کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 فروردین 1399   Friday 3 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 آبان 1394

صفحه خبر: سیاسی

- من دستم بالاست، شما راست می‌گویید،‌ روی هوا که نمی‌شود کاری انجام داد، همه‌اش با مصاحبه مطالب را می‌گویید، من در روز اول دفاعیات گفتم شاید طرف مقابل قوی‌تر از شماست. منظورم کار سیاسی نبود، اگر این را گفته‌ام و مطرح کرده‌ام که من قوی‌تر هستم شاید چیزی در دست دارم. کسی که با هزار میلیارد تومان کار می‌کند، عقلش هم با هزار میلیارد تومان کار می‌کند. من اگر شروع به دعوا کنم نسبت به من، موفق نمی‌شوید، من فکر می‌کنم و عمل می‌کنم
آفتاب یزد – گروه سیاسی: «ب – ز» یا همان بابک زنجانی معروف! متهم شماره یک فساد نفتی، اعجوبه فسادهای هزاران میلیاردی است که در دادگاه و در جریان محاکمه خود با استفاده از شگرد «فرار رو به جلو» سعی در جا به جایی جایگاه شاکی و متشاکی داشته و تا آن جا جلو رفته که مقامات و مسئولان را تهدید به آزار و اذیت می‌کند. ششمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی روز گذشته 18 آبان ماه در دادگاه انقلاب به‌صورت علنی برگزار شد.
بابک زنجانی متهم ردیف اول حدود ساعت 8:40 با تدابیر امنیتی وارد دادگاه شد. بخش‌هایی از دفاعیات وی در ادامه می‌آید:
زنجانی با حضور در جایگاه گفت: به دلیل اینکه حساسیت موضوع زیاد است من هر حرکتی که انجام می‌دهم باعث حاشیه‌هایی می‌شود. یکی از این حواشی، پوشه‌هایی بود که دست من بود و روی آن نوشته شده بود که بعضی قابل قرائت و بعضی غیرقابل قرائت در دادگاه است. باید یادآور شوم این موضوعات مربوط به تفکیک مدارک خودم بود و مسائل محرمانه‌ای بود که نیازی به قرائت در دادگاه نبود. به همین دلیل من بعضی از پوشه‌هایم را به عنوان پوشه‌های غیرقابل قرائت نامگذاری کردم تا اگر لازم بود توضیحات لازم را درباره آنها ارائه دهم.
بابک زنجانی درباره شماره‌ حساب‌هایی که وزارت نفت در جلسه قبل به وی داده بود، گفت: شما مطرح کردید که بانک مرکزی این شماره‌ حساب‌ها را داده و من گفتم که بانک مرکزی می‌داند که این شماره حساب‌ها قابل دریافت وجوه نیست و‌ای کاش به دادگاه آن را نمی‌داد ولی فکر کردم شاید در این دو سال معجزه‌ای شده باشد.
وی یادآور شد: این شماره حساب‌ها در خارج از کشور ایجاد شده و ایران زمانی که به کشورها نفت می‌فروشد پول نفت را آنها در این حساب‌ها واریز می‌کنند. یعنی فقط اجازه واردات وجود دارد. این چک قابل حواله به خارج از کشور نیست. اینکه دکتر نوبخت مطرح می‌کند که این شماره‌ حساب‌ها قابلیت وصول دارد یا ایشان اطلاع ندارند یا چیز دیگری را دنبال می‌کنند. من در همین راستا دوکار انجام دادم و از یکی از وکلایم خواستم که از 3 تا کشور، سه تا 50 یورو را به این حساب‌ها حواله کنند و بانک‌ها آن را ارسال کردند، جوابی که بانک گیرنده داد این بود که این حساب‌ها محرمانه است و قابلیت وصول ندارد.
به گزارش ایسنا، بابک زنجانی با انتقاد از اینکه وزارت نفت بدون اینکه حاشیه‌سازی کند، این موارد را گوش دهد، گفت: حرف‌هایی که در روزنامه می‌نویسند فقط برای روزنامه اعتبار دارد. آقایان مطرح می‌کنند که ما شماره حساب دادیم و زنجانی پول را نمی‌ریزد. معاون وزیر نفت در مجلس اعلام کرده که زنجانی اگر پول داشت،‌ پول را به حساب‌هایمان می‌ریخت، ما ندادیم خب از قوه‌قضائیه بگیرند. باید بگویم که قوه‌قضائیه شماره‌حساب‌های مرزی‌اش کجاست. معاون حقوقی نفت می‌گوید که وظیفه ما نیست شماره حساب بدهیم، وظیفه بدهکار است که شماره حساب بدهد. (قسمت آخر گفته‌هایش همراه با خنده بود)
وی افزود: من دستم بالاست، شما راست می‌گویید،‌ روی هوا که نمی‌شود کاری انجام داد، همه‌اش با مصاحبه مطالب را می‌گویید، من در روز اول دفاعیات گفتم شاید طرف مقابل قوی‌تر از شماست. منظورم کار سیاسی نبود، اگر این را گفته‌ام و مطرح کرده‌ام که من قوی‌تر هستم شاید چیزی در دست دارم. کسی که با هزار میلیارد تومان کار می‌کند، عقلش هم با هزار میلیارد تومان کار می‌کند. من اگر شروع به دعوا کنم نسبت به من، موفق نمی‌شوید، من فکر می‌کنم و عمل می‌کنم.
زنجانی با اشاره به اینکه امروز دو سورپرایز آورده‌ام، گفت: من گفتم شرکت HK مشکلی دارد که آقایان در جریان آن نیستند. این شرکت به اتهام پولشویی از هنگ کنگ و اتحادیه اروپا تحت تعقیب است و برای مدیران آن حکم صادر شده است که این حکم نه به تحریم کاری دارد و نه به بلوکه شدن. با توجه به اینکه مستندات بانک‌ها در این زمینه قطعی بود حکم محکومیت برای مدیران شرکت HK صادر و به پلیس بین‌الملل دستگیری مدیرانش اعلام شده که این موضوع ربطی به من ندارد.
وی ادامه داد: بانک FIIB، به عنوان بانکی که شرکت HK در ‌آن حساب داشته، از این شرکت شکایت می‌کند. ناگفته نماند من از شرکت HK
ده میلیارد یورو در این زمینه خسارت خواسته‌ام و در هر جای دنیا می‌توانم خسارتم را طلب کنم، ولی من دنبال خسارت نیستم.
این متهم تاکید کرد: این جواب من است، به محض اینکه آنها همکاری نکنند من از طرف دیگر 10میلیارد یورو خسارتم را می‌گیرم.
بابک زنجانی با اشاره به صحبت‌های وکیل مدافع‌اش در رسانه‌ها در خصوص پرداخت بخشی از بدهی‌اش به وزارت نفت، گفت: وزارت نفت دو حساب در شرکت HK داشته است. ما در این خصوص 660 میلیون یورو پول نفت را به آقایان دادیم که 40 میلیون یورو هم آقای «پ» در بین اموال پیدا کرد. جمعاً 700 میلیون یورو پول نقد در خارج از کشور به آقایان داده‌ایم. من از دوستان خواستم که اموالم ارزیابی شود تا ببینم چقدر پول داده‌ام. معاون دادستان و من این موضوع را به‌صورت صورتجلسه امضا کردیم و یک امضای دیگر هم باید به امضای آقایان نفتی می‌رسید. طبق استعلام دادستان 2 هزار و 600 میلیارد تومان اموال داده‌ایم. یک میلیارد و 400تومان به صورت فردی پرداخت کردم. فقط یک میلیارد و 100 تومان باقی مانده که در موردش یا ضمانت‌نامه می‌دهیم یا اگر اموال را نمی‌خواهند پس بدهند تا فکر دیگری در مورد آن کنیم.
در ادامه قاضی صلواتی پیرو صحبت‌های متهم گفت: در جلسه بعد معاون دادستان که مسئولیت ارزشیابی اموال را دارد در دادگاه حاضر می‌شود و توضیحات لازم را در این زمینه ارائه می‌دهد.
بابک زنجانی به دلیل افت فشار از قاضی صلواتی خواست که چند لحظه‌ای روی صندلی بنشیند.
در ادامه قاضی صلواتی از کارشناس مربوطه خواست که توضیحات لازم را ارائه دهد.
کارشناس حاضر در دادگاه گفت: اینکه آقای زنجانی مطرح می‌کند بانک مرکزی به حساب ISO پول ریخته اینطور نیست. بانک مرکزی به این حساب پولی واریز نکرده، بلکه آن را به شرکت نیکو ریخته و شرکت نیکو دستورش را به 4 بانک داده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام