت زیسته ام و اکنون آن روزهای فراموش نشدنی همچون فیلمی نوستالوژی وغیر قابل وصف در ذهنم مرور می‌شود از بیان توصیف و تجمیع آن همه نعمت خدادادی عاجزم. نمی‌دانم از کشاورزی و برکت زمین‌های حاصلخیز حاشیه هلیل بگویم که هر من گندم صد من محصول می‌داد و معاش میناب تا نیکشهر ودلگان ومارز وبشاگرد را تامین می‌کرد یا از طبیعت پرطراوت سرسبز، بکر و زیبا با انواع گونه‌های نادر گیاهی جانوری و حتی گورخر وحشی آهو چکر (باقرقره)پور وکمنزیل وگرگ وکفتار و……و…… مانده ام سحرگاهان این بوم را چطور توضیح دهم موقعی که از شمال و جنوب و شرق غبار گله‌های چندهزار راسی گاو و رمه‌های بیشمار شتر به طرف آبادی سرازیر بودند وطنین صدای بره و گوساله و بزغاله وهاشی با مادرانشان درهم
می‌آمیخت و سایه مرغان دریایی وچکرهای وحشی باصدای نازشان همزمان با غرش هلیل تلفیق می‌شد و این سمفونی زیبای خدادادی پروانه‌ها را به رقص وامی‌داشت. بعد از انجام کارهای مربوط به گله جوانان به بازی دارتوپ ورماضا رو می‌آوردند و با گرم شدن هوا برای جمع نمودن هیزم به گرداب‌های چند متری هلیل وحشی می‌زدند که انگار محسور و مسخر در دستشان بود و هیچ‌گاه هلیل خروشان با همه ابهتش جوانی را نبلعید. از نظر اقلیم و سرسبزی و وجود مراتع بیشمار دامداری در کنار کشاورزی از رونق بیشماری برخوردار بود پشم و روغن و گوشت بره هایش و شترهای جمازه و نژاده اش شهرتی بی نظیر داشت... در دهه پنجاه فردی به نام خرم از خاندان دربار وقت با دستگاهها و امکانات مکانیزه برای تصرف و تملک این خطه زرخیز می‌آید. با مقاومت بومیان و ریش سفیدان مواجه می‌گردد اما ایشان با رشوه دادن و تعیین مقرری به خوانین رودبار ودلگان کار خود را به پیش می‌برد. سپس عشایر با پشتیبانی عیسی خان مبارکی خود را به وزیر دربار رسانیده و اراضی شان را از چنگ رجبعلی خرم درمی‌آورند. این شخص تا اواخر رژیم گذشته در منطقه فعالیت داشت. با وقوع انقلاب اسلامی در تهران دستگیر و اعدام شد و تمام دستگاه‌ها و ادوات و نهرها و زمین‌هایش به نفع جهاد مصادره و به مستضعفین آن روز واگذار شد. اما مقاومت و نفوذ این شخص به خاطر منافعش مانع سدسازی به روی هلیل و آبگیری سد بود. با کمال تاثر دهه شصت با آبگیری سدجیرفت پایانی بود بر تمامی این زیبای‌ها و فرو ریختن تمدنی همزاد هلیل بومیان به زه‌کلوت و چاه دادخدا ودلگان و ایرانشهر و حتی بندر و میناب سرازیر شدن جاز با همه طراوتش خشکید دریاچه و تالاب دویست هزار
هکتاری که همچون الماسی بین ریگزارهای سولان و جلگه وپنگ وچاه کیچی ودلگان و جلگه محصور بود باسواحل خاطرانگیزش برای همیشه خاموش شد و به تاریخ پیوست. بالاخره جاز با همه عظمت و شکوهش در سکوت کامل رسانه‌ای خشکید نه برایش همایش و نه اعتراض مدنی صورت گرفت نه جایی تعطیل شد و نه از مردم نجیبش بابت این فاجعه دلجویی شد و نه مسئولی حتی باخبر شد آخرین ضربه به پیکر نیمه جان و حیات وحش و تمدن شکوهمندش سیلی بود که به علت عدم کنترل مدیریت آب نیمه شبی پنجره‌های اتومات بازشدن و سی کیلومتر دو طرف رودخانه هر پرنده و چرنده‌ای را سیل با خود به اعماق زمین برد. طوفان شهر و قلعه باستانی و استوار جازکلات با همه قدمت و رمز و راز و اشیا مدفون در خاک را برای ابد به گور برد…..
از نظر فرهنگی جاز محل تلاقی فرهنگ بلوچ ومردم رودبار بود گاهی به اصطکاک وکشت وکشتار می‌انجامید وگاهی وصلت صورت می‌گرفت بالاخره همه این پهنه حتی فرهنگش مملو از زیبایی بود...
پیام های مردمی در صفحات2-3-4-6


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام