کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 خرداد 1399   Saturday 30 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 فروردین 1394

صفحه خبر: سیاسی

رئیس جمهور افغانستان: موفقیت مذاکرات هسته ای فصل درخشانی در تاریخ دیپلماسی خواهد بود
آفتاب یزد- گروه سیاسی: رئیس جمهور افغانستان برای نخستین بار پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته افغانستان به تهران سفر کرد. وی پس از سفر به کشورهایی چون چین، عربستان سعودی، پاکستان، آمریکا، بلژیک و انگلستان روز گذشته در صدر هیاتی عالیرتبه وارد تهران شد. محمد اشرف غنی احمدزی، سیزدهمین رئیس جمهور افغانستان، سال گذشته پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رئیس دولت این کشور و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی افغانستان روی کار آمده و دولت وحدت ملی را تشکیل دادند و کابینه خود را به مجلس ارائه کردند. سفر دو روزه اشرف غنی به تهران در حالی صورت می گیرد که سال گذشته سفر وی به ایران به دلیل وقوع بهمن در مناطق شمالی افغانستان که بیش از دویست و هشتاد نفر کشته و تعداد زیادی زخمی به همراه داشت به تعویق افتاد.
آغازی برای همکاری گسترده میان دو کشور
رئیس جمهور روحانی روز گذشته به طور رسمی از "محمد اشرف غنی‌احمد‌زی" رئیس جمهوری افغانستان در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعد آباد،
استقبال کرد. از نکات جالب توجه نشست خبری مشترک دو رئیس جمهور سخنان غنی خطاب به ظریف بود. رئیس جمهور افغانستان به امید موفقیت، مذاکرات هسته ای را به روحانی و وزیر امور خارجه کشورمان تبریک گفت و آن را فصل درخشانی در تاریخ دیپلماسی خواند. رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور افغانستان گفت:سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران،آغازی برای همکاریهای وسیع تر بین دو کشور در زمینه منافع مشترک خواهد بود. رئیس جمهور تصریح کرد : ‌در مذاکرات خصوصی دو رئیس جمهور و مذاکرات عمومی ما بر مسئله حل و فصل مهاجران افغانی در ایران تاکید و قرار شد همه افرادی که در کشور ما حضور دارند به دقت ثبت نام شوند و دو دولت بتوانند تصویب کنند تا افرادی که می خواهند در ایران حضور پیدا کنند چه برای فعالیت اقتصادی و کاری و چه برای تحصیل و مسائل علمی؛ در چارچوب روادید و به طور قانونی این تردد انجام گیرد. رئیس جمهور گفت‌: در زمینه مسئله مواد مخدر که امروز معضلی برای منطقه و ایران و حتی برای خود افغانستان و کشورهای دیگر است قرار شد هم ، همکاری اطلاعاتی و هم همکاری عملیاتی در مقابل باندهای قاچاق انجام دهیم و هم برنامه ریزی و‌کارهای زیر بنایی در زمینه مسئله زراعت صورت گیرد تا این منطقه و از جمله دو کشور دوست و همسایه بتوانند از این معضل نجات پیدا کنند . رئیس جمهور گفت : موضوع دیگری که مورد توافق دو طرف است بیشتر در زمینه مقابله با تروریسم، خشونت و افراطی گری در منطقه به‌ویژه در مرز میان ایران وافغانستان
است که باید همکاریهای اطلاعاتی و در موارد لزوم با هماهنگی ، همکاریهای عملیاتی داشته باشیم . روحانی افزود : ما البته در زمینه امنیت کل منطقه مذاکراتی با هم داشتیم ، باید دو کشور به کشورهای دیگر منطقه یاری کنیم زیرا معضلاتی که امروز در منطقه وجود دارد اختصاص به یک کشور ندارد وبه تدریج کل منطقه را فرا می گیرد و به کمک یکدیگر برای حل و فصل مسائل منطقه نیاز داریم. وی اضافه کرد : امیدواریم در خصوص برخی مسائلی که در منطقه به سمت جنگ و راه حل نظامی کشیده شده است همه کشورهای منطقه تلاش کنند راه حل صلح آمیز و سیاسی را انتخاب کنند از جمله در یمن که مردم این کشور روی صلح و آرامش ببینند و حملات به این کشور قطع شود و مردم یمن بتوانند خودشان پای میز مذاکره مسائل شان را حل کنند . روحانی افزود : برخی مشکلاتی که ما داریم مربوط می شود به محیط زیست در سیستان و بلوچستان و مشکلاتی در این زمینه داریم از جمله احیاء تالاب ها و دریاچه هایی که وجود داشته و باید احیاء شود و همچنین استفاده دو طرف از حقابه هایی که وجود دارد و بر اساس توافقنامه ها باید اجرا شود. بنا شد در این زمینه دو کشور مذاکرات جدی انجام دهند و ما در چارچوب حق ، عدل و انصاف به توافقی دست یابیم که به نفع دو کشور باشد.
بدون همکاری منطقه ای ، داعش مهارشدنی نیست
همچنین رئیس جمهور افغانستان در این نشست خبری گفت: پدیده شوم داعش بدون همکاری همه جانبه منطقه ای مهار شدنی نیست. رئیس جمهور افغانستان اقدامات گروههای تروریستی به ویژه داعش را مغایر با دین مبین اسلام دانست و افزود: اسلام دین رحمت است نه خشونت .
تهران و کابل برای گسترش همه جانبه روابط، اراده جدی دارند
رئیس جمهوری در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه ایران و افغانستان با تاکید بر اینکه تهران – کابل برای گسترش همه جانبه روابط اراده جدی دارند، تصریح کرد: هر چه افغانستان امن تر شود و بیشتر توسعه یابد، تبادلات اقتصادی و در نتیجه تعاملات اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان نیز بیشتر خواهد شد و این به نفع دو کشور است. رئیس جمهوری در ادامه به حضور گسترده مهاجران افغانستانی در کشورمان طی دهه های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: مانعی برای حضور قانونمند، فعالیت اقتصادی و حتی بهره‌مندی مهاجران افغانستانی حاضر در ایران از امکانات علمی و آموزشی وجود ندارد، اما دو دولت به طور جدی خواهان روشن‌ شدن تعداد و وضعیت دقیق تمام مهاجران افغان در ایران، ثبت نام در فرآیندهای قانونی و در نهایت بازگشت آبرومندانه به کشورشان هستند. رئیس جمهوری گفت: دو کشور خواهان برقراری صلح و ثبات در کل منطقه هستند و معتقدیم که در کشورهای منطقه و از جمله یمن نمی‌توان از طریق نظامی مشکلات را حل و فصل کرد. استفاده از هواپیما و بمباران به نتیجه نخواهد رسید، بلکه باید در هر کشوری خود مردم و گروه‌های سیاسی در قالب گفتگوهای ملی مشکلاتشان را مرتفع کنند و دولت‌های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفتگوها تسهیل کنند. اشرف غنی احمد زی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نیز در نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور با تشکر از استقبال و پذیرایی گرم دولت و ملت ایران، از اظهارات و نظرات صمیمانه دکتر روحانی تشکر کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام