کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 28 بهمن 1398   Monday 17 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 آذر 1394

صفحه خبر: اقتصادی

قانون مالیات بر خانه‌های مسکونی خالی از ابتدای 95 اجرا می‌شود
آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: یکی از عواملی که به رکود بازار مسکن دامن زده، خانه‌های خالی است که مالکانشان نه حاضر به اجاره دادن آنها هستند و نه راضی به فروش آنها، نکته جالب این است که بخش قابل توجهی از این خانه‌های خالی متعلق به بساز بفروشان در بازار مسکن است. هر چند در میان طبقه متوسط نیز مالکانی هستند که به هر دلیلی ملک آنها خالی است و راضی به فروش یا اجاره آنها نیستند.این در حالی است که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که قانون مالیات بر خانه‌های مسکونی خالی از ابتدای 95 آغاز می‌شود.به این ترتیب طبق ماده 54 مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شود، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند بود، به این ترتیب که صاحبان این خانه‌ها موظف‌اند در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم معادل مالیات متعلقه و از سال چهارم به بعد معادل یک ونیم برابر مالیات متعلقه را بپردازند.
فرصت یک ساله به مالکان
قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشوربا بیان اینکه قانون مالیات برخانه‌های مسکونی خالی ازابتدای سال 95 اجرایی می‌شود، گفت: به مالکان این واحدها از سال اول فرصت داده می‌شود که واحدهای خود را اجاره دهند درغیر این صورت از سال دوم مشمول جرایم ناشی از خالی ماندن واحدهای مسکونی می‌شوند.محمد قاسم پناهی، افزود: مالیات بر خانه‌های مسکونی خالی راهکاری برای جلوگیری از خالی نگاه داشتن منازل مسکونی و افزایش عرضه مسکن است. وی با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم قانون گذار مقرراتی برای مقابله خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی تصویب کرده است، افزود: کمبود عرضه مسکن و خالی نگه داشتن منازل مسکونی همواره یکی از معضلات جامعه بوده به همین سبب قانون گذار این بار از اهرم مالیات برای رفع این مشکل و افزایش عرضه مسکن بهره برده است. پناهی تصریح کرد: در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم اگر چنانچه واحدهای مسکونی خالی در شهرهای با جمعیت بیش از 100هزار نفر، اجاره داده نشوند مشمول مالیات هستند؛ بدین صورت که در سال دوم معادل یک دوم مالیات اجاره ملک، در سال سوم معادل مالیات اجاره ملک و درسال سوم معادل1.5 برابر مالیات اجاره ملک مشمول می‌شوند.قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به معافیت‌های مالیاتی در این بخش، افزود: قانون گذار به منظور جلوگیری از افزایش قیمت اجاره بها به بهانه مالیات درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحیا واحدهای مسکونی در تهران تا 150 مترمربع و در شهرستان‌ها تا 200 متر مربع را از مالیات بر درآمد اجاره معاف کرده است.وی اظهارداشت: وزارت راه و شهرسازی موظف شده است حداکثر 6 ماه پس از تصویب قانون مالیات‌های مستقیم، «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد و آن را به گونه‌ای طراحی کند که در هر زمان، امکان شناسایی بر خط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگری نقل و انتقال املاک و مستغلات به صورت رسمی، عادی و وکالتی در سراسر کشور وجود داشته باشد.
قانونی که اثرگذار خواهد بود
در همین حال، علی نعمت چاردولی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آفتاب یزد از اجرای قانون مالیات بر خانه‌های مسکونی خالی از ابتدای سال 95 استقبال کرد و گفت: شما مطمئن باشید اگر این قانون درست اجرا شود و دولت برای اجرای آن عزم جدی داشته باشد قطعا اثرگذار خواهد بود. وی افزود: صنعت ساختمان در کشور یکی از صنایع مهمی است که باعث رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال خواهد شد- حتی اگر این موضوع به صورت فعلی باشد- وقتی صنعت ساختمان شروع به فعالیت می‌کند هفتاد نوع کارخانه به فعالیت در می‌آید که این موضوع به رونق تولید و صنعت و اشتغال منجر خواهد شد.از طرف دیگر تولید مسکن در کشور باعث خانه دار شدن افراد کم درآمد جامعه می‌شود اما متاسفانه یک عده برای کسب درآمد بیشتر و نه برای خانه دار شدن اقشار ضعیف، سرمایه‌های این مملکت را تبدیل به یک سری برج‌های خالی کرده اند که نه کسی می‌تواند از آنها استفاده کند و نه کسی داخل آنهاست بلکه به یک سری آجر، سیمان و آهن تبدیل شده اند که هیچ استفاده ای از آن نمی‌کنند. عضو کمیسیون عمران در پاسخ به سوال آفتاب یزد مبنی بر اینکه هدف اصلی از اجرای این قانون رونق بخشی به بازار مسکن است یا کسب درآمد مالیاتی بیشتر؟ عنوان کرد: هر دو هدف مدنظر است.قطعا یکی از اهداف دولت کسب درآمد بیشتر است که البته حق دولت هم هست.وقتی کسانی در این کشور زندگی می‌کنند که درآمدهای میلیاردی دارند حق دولت را باید بدهند. وقتی کسانی سرمایه این مملکت را در قالب تسهیلات گرفته و مسکن ساخته شده را راکد نگه داشته از آن استفاده نمی‌کنند باید حق دولت که همان مالیات است را پرداخت کند.از طرف دیگر ایجاد رونق اقتصادی نیز هدف دیگر این طرح است. چاردولی گفت: اجرای این قانون موجب خواهد شد که افراد دیگر پول وسرمایه خود را در بازار مسکن نخوابانده و راکد نگه ندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام